virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

Astazi ma luat rezultatul analizelor papanicolau -LSIL ,TEST HPV POZITIV,doctora voiculescu de clinica elite mi-a prescris un vaciin pt intarirea imunitatii,ISOREL ,dar citind prospectul mi-am dat seama ca nu are nici o legatura cu imunitatea este pt cancer radacinile 16,18 iar eu nu stiu ce tulpini ma asa ca nu imi pot da seama de ce mi l-a prescris ,urmeaza sa fac tipajul sa vad ce tulpini am,si m-a speriat f tare aceasta doctora ca este fgrav si nu stie exact ce durata de viata am ,dar citesc aici pe forum si vad ca fetele sunt optimiste,imi puteti impartasi din experienta voastra ,ce trebuie sa fac de aici incolo ,ce investigatii sa mai fac,am programare pt o colposcopie dar nu vreau sa ma merg la aceasta doctora vreau sa fac investigatii la alt medic.
Fete are au fost depistate cu tulpini de risc inalt ce sfaturi imi puteti da?ca rog ajutati-ma sunt cu moralul la pamant am un copil de 1 an de crescut .help-

oprescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

oprescuflore
Astazi ma luat rezultatul analizelor papanicolau -LSIL ,TEST HPV POZITIV,doctora voiculescu de clinica elite mi-a prescris un vaciin pt intarirea imunitatii,ISOREL ,dar citind prospectul mi-am dat seama ca nu are nici o legatura cu imunitatea este pt cancer radacinile 16,18 iar eu nu stiu ce tulpini ma asa ca nu imi pot da seama de ce mi l-a prescris ,urmeaza sa fac tipajul sa vad ce tulpini am,si m-a speriat f tare aceasta doctora ca este fgrav,dar citesc aici pe forum si vad ca fetele sunt optimiste,imi puteti impartasi din experienta voastra ,ce trebuie sa fac de aici in colo ,ce investigatii sa mai fac,am programare pt o colposcopie dar nu vreau sa ma merg la aceasta doctora vreau sa fac investigatii la alt medic.
Fete are au fost depistate cu tulpini de risc inalt ce sfaturi imi puteti da?ca rog ajutati-ma sunt cu moralul la pamant am un copil de 1 an de crescut .help

alinaxeni
Linisteste-te putin ca nu-i situatia chiar neagra.
In primul rand trebuie sa faci o colposcopie sa vezi daca ai vreo rana pe col sau inflamatie.Apoi,trebuie sa tratezi rana,inflamatia si orice alta boala gen candida,tricomonas prin tratament local,spalaturi sau ERAD(in cazul unei rani)
Nu ai spus nimic de rezultatul testului.Faptul ca ai HPV nu-mi spune mare lucru despre rezultatul testului Papanicolau.
Pana la CIN 3 se poate rezolva cu tratament sau conizatie(ERAD),peste 3 sunt sanse mari de tratare cu chimioterapie.Deja de la 5 in sus problema e foarte grava si se numeste carcinom microinvaziv.Daca nu ai ajuns la sangerari in timpul contactului sexual inca nu ai o rana deschisa care sa creasca riscul de cancer.
Vaccinul poate fi o solutie dar nu foarte sigura.E recomandat celor care nu au inca virusul HPV,ajutand sa nu mai fie contacta.Inca nu am auzit de cazuri in care persoane infectate cu acest virus sa fi scapat de el prin acest vaccin.
Repeta testul PAP,fa-ti colposcopie si testul HPV, sa vezi cu ce tulpini esti infectata si nu in ultimul rand fa-ti testul PAP la Polizu.Evita clinicile particulare....ti-o spun din extrem de multa experienta.
Daca vrei mai multe informatii iti voi trimite datele mele de contact pe PM



oprescuflore

alinaxeni acel vaccin nu previne aparitia cancerului este prescris celor care au tulpinile 16,18 ceea ce la mine nu se stie,nu este vorba de gardasil parca asa se numeste acela care previne,dar mie mi-a recomandat ISOREL da-i o cautare pe google sa vezi ce si cum nu stiu nici eu prea multe abia astazi am aflat ce si cum si habar nu am de mine,HPV a iesit risc crescut dar nu stiu ecat ce tulpini ,dar vroiam sa stiu daca a-ti auzit de acest vaccin sau daca l-au facut fete si intradevar este bun pt imunitate,a-ti auzit de doctora Voiculescu de la clinica elite ,este cineva in evidenta la ea?ce recomandari imi puteti face pt ca respectiva doctora m-a panicat f tare chiar nu se poate invinge aceasta boala?am un copil de 1an de crescut?
avutati-ma sunt demoralizata

as vrea alina sa-mi dai detalii te rog


alinaxeni

Ok,hai s-o luam sistematic.
1.Zi-mi ce CIN scrie pe foaia de analiza.
2.Zici ca vrei alt medic.Poti merge la Doctorita Maior de la Polizu.Are cabinet si la Pol. cu plata nr.1 de pe Calea Victoriei si a tratat astfel de probleme cu miile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irima spune:

pt oprescu...suna prea protocolar pe numele de familie. In primul rand nu trebuie sa te sperii, chiar daca e usor de zis, greu de facut. Am trecut si eu prin asta si stiu cum e. Insa asa cum am zis ...am trecut!
As vrea sa-ti dau un sfat...schimba doctorul! Din experienta (si a mai fost cineva care te-a indrumat la fel) Medicii de spital sunt cei mai buni, chiar daca conditiile sunt cum sunt! Dar idea este ca mergi acolo sa te tratezi si asta este cel mai important. Eu pot sa-ti recomand spitalul Giulesti (poti foarte bine sa mergi si la Polizu, unde am inteles ca sunt si acolo medici buni pe problema, dar si la
Cantacuzino)La Giulesti il recomand pe dr. Puia-foare bun pe colposcopie. E super aglomerat dar parerea mea ca merita. Este si la cabinet particular "Marinescu CENTER"- o data pe saptamana, miercurea. Repeta analizele daca trebuie. Doctorul va sti sa te indrume - daca e cazul unei cauterizari, electroexcizie sau conizatie. Daca vrei sa ramai insarcinata am inteles ca e bine sa faci una din primele doua. Apoi este bine de repetat la 6 luni Pap. + colpo. pentru a vedea evolutia. Nu te lasa infranta- conteaza foarte mult sa ai psihicul bun si imunitatea ok. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

am fost la MEDSANA la dr ANCA POPA(apropo mai sunt fete in evidenta la d-nea ei lucreaza la spital la cantacuzino) care mi-a facut o colposcopie unde s-a evidentiat o rana pt care trebuie facuta excizie(nu inteleg de ce nu imi face cauterizare,nu este mai periculos sa umble acolo si sa scoate acea parte bolnava?,dupa care ii face analiza,voi ce parere aveti?),si mi-a maI zis de ALDARA dar de care am citit ca nu se gaseste in rom este adevarat de unde a-ti procurat-o?si cum se fac aplicatiile cu ea?eu nu am condiloame externe daca asa se aplica,va intreb ca nu stiu ?am cateva la interior,chiar da rezultate?si isoprinosine,inca nu stiu tulpinile dar sper sa nu fie 16 si 18.
astept raspunsurile voastre aici sau pe PM.


flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Kamiska,
Iti tin pumnii si sunt sigura ca vei fi bine, daca ai reusit sa scapi de atatea tulpini, ai sa reusesti sa elimini din organism si ultimul balaur…
Cred ca dupa ce termini tratamentul cu Isoprinosine ai putea sa reiei tratamentul naturist pe care l-ai facut pt cresterea imunitatii, daca adaugi si napraznic si kamaiany e si mai bine.
Stiu ca fumatul are un impact enorm asupra imunitatii, tu ai fumat vreodata?

Oprescuflore, fa excizia cu incredere, este metoda cea mai recomandata. Scotandu-se testul afectat ai sanse sa scapi si de virusul HPV. Cauterizarea NU se recomanda la leziunile produse de HPV, nu face nimic altceva decat sa “arda” rana, sa o cicatrizeze la suprafata; celule afectat de HPV raman in profunzimea tesutului si se dezvolta in continuare, si uite asa te poti trezi in cativa ani cu cine stie ce minune de cancer incipient.
Eu am procurat Aldara din Franta, mi-a adus-o cineva, aplicatiile ti le face doar doctorul, nu te apuci tu sa te dai de una singura. Nici eu nu am avut condiloame externe, doctorita mea mi-a facut aplicatiile pe col si in vagin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Antonia,referitor la fumat pe vremuri ( adica acum 3-4 ani fuma muuuuult 0 , apoi am ramas insarcinata si nu am fumat deloc, iar dupa ce am terminat cu alaptatul mai trag cate una, eu stiu o tigare- 2 pe zi si de acelea subtiri.
Acum sunt in tratament cu isoprinosine si mai iau si echinaceea, polen, sirop de macese si sirop de catina, antioxidant cate 1 pe zi din fiaecare. Beau in fiecare zi 1/2 litru de suc de portocale natural.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Kamiska, te invidiez enorm ca ai lasat-o asa usor cu fumatul. Eu ma lasasem de tot, dar am avut niste probleme si fraiera cum sunt m-am reapucat. Imi e tare ciuda ca fumez, culmea e ca realizez ca imi dauneaza si totusi continui sa o fac.
Tratamentul pe care il iei acum e perfect, nu cred ca mai reuseste virusul HPV sa supravietuiasca si de data asta.
Zilele astea imi fac si eu papanicolau si colposcopie, sunt curioasa sa aflu cum au evoluat lucrurile.
Iti tin pumnii si sa ne spui ce mai faci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Bine v-am gasit! ce bine imi pare k vad cazuri optimiste pe aceasta problema generata de virusul HPV!!!...d.p.d.v. al meu, la clinica MIcomi mi se pare ca pacientele sunt tratate cu profesionalism de catre doamna doctor Badea Mihaela..la Medsana am fost si eu, prima data la doamna dr. Tarlea, care s-a grabit sa ma anunte ca sunt infectata cu HPV, si trebuie sa-mi faca aceasta interventie ERAD (!!!!)numaidecat...dar ghinion, ceilalti 4 doctori pe care i-am consultat m-au linistit, am facut la clinica Micomi testul HPV care s-a dovedit a fi negativ... Am refacut testul Papanicolau, colposcopia, am cerut si sa vad daca sunt infectata cu Chlamidya, care e nivelul Ureaplasmei din secretie...in prezent ma duc la dr. Popa Anca tot la Medsana, tot acolo voi reface testul HPV, si in urma tratamentului dat de dansa sper sa-mi treaca rana de pe col, care in momentul acesta chiar nu trebuia arsa!!!
Oricum, in prima faza in care ti se spune ca esti infectat cu virusul HPV, cu care nu este de glumit pentru k in timp genereaza cancerul de col,ti se pare ca-ti cade cerul pe tine...Multa rabdare celor care urmeaza diferite tratamente si incredere k totul o sa fie bine!!!
P.S. O stie cineva mai bine pe dr. Popa Anca? Pentru k as vrea sa ma urmareasca si pe viitor in cazul unei sarcini, si as vrea sa stiu cum se comporta. Mii de multumiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa81 spune:

Salut,

De ceva timp citesc mesajele voastre (pe langa multe alte discutii si informatii legate de HPV) deoacere din pacate, ma aflu si eu in aceasta situatie. Nu va voi spune chiar toata povestea (care dureaza de prin februarie) ci doar situatia actuala. Eu am avut pana acum doar condiloame in zona anala si chiar si in anus (desi nu am facut niciodata sex anal) si de curand doctorita la care am inceput sa merg (Dinca Gabriela), mi-a descoperit si o mica rana pe col. Testul HPV care l-am facut in aprilie pt high risk iesise negativ, dar il voi repeta luna asta ca sa fiu sigura si ce tulpina am (nu mi-a inspirat pra multa incredere cabinetul unde l-am facut prima data). Am facut vreo 3 cauterizari la exterior si chiar si 2 in anuns (anestezia a durut ingrozitor) dar se pare ca nu am reusit sa scap de nenorocirile astea. Acum Dna Dinca mi-a recomandat un tratament cu ALDARA chiar si pe col. Pana la urmatoarea vizita la doctor, ma chinui sa fac rost de medicament (se pare ca pe afara nu accepta reteta din Romania). Intre timp am aflat ca medicamentul este doar pt exterior... desi am citit ca multe femei l-au folosit si pt col. Intrebarea mea este acum, poate fi folosit si pentru condiloamele din anus? sau ajung iar la cauterizare? (o voi intreba si pe doctorita cand ma duc, dar poate ma linistiti, sper, pana atunci).

Multumesc anticipat pt raspuns si multa multa sanatate!

Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sly2007 spune:

Buna,
Sunt membru nou. Am intrat pe acest forum tocmai pentru ca am citit de problemele voastre si eu la randul meu ma confrunt cu probleme similare, poate chiar un pic mai grave decat unele dintre voi. Mai exact in urma unui control ginecologic am avut urmatoarele rezultate: rana pe col, infectie cu HPV 16, pap II/III. Am efectuat un ERAD la dna doctor Tarlea si rezultatul histopatologic a iesit mai rau, mai exact CIN II - III (adica displazie moderata si severa). In prezent urmez un tratament ci Isoprinosine. As vrea sa-mi rspundeti daca pentru tratamentele naturiste pe care le-ati urmat voi v-ati consultat si cu medicul ginecolog. Ma refer in special la cele care o aveti ca medic pe dna doctor Tarlea.

Mergi la inceput