virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Buna tuturor,

am citit toate mesajele voastre si m-am cam inspaimantat, insa sunt decisa sa lupt sa ma fac bine. Am fost diagnosticata in urma unui tipaj HPV cu tulpinile 53 si 59. Am fost pana acum la 2 medici, din care unul m-a speriat rau spunandu-mi ca exista risc oncologic la aceste tulpini si ca nu pot sa fac nici un tratament decat sa iau ceva pastile pt cresterea imunitatii, iar cel de-al doilea dr. la care am fost mi-a explicat ca nu e chiar asa de grav precum pare, deoarece toate femeile au acest virus o data in viata care trece de la sine si nici nu stiu macar ca l-au avut. Mi-a facut si o colposcopie si a observat ca desi mi-a facut o cauterizare acum cateva luni(acelasi medic mi-a facut cauterizarea spunand ca am o rana din nastere pe col) iar la pansamente mi-a spus ca e totul ok, mai nou exista inca o leziune pe col care trebuie cauterizata. Normal ca m-am speriat cand mi-a zis ca nu s-a vindecat ok si ca inca mai exista ceva acolo dar mi-a zis ca trebuie sa ma imunizez ceva mai bine fiinca una din cauze pt care nu s-a vindecat in totalitate rana este imunitatea scazuta. M-am programat la retusarea cauterizarii si tot atunci a zis ca imi ia o proba pt. trimitere la biopsie. Sper din tot sufletul sa iasa bine analiza si cauterizarea in sine.

Daca ati mai trecut careva prin acest lucru va rog frumos da-ti un email cu mai multe informatii pe adresa de yahoo (e aceiasi ca si user-ul meu plus @ si yahoo.com)

Astept vesti de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniush spune:

buna!
mie mi-au aparut condiliamele prima data in septembrie dar din prostie probabil am evitat sa ma duc la doctor. am ajuns in sfrasit in martie la d-na doctor corina radulescu, la sanador. atunci mi-a facut direct cauterizare si am inceput sa iau isoprinosine, 5 zile/saptamana, 6/zi. de asemeni, testele papanicolau si pt hpv mi-au iesit negative. doua luni mai tarziu, mi-au aparut iar. din nou cauterizare si dureri ingrozitoare.
citisem ca de obicei in perioada tratamentului reapar, asa ca nu m-am ingrijorat prea tare. problema e ca a trecut o luna, si acum mi-au reaparut. dna doctor mi-a spus sa aplic condyline, ca nu are rost sa fac de fiecare cauterizare. totusi, eu nu inteleg de ce asa de repede. dansa mi-a spus ca perioada de timp intre reaparitii ar trebui sa se miscoreze, dar vad ca nu.
si am cateva intrebari:
1. a auzit cineva de d-na doctor radulescu? stiti daca e buna sau nu?
2. mie nu mi s-a recomandat nici un tratament de intarire a imunitatii, dar aici pe forum am gasit destule. pot lua asa, fara sa intreb un doctor inainte? adica eu pe dna doctor am intrebat-o si mi-a spsu ca da, sa iau si ceva pt intarirea imunitatii, dar nu mi-a spsu exact ce.
3. acum am un nou prieten si stie despre boala mea si ca nu vom putea face sex neprotejat. intrebarea mea ...chiar si protejat, pot fi siguraa c nu se va infesta? dna doctor mi-a spus ca atata timp cat nu am condiloame, virusul e latent si ca atunci nu se transmite daca folosim prezervativ.
3. si intrebarea la care presupun ca nimeni nu imi poate raspunde si totusi ma macina zi si noapte...mai scap vreodata de asta?
va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra83 spune:

quote:
Originally posted by aniush

buna!
mie mi-au aparut condiliamele prima data in septembrie dar din prostie probabil am evitat sa ma duc la doctor. am ajuns in sfrasit in martie la d-na doctor corina radulescu, la sanador. atunci mi-a facut direct cauterizare si am inceput sa iau isoprinosine, 5 zile/saptamana, 6/zi. de asemeni, testele papanicolau si pt hpv mi-au iesit negative. doua luni mai tarziu, mi-au aparut iar. din nou cauterizare si dureri ingrozitoare.
citisem ca de obicei in perioada tratamentului reapar, asa ca nu m-am ingrijorat prea tare. problema e ca a trecut o luna, si acum mi-au reaparut. dna doctor mi-a spus sa aplic condyline, ca nu are rost sa fac de fiecare cauterizare. totusi, nu inteleg de ce asa de repede. dansa mi-a spus ca perioada de timp intre reaparitii ar trebui sa se miscoreze, dar vad ca nu.
si am cateva intrebari:
1. a auzit cineva de d-na doctor radulescu? stiti daca e buna sau nu?
2. mie nu mi s-a recomandat nici un tratament de intarire a imunitatii, dar aici pe forum am gasit destule. pot lua asa, fara sa intreb un doctor inainte? adica pe dna doctor am intrebat-o si mi-a spsu ca da, sa iau si ceva pt intarirea imunitatii, dar nu mi-a spsu exact ce.
3. acum am un nou prieten si stie despre boala mea si ca nu vom putea face sex neprotejat. intrebarea mea ...chiar si protejat, pot fi siguraa c nu se va infesta? dna doctor mi-a spus ca atata timp cat nu am condiloame, virusul e latent si ca atunci nu se transmite daca folosim prezervativ.
3. si intrebarea la care presupun ca nimeni nu imi poate raspunde si totusi ma macina zi si noapte...mai scap vreodata de asta?
va multumesc!



Buna
Imi pare rau sa aud ca tot mai multe femei sunt afectate de virusul asta pacatos.
Lucrul cel ma important pe care trebuie sa il faci este sa iti intaresti imunitatea pt ca ( acest lucru mi-a fost spus de medicul m ginecolog) corpul isi creaza anticorpi care sa nimiceasca sau sa tina sub control acest virus.
Mie spre exemplu mi-a recomandat o prietena care este o adepta infocata a tratamentelor naturiste tincturile, care cica se asimileaza mult mai rapid si nu iti da stomacul peste cap.
Am inteles si ca atat timp cat sunt existente condiloamele, virusul este activ si iti poti infecta partenerul chiar si cu prezervativ pt ca cica se atinge oricum pielea( nu prea stiu exact).
Cat despre intrebarea daca vom scapa de virusull asta...... sincer cred ca DA.Dar trebuie mai intai sa avem grija de sistemul nostru imunitar astfel incat sa ajutam corpul sa omoare acest virus.
Sper ca ti-am fost macar 1% de ajutor
Multa sanatate tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

aniush sfatul meu intaraste-ti organismul.Cel mai simplu e sa iei Imunostim de la farmaciile naturiste , multe cunostinte au luat mai ales acum ca tot ai recidive.De virus nu se scapa el ramana in organism , doar ca nu se manifesta.Daca in urma aplicarii cu Condylin esti tot nemultumita incearca sa-ti procuri vaccinul , cred ca ti-ar fi de folos.Vizavi de Condylin ti-a spus schema de tratament?Gasesti si la subiectul de pe forum modul in care sa aplici , nu abuza ca iti arde pielea.Bine ar fi in tot timpul asta sa faci bai de sezut cu musetel , va calma zonele iritate si in scurt timp pielea se va reface.
Daca numai prezinti condiloame poti avea contact sexual neprotejat , altfel prezervativul e solutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

fetelor ce ma fac?am facut papanicolau pt ca de obicei fac investigatii dar acum rezultatul este acesta
: -satisfacatoare pt evaluare
-caracterizare generala :modificari celulare benigne
-modificari reactive asociate cu:inflamatie
-evaluare hormonala:pattern hormonal compatibil cu varsta si anameza
-citodiagnostic babes -papanicolauclasa:pap 2 suspiciune de infectie HPV,rog repetare peste o luna ,frecvente celule cianofile si mai departe nu inteleg,dar doctora mi-a recomandat sa facem citologie in mediu lichid cu tipaj viral iar maine dim am programare pt HPV din cunostintele voastre ce imi puteti spune despre interpretarea testului,sunt tare disperata.
la secretia vaginala in afara de candida nu au fost alte modicari,va multumesc mult si astept raspuns
sanatate

oprescu

oprescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:


sal ... tocmai ce am aflat astazi(ieri) ca rezultatul la HPV este pozitiv la tulpinele 11, 18, 31...din ce am citit 18 este cel mai naspa.
Testul pap este ok(in limite normale) si colposcopia facuta ieri a aratat ca, colul este curat. Sunt destul de derutata ... o sa incep sa fac si eu tratament pt. ridicarea imunitatii.
Este vreo problema daca alaptez? Ce altceva imi mai recomandati?
Dr. a zis ca daca e tinut sub control(test pap la un an, colposcopie) nu am de ce sa-mi fac griji.Incerc sa nu intru in panica ... am 3 copii de crescut.
Multumesc.

Mariana - de ANTONIA (21.11.2006)
Mamicuta de 3 -ANDRA, SARA si ANTONIA
ANTONIA - 1 ,2 ,3 ,4,5,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Buna tuturor,

s-a tratat cineva si a avut rezultate bune legate de HPV. Va rog frumos daca stiti pe cineva care a avut asa ceva si s-a recuperat bine sa intre sa ne spuna si noua cum a reusit si poate asa ne ridica si moralul.

Va rog frumos sa nu sariti peste acest mesaj deoarece imi doresc din tot sufletu sa scap de acest virus si sa dau nastere la 1 sau 2 copii.

Da-ti un semn daca stiti vreo cale de scapare.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Buna Clau_geo, draga mea nu intra in panica, eu am scpat de acest virus cu tratament de imunizare, plus aplicatii cu aldara , cam in 2 ani am scapat de el, l-am descoperit in 2003, am facut tartament cu echinaceea 6 luni, extract de sambure de strugure,antioxidant ( cate una din fiecare in fiecare zi timp de 6 luni ) , plus am facut spalaturi cu marul lupului o data pe sapt timp de 6 luni. Anul trecut era deja negativ virusul ( eu avusesem toate tulpinile alea rele ).Acum 3 sapt am recoltat ptr un nou tipaj viral si astept cu sufletul la guta rezultatul , sper sa fie tot negativ.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andic spune:

Buna tuturor,

Am citit toate mesajele voastre... dupa ce am cautat tot weekendul pe net... eu am aflat vineri ca sunt HVP pozitiva pe tulpinile 16 si 66. Ginecoloaga mea e plecata 2 saptamani si zau ca nu mai am rabdara pana atunci... asadar: inteleg ca e in primul rand o problema de imunitate... deci ar trebui sa incep sa lucrez in directia asta, sa-mi schimb stilul de viata daca trebuie. Legat de semne clinice... eu am descoperit la colposcopie acum 4 saptamani cateva papiloame si am si o rana pe col. rana am mai avut si medici mi-au spus mereu ca e congenitala fiindca toate celelalte analize imi ieseau ok... Adica ma asteptam la cate o micoza din cand in cand... dar nu la asa ceva. Sa inteleg ca trebuie sa ma pregatesc de cauterizare si o posibila biopsie?

Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce optiuni am pentru stimularea sistemului imunitar si pentru ce trebuie sa ma pregatesc in materie de interventii medicale. Cauterizare am mai facut... ma cam ingrozeste ideea de biopsie.

Am citit de asemenea ca se pare ca virusul este contagios pentru bebe numai la nasterea naturala si numai daca este activ in acel moment. Cum stii daca mai e sau nu activ?

In faza asta, sunt sigura ca si sotul meu este purtator de virus. Stie cineva ce analize ar trebui sa faca?

Daca ati trecut prin asa ceva va rog sa ma ajutati sa inteleg ce mi se intampla. Tocmai ne hotarasem sa avem un copil.

Cu drag,
Andi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Kamiska, te rog mult de tot ca atunci cand ai rezultatul testului HPV sa ne tii si pe noi la curent cu progresele tale. Ti-am citit posturile mai vechi si tu esti cea care mi-a dat speranta, care mi-a aratat ca se poate scapa de HPV. Am tinut tratamentele tale naturiste cu echinaceea, extractul din samburi de struguri, antioxidant complex, vitamina C.
Tratamentul naturist l-am mai modificat, am luat si septilin, tinctura de propolis, miere, mananc foarte sanatos…
Iti tin pumnii, sunt sigura ca si testul asta iti va iesi negativ si te mai rog odata sa ne scrii si noua cand ai rezultatul.

Andic, uita-te bine arhiva, ai sa gasesti multe amanunte despre tratamentele naturiste. Daca fumezi, abandoneaza obiceiul asta, din pacate fumatul distruge imunitatea. Mananaca sanatos, ia suplimente si totul va fi ok.
Kamiska a luat echinaceea (1/zi), antioxidant complex de la Walmark (1/zi), extract din samburi de struguri (1 /zi) si a facut o spalatura cu marul-lupului/1 pe saptamana. La un moment dat a adaugat si propolis 20 pic/zi, apilarnil 1/zi, ulei de catina 20 pic / zi 1 luna da una nu uleiu de catina , vitamina, polen ( in stare naturala ) o lingurita seara.

Tot pe forum am mai gasit 2 variante de tratament pentru intarirea imunitatii, tratamente care se pare ca au avut succes:

-ulei de catina preferabil nu capsule, ci ulei pt cine poate gasi in comert si poate bea (nu are gust rau, dar e ulei !!): 15 – 20 picaturi / zi, zilnic 1 luna, apoi pauza 1 luna si se reia
-polen (in stare naturala) – 1 lingurita / zi seara
-apilarnil – capsule 2 x 1 cps / zi long time
-nu uitati propolisul ! 20 picaturi / zi seara intr-o cana ceai caldut indulcit cu miere de albine daca se poate, zilnic, minim 7 saptamani, preferabil peste 7 luni !
-salate de fructe si cruditati – cat mai multe, cat mai variate....

Mai sunt utile:
-echinacea capsule
-ABC spectrum (Walmark)
-ginsavit capsule
-laptisor de matca
-vitamina E, A

Mergi la inceput