virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ptrelena spune:

alinutza _me,stuatia nu este deloc una fericita,din pacate din moment ce ai condiloame pe col acestea trebuie indepartate,testul HPV nu va face decat sa identifice eventualele radacini ale virusului.Daca testul va iesi negativ inseamna ca e o radacina HPV care nu aduce mari probleme, insa totusi trebuie indepartati negii.E greu,nici mie nu-mi vine sa cred ce se intampla.Virusul poate aparea daca ai mai avut negi pe mana si te-ai insamanatat in zona genitala singura,n-ai de unde stii.Sa fii bine si sa dea |Dumnezeu sa te faci sanatoasa cat mai curand.Gandeste pozitiv!
Multumesc maria_n pentru informatii!Totusi la noi nu am auzit sa se poate face un test si ptr barbati.Este foarte aiurea ptr ca poti sa iei virusul din nou de la partener.Chiar daca face tratament si el nu ai de udne stii ca nu este inca purtator al virusului si ne jucam asa de-a "ia-l tu, ba tu" la nesfarsit.Este foarte rau ca te poti infecta de la un partener care nu pare sa aiba nici o problema,si toate complicatiile apar la noi femeile.Ce sa mai...nu mai conteaza de unde ce si cum,ideea e ca nu vreau sa imbolnavesc pe nimeni niciodata.Sa ma tii la curest cu evolutia ta si iti doresc sa scapi de virusul nenorocit cat mai curant si pentru totdeauna.Eu am luat de la Plafar o multime de produse pentru imunitate, sper sa fie bine si sa nu mai aud vreodata de virusul asta,si nici de altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza_me spune:

Ptrelena: Vreau sa te intreb care-i situatia la tine..cum s-a intamplat? Si ce ti-au recomandat medicii?...eu nu sunt convinsa ca am nevoie de acea interventie..daca se poate rezolva fara...pe colul uterin habar nu am ce este..d-na doctor a spus ca am infectie pe col..dar in ce consta infectia nu stiu..marti am programare din nou..sa ma dea cu crema...am fost asa de socata data trecuta incat nu am putut intreba mare lucru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ptrelena spune:

alinutza_me,din cate imi spui tu,ai condiloame atat in exterior cat si in interior.Doctorita ta iti va indeparta condiloamele din exterior cu o solutie numita condyline, sau ceva asemanator care din punctul meu e cumplita.In ceea ce priveste vaginul si colul(care cred ca e infectat cu Hpv),sunt diverse metode.CEa mai buna varianata atat pentru exten cat si intern este vaporizarea laser.E foarte scumpa,si va trebui sa mergi mereu la controale ptr ca iti pot reaparea.totusi e ca mai sigura si ce amai putin dureroasa,iar daca vrei cu adevarats a scapi de condiloame, asta e recomandarea mea.Din moment ce ai condiloame, e calr virusul HPV, care poate avea mai multe radacini.TEstul Hpv poate iesi negativ,pre ca nu se testeaza decat radacinile cu risc oncogen, insa condiloamele tot trebuie indepartate.Fa un tratament pentru stimularea imunitatii:eu iau echinaceea, struguri rosii, spirulina,imunofort,ulei de catina si apilarnil.Fetele aici au scris si de alte lucruri bune penrtu imunitate.
In ceea ce ma priveste am observat condiloame externe acum o luna.Nu am stat.Pe labiile mari le-am tratat cu Condyline,si pe cele de la intarea din vagin si labiile mici, cu laser.Am fost la control,nu am nimic pe col, si ceea ce e extern se vindeca frumos.Iau tratamentul in continuare, si merg la control(extern, fara colposcopie) cam la trei saptamani.TRe sa mai fac testul Papanicolau din nou si Hpv-ul.
Am fost la multi medici,unii recomandati si sincera sa fiu toti au cate ceva de spus care se bate cap in cap,s emananca unul ep altul.E f aiurea.Am cheltuit cu tot cu medicamente, interventii si consultatii in jur de 12 milioane, si crede-ma ca nus unt plina de bani.Abia ma descurc.Doctori buni, iti recomand pe doamna BADEA, si Dincu.
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!Gandeste pozitiv.NU e o targedie, va fii totul bine!Te pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aditza_one spune:

Buna tuturor

imi cer scuze ca intervin in discutia asta :( n-am nici bebe si nici prietena... sunt doar eu "male...27" afectat de HPV si disperat dupa o cale de a trece peste

e singurul forum unde chiar am gasit o discutie si in care am gasit oameni care au gasit o cale de a reusi sa scape intr-o mai mica sau mai mare masura.

poate ma ajutati si pe mine ..bombardandu-ma cu informatii ..orice aveti la indemana despre cum s-au descurcat sotii sau iubitii dumneavoastra cu boala asta... v-as ramane indatorat ...pe viatza

Date de referintza asupra a ce s-a intamplat si ce am facut:

-4 doctori la care am fost
-virus luat prin contact sexual.... (totusi nu sunt sigur 100%)
-condiloame (sau negi) aparute in martie anul acesta
-tratament cu Condyline(700 mii) de atunci pana acum la modul... 3 zile dimineatza si seara....apoi asteptat sa se vindece ...arsurile :(...in medie cam 1 saptamana si jumatate(vindecarea)... apoi observat daca mai e ceva...si actionat din nou... (in timpul vindecarii aplicare crema Fucidin H - antibiotic - foarte bun - pe toata zona arsa si in jur)
-tratament de imuno-stimulare cu Isoprinosine (1 milion - 6 pe zi/ 10 zile) si Spirulina (140 de mii 4 pe zii/20 zile) - 3 luni -
-simt ca nu mai pot continua asa....durerea e destul de mare...ranile deschise si grija zilnica...nu mai imi dau pace.
-sunt in cautarea unui tratament care merge sau solutii de genul:

a) doctorul x e foarte bun...
b) unde il pot gasi
c) tratament cu laser? cat costa si unde?

d) orice alta informatie pentru un om disperat

-cel mai NESIMTIT control: o doctoritza pe care am intrebat-o informatii legate de ce am si mi-a zis ca ea nu face prelegere si curs cu mine ...ca eu sa iau ce imi da ea...si sa nu comentez :(. cred ca ma confunda cu studentii sau copii ei. Am plecat pur si simplu si nu am mai trecut pe acolo. Deh....Tzara de tot rahatul

-altceva... m-am mai calmat scriind aici... astept cat mai multe opinii ...raspunsuri... putere poate din partea voastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Buna ziua la toata lumea,

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, virusul HPV, l-am capatat acum 4 ani si dupa o perioada de chin cumplit (pentru ca primul doctor la care am fost mi-a spus ca e "sora mai mica a virusului HIV), am reusit sa ajung la Doctorita Badea.
Am fost la vreo 4 sedinte de tratament cu acid acetic glacial si totul a fost ok, nu mi-au mai aparut condiloame deloc de atunci si punctul culminant a fost in aceasta vara cand la ultimul PAP nu s-a mai detectat prezenta virusului. Va dati seama ca am fost in culmea fericirii.
Problema abia acum incepe. Tot anul asta am schimbat si partenerul. Ex-ul se tratase su Condyline si Isoprinosine si in afara de primele cateva luni acum 4 ani n-a mai avut probleme. Cu actualul prieten n-am avut nici un contact neprotejat si cu toate astea zilele trecute ca am vazut la el ceea ce semana cu un condilom. Am crezut ca o iau razna mai ales ca eu cu o luna inainte de a fi cu el imi facusem PAP-ul si toate erau roz.
Cum sa-i spun acum ca l-am infectat cu HPV? Cum sa-i explic ca stiam ca e posibil sa am asa ceva si i-am ascuns acest lucru?
Daca are cineva vreun sfat sau a trecut printr-o situatie similara, va rog mult dati-mi o posibila solutie sau macar o idee

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by camy062004

Florenit interesant medicamentul asta cervugid oare e atat de bun pe cat se spune?la-i incercat cumva?are o descriere foarte interesanta.

camy



Eu am facut tratamenr pt. o infectie vaginala si nu prea a dat rezultate , intotdeauna dupa primul contact sexual infectia reaparea.
Cineva zicea ca nu se mai fabrica , nu sti , dar eu am facut tratam. din febr.- mai . Le-am gasit mai greu , dar le-am gasit.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Vreau si eu sa va intreb cum arata aceste condiloame ? Sunt doar inauntru , pe col sau sunt si in exterior ? Ca am si eu in exterior ceva , nu stiu ce-o fi , poate e vreun hemoroid extern , dar vreau sa fiu sigura. Testul pap l-am facut de un an si jumate si a iesit OK. Deci?

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aditza_one spune:

Ma asteptam la mai multe raspunsuri de la voi....dar cred ca e uman :) ce se intampla ...(omul odata videcat cred ca prefera sa nu isi mai aminteasca de ce s-a intamplat asa ca va inteleg). O sa spun in continuare ce s-a mai intamplat pentru cei ce vor mai vizita situl in trecere sau in cautare de....orice info.

Continui tratamentul cu condyline dar parka are din ce in ce mai putin efect ...sau se precipita lucrurile cumva pentru ca mi-au aparut cateva condiloame (negi) si parka nu mai trec asa usor si revin in aceleasi locuri foarte repede.

Am terminat cele 3 luni de tratament cu isoprinosine si spirulina si aparent sistemul meu imunitar acum sufera putin ...sau cel putin asa cred eu.

Am luat niste comprimate de Echinaceea de la farmacie dar nu vad nici o reactie :(; incep sa ma simt tare prost.

La doctor nu am mai fost dar cred ca a venit timpul sa mai fac cateva vizite si sa ma programez la sedintze de laser sau cauterizare....ca asa nu se mai poate.

Am aflat niste preturi de nu imi vine sa cred la tratamentul cu laser. Stiu ca banii nu sunt niciodata inaintea sanatatii dar cred totusi ca nu trebuie profitat chiar asa de oamenii bolnavi.
- 1200 costa eliminarea unui singur neg cu laserul?!?! Oare de ce...se consuma laserul? :))) si in acelasi timp :(((. Asta se intampla la Sanador in Bucuresti!
Daca mai stie cineva si in alte locatii va rog postati ca mi-ar fi de mare ajutor.

offff parka e din ce in ce mai greu!!!

Cu drag

Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Draga mea, Aditza!

Ia-ti trimitere de la medicul de familie catre "Centrul de prevenire si depistare precoce a cancerului genito-mamar", de linga B1Tv.Dr.Dinca Gabi.Am mai scris despre ea, citeste postarile mele.Daca ai trimitere, vaporizarea este gratis.Partea proasta este ca se asteapta 2-3 luni, pina iti vine rindul.

De ce apar iar?Pentru ca este suficient sa ramina unul singur, inauntru, undeva intre pliurile mucoasei si nu-l vezi.Si de acolo se multiplica. Crede-ma! Am facut 3 vaporizari cu laser ca sa mi le "rada" pe toate.

Sanatate multa, Theiuta

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:

Aditza_one, spui ca sistemul tau imunitar “sufera putin”, inteleg ca simti ca imunitatea ti-a scazut, nu? Stiu ca se face la Cantacuzino o analiza a imunitatii, costa aproximativ 600.000 lei, poate ar trebui sa o faci ca sa vezi exact cum stai cu imunitatea.
Chiar daca esti barbat, ma gandesc ca nu strica o vizita la unul din dr. pomeniti aici de fete, incearca asa cum ti-a spus si Theiuta la Centrul de prevenire si depistare precoce a cancerului genito-mamar, poate spun o mare prostie, dar un neg cred ca se cauterizeaza la fel si la o femeie si la un barbat. Ar mai fi o solutie, sa ceri referinte despre doctorii de la spitalul Colentina, sectia dermatologie, stiu ca sunt dr. foarte buni acolo, dar nu pot recomanda pe cineva anume. Incearca sa faci o programare la doamna dr. Dinca ( Medsana) sau la d-na dr. Tarlea (Sanador), amandoua lucreaza la Centrul de care ti-a spus si Theiuta, astfel vei afla daca poti sau nu sa faci acolo cauterizarea.
De ce nu incerci pentru imunitate tratamentul urmat de Kamiska? Vezi ca il gasesti si la la subiectul asta si la subiectul “cervicita”. Pe de alta parte, atata timp cat inca ai negii, sansele de a scapa de virus sunt mult mai mici. Ma gandesc ca etapele care ar trebui urmate sunt: indepartarea negilor si abia apoi tratamentul de imunitate poate lucra cu adevarat.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai multe, mai e aici, la “clinica virtuala” un subiect intitulat “medicii sa raspunda”, cere si acolo lamuriri, poate cineva iti poate da mai multe informatii.
Iti doresc sanatate si sa gasesti cat mai repede o solutie la toate problemele tale.

Mergi la inceput