virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

hpv este human papiloma virus...sau mai pe intelesul tutor negi

Ce sunt negii?

Negii obisnuiti sunt excrescente benigne care sunt compuse dintr-un nucleu de tesuturi legate de vasele de sange, acoperite de un strat de tesut epitelial (piele). Un neg este usor de recunoscut, datorita suprafetei sale aspre. Negii sunt cauzati de un virus din grupa HPV (Human Papiloma Virus). Multi copii dezvolta astfel de negi, in perioada copilariei, mai ales daca obisnuiesc sa isi roada unghiile sau pielitele sau daca se ranesc, din joaca. Ei pot fi tratati de parinti, acasa, prin aplicarea unor solutii dezinfectante (rivanol) si plasturi.

Negii plati sunt dealtfel si cei mai raspanditi, cele mai multe persoane au astfel de negi. Ei trec dupa o perioada de timp, mai ales prin peelinguri cu preparate speciale, pe baza de acid acetilsalicilic, care se gasesc la farmacii.

Mai exista si negii genitali, foarte contagiosi care se transmit prin raporturi sexuale orale, genitale sau anale cu un partener infectat. La femei, negii apar in interiorul si exteriorul vaginului, la intrarea in uter sau in jurul anusului. La bărbati, negii genitali sunt mai putin intâlniti. Dacă sunt totusi prezenti, ei apar in vârful penisului. Mai pot fi găsiti si pe scrotul penisului, pe santul din jurul glandului sau in jurul anusului. Rareori negii genitali se pot dezvolta in gura sau gâtul unei persoane care a avut contact sexual cu o alta infectată.

Cum se transmit?

Negii genitali sunt cei care se iau foarte repede, de la o persoana la alta. Uneori perioada dintre primul contact cu o persoana infectata si aparitia negului poate fi si de 1-2 luni. Negii obisnuiti, de pe maini, gat, picioare, sau negii plati, nu se iau de la o persoana la alta. Acestia apar ca urmare a expunerii persoanei respective la virusul HPV. Virusul este contactat mai usor daca exista portiuni ale pielii cu leziuni, mai ales in cazul unghiilor, dupa o manichiura prost facuta. Alti oameni sunt pur si simplu predispusi la contactarea virusului care declanseaza aparitia negilor, din cauza unui sistem imunitar slabit. Oricum, evitati sa folositi prosopul, sosetele sau incaltamintea unei persoane care are negi.

Tratamente

In afara cazurilor de negi genitali, care se trateaza la clinicile de specialitate, 65% dintre negii obisnuiti vor dispare, ca urmare a neutralizarii lor, de catre sistemul imunitar, in maximum 2 ani. Puteti grabi disparitia lor prin aplicarea de crčme bazate pe acid acetilsalicilic, sau alte geluri care sa gasesc in farmacii. Dupa ce aplicati crema respectiva curatati zona cu un material abraziv, pentru a indeparta tesutul mort. Atentie insa, deoarece aceste crčme pot ataca pielea din jurul negului! De aceea trebuie sa izolati restul pielii, inainte de a incepe procedura. Repetati tratamentul zilnic, timp de o saptamana, apoi faceti o pauza de cateva zile si reluati. In general negii dispar dupa un astfel de tratament, in 2-3 luni.
Daca insa negul nu dispare sau devine dureros este cazul sa apelati la un medic dermatolog are va va spune ce trebuie sa faceti in continuare. Unii negi pot fi tratati cu succes prin terapie laser, care insa este mai costisitoare.

si eu am avut asa ceva, m-am tratat 2 ani, atit eu cit si sotul, insa singurul tratament eficient a fost aplicatia cu condyline, in paralel cu un tratament de imunizare a organismului. evident ca am facut si testul PAP, se pare ca eu am o radacina benigna in organism, mai fac (foarte rar) negi pe mina, dar apar si dispar singuri....de obicei in perioade de stres.

multa sanatate!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rsi spune:

Buna ziua!
de approx. o luna de zile am intrat si eu in "clubul purtatorilor de hpv". la inceput am observat un singur condillom, m-am prezentat la medic dupa o saptamana, care mi-a aplicat imediat "eticheta hpv", mi-a recoltat pt PAP si mi-a administrat podofilina. intre timp PAP-ul mi s-a intors neconcludent pt hpv, a continuat sa -mi aplice podofilina, mi-a recoltat din nou pap si totul parea sub control. astazi este vineri. luni am fost din nou la medic, iar podofilina, erau 3 mici vegetatii, marti podofilina, joi imi aparusera deja vreo 10-12 condiloame!!! sunt disperata deoarece am toata zona din jurul vaginului alba, am o stare psihica deosebit de proasta, am o usoara manacarime, am prins si perioada asta a sarbatorilor cand toate laboratoarele si cabinetele sunt in concediu, unde mai pui ca am citit si pe net o groaza de articole (ocazie cu care google-ul mi-a generat si aceasta pagina si astfel m-am inscris in forum). spuneti-mi va rog frumos daca evolutia mea este normala sau nu, daca urmeaza sa mi se umple toata vulva cu vegetatii si dati-mi va rog un sfat, deoarece pana pe 5 ianuarie cand se intoarce medicul meu din concediu simt ca-mi pierd mintile. am citit mesajele voastre iar raspunsurile acelora dintre voi vare au mai trecut prin astfel de experiente mi s-au parut ca debordeaza o calmitate deosebita, ca atunci cand treci printr-o situatie grea si depasind-o, te uiti inapoi si rasufli linistit. de asta va scriu, deoarece am inceput sa visez noaptea ca merg la ginecolog dar nu reusesc sa intru pentru a fi consultata din varii motive, aproape nu mai pot merge la toaleta deoarece stiu ca va trebui apoi sa-mi fac obisnuita curatire a locului si mi-e groaza sa ma ating, nu ma mai pot nici macar uita pentru a-mi supraveghea evolutia...
va multumesc si va urez acum in prag de an nou multa multa sanatate!
RSi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAR spune:

Mama Lia ,
As dori foarte mult sa stiu cum a-ti facut tratamentul de imunizare al corpului . Trebuie sa fac si eu neaparat ,sau macar unde sa merg .
Eu sunt purtatoare de hpv cu risc crescut dar nu am nici un neg nici afara nici inauntru ,am avut o pata alba pe col ,care in timp s-a retras iar medicul spune ca au ramas sechele de hpv si mi-am recomandat colposcopie si papanicolau peste 6 luni .Daca se poate sa-mi raspundeti va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

ce cea mai mare placere.
imunizarea a constat in administrarea urmatoarelor:
-ulei de catina capsule
-echinacea capsule
-ABC spectrum (Walmark)
-ginsavit capsule
-laptisor de matca
-polen (in stare naturala)
-vitamina E, A

eu am facut aplicatii cu podifilina timp de un an....si nimic....dar apoi am trecut pe CONDYLINE (parca) si in 6 luni m-am vindecat

faceam irigatii cu ceai de pelin si galbenele

mi-am luat si o crema cu propolis si nu mai stiu ce ....de undeva din piata Unirii, dar nu mai imi amintesc, precum si niste supozitoare tot cu propolis.....gasiti informatii suplimentare in formul-as, nu mai imi amintesc unde exact....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura113 spune:

Crema cu propolis de care vorbeste mama lia se cheama PROPODERM si impreuna cu supozitoarele cu propolis (chiar asa se cheama) se pot procura de la plafarul din pasajul subteran care face legatura intre Lipscani si statia de tramvai sf. Gheorghe sau sf. Vineri mereu uit ce e acolo, dar sper ca ati inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAR spune:

Multumesc mult .O sa incep si eu acest tratament .Stiu si unde este plafarul.Multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns whiskas spune:

Buna seara!
As vrea sa va impartasesc lupta mea cu acest virus nenorocit care afecteaza o lume intreaga, cred ca mai mult din cauza inconstientei purtatorilor.
Asta primavara au inceput sami apara niste escescente pe vulve si o stare de mncarime, dar nu leam bagat de seama, am crezut ca erau iritatii ceva si nu mam dus la doctor...mare greaseala !! ...Situatia a inceput sa se agraveze, eu am intrat in panica si miam dat seama ca este vorba despre o BTS si am inceput sa caut pe net cat mai multe informatii. Am luat cele mai frecvente boli cu caracteristicile principale si am constatat ca am HPV. Am vorbit cu o buna prietena dea mea despre acest lucru si ma dus la doctor. La consultatie, doctorita a fost ingrozita de ce aveam si am inceput un tratament cu acid acetic glacial, cu antibiotice pt a preveni o infectie si cu ceai de galbenele. Cam dupa o luna de tratament reusisem sa scap in mare parte de ele, dar intro saptamana au aparut la loc! Dr ginecolog mia acut trimitere la dermatolog vazand ca nu rasp la tratamentele aplicate. Acolo mi sa dat podofilina cu care sa ma tamponez singura acasa o data pe zi timp de o saptamana. Au inceput durerile, probleme la urinare, probleme la defecatie, aveam dureri si la asezarea e un scaun-facusem o arsura chimica. Am intrerupt tratamentul si am inceput sa ma vindec! vazusem pt prima oara zona genitala "curata"! Acest miracol s-a intamplat in septembrie 2004.
Am intrebat pe la ce doctori am putut daca eu continui sa fiu contagioasa toata viata sau nu si mi sa spus ca daca in 6 luni de cand au disparut ultimele vegetatii nu a mai aparut nimic, pot sa stau fara griji. Insa eu nu pot!
As vrea sa stiu ce pret are un test HPV? In Galati, nu se fac astfel de teste din pacate.Fiind eleva, la vara, sper, studenta, pot obtine o reducere? Vreau neaparat sa-mi fac unul si mie si prietenului meu, care a fost alaturi de mine in tot acest timp si este si incontinuare, nu cum a facut respectivul care ma infectat, care nu recunoaste nici in ruptul capului ca ar avea ceva.
Va multumesc pentru intelegere si va doresc numai sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Buna-ziua fetelor,
Acum 10 zile am mers la un control ginecologic deoarece nu mai fusesem cam de multicel. Eu si sotul meu ne dorim ca anul acesta sa facem un bebe si atunci mi s-a parut normal sa-mi fac toate analizele (sange,urina,eco,secretie si papanicolau). Rezultatul secretiei a aratat candidoza, iar dr meu ginecolog mi-a dat tratament. La consult, a descoperit si o rana pe col. Azi am luat rezultatul de la papanicolau si mi-a iesit HPV. Nu am avut niciodata condiloame. Sunt disperata pt ca stiu ca acest virus poate determina cancer de col. Dr ginecolog mi-a spus ca deocamdata sa nu ma ingrijorez dar eu am vazut moartea cu ochii cand am auzit rezultatul testului papanicolau. Mai pot face copii? Am cancer? nici nu stiu ce sa mai cred. Va rog sa-mi raspundeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

Stai linistita nu ai cum sa ai cancer, numai anumite tulpini al acestui virus duc la cancer si nu imediat , cam in 5-10 ani , iar pt bb poti sa faci linistita dar inanite trebuie sa iti tratezi rana (conizatie sau cauterizare) daca ai acest virus, vezi ca pe prima pagina am dat un site , unde gasesti informatii despre acest virus
Poti sa ii ceri dr.sa faci o analiza pt hpv, se numeste ADN-HPV si atunci poti sa vezi ce fel de tulpini ai

Aceasta analiza costa la IDS ~2.000.000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Tanti, iti multumesc frumos ca ai raspuns la problema pusa de mine. Daca am acest virus de mai multi ani? Am mentionat ca n-am avut condiloame si am citit tot pe net ca acest virus determina condiloame sau eroziuni pe col iar tipurile de virus care determina eroziuni sunt mai periculoase si determina cancer. Medicul mi-a spus ca ma trimite sa fac determinare tipului de virus. Crede-ma, sunt disperata, de cand am aflat rezultatul testului nu am liniste.

roxpanait

Mergi la inceput