virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:

Kamiska, vroiam sa te mai intreb ceva: ce echinaceea ai luat, adica ai baut ceai, ai luat pastile si de la ce firma anume? Mi se termina Imunostimul in cateva zile, acesta contine 100 mg de echinaceea + 500 mg gheara matei. Stau si oscilez, m-am uitat acum pe net si am gasit: ceai de echinacea de la Dacia Plant (unde pt. profilaxia bolii canceroase se ia o lingurita de pulbere de 4 ori/zi, o cura durand 6 luni, dupa care se face o luna de pauza); echinacea capsule de la Mondopharm cu o concentratie de echinacea de 2000 mg/capsula (se administreaza timp de 6-8 saptamani cu o saptamana de pauza) si Echinacea de la Hofigal cu o concentratie de 500 mg pe capsula, se iau 2 pastile de 3 ori pe zi.
Nu stiu exact care e mai buna, tu ce anume ai luat Kamiska?
Daca ti-a iesit deja un test HPV negativ atunci poti sa fii optimista, eu sunt sigura ca si celelate iti vor iesi la fel. Si eu folosesc prezervativul, partenerul meu nu a avut niciodata nici o problema, sper sa nici nu fie cazul de asa ceva. Si eu incerc sa mamanc cat mai natural, sunt o mareeee amatoare de dulciuri, dar spre mandria mea, decateva luni de zile am reusit sa o las mai moale. Ma indop cu fructe cat mai multe si incerc sa nu am dulciuri in casa, pe mine ma apuca poftele mai ales seara si daca nu am nimic la indemana sunt obligata sa ma resemnez.

Ptrelena, da, esti purtatoare a virusului; vei putea fii sigura ca ai scapat doar in momentul cand iti vei face o tipizare HPV si aceasta va iesi negativa. Doamna Dinca este foarte buna, in prezent ma duc si eu la ea; am fost si la doamna Badea, si ea este buna, numai ca dansa este mai greu de gasit, asa ca am hotarat sa merg la domna Dinca si nu imi pare rau de alegerea facuta. Daca partenerul tau nu are nicvi o problema vizibila atunci s-ar putea sa nu aiba probleme nici pe viitor. Nu stiu ce sa-ti spun, daca se fac teste si pentru barbati, cel mai bine e sa intrebi un dr. Cu toate ca ti-am spus ca in cazul nostru nu au fost probleme decat la mine, toate tratamentele pe care le iau eu pentru imunitate le ia si sotul meu. Avand in vedere ca in ziua de azi nu manacam asa cum ar trebui, ca poluarea e mult peste limita admisa, ca stresul e prezent mereu in viata noastra, nu cred ca ii strica sa ia ceva suplimente pentru imunitate. Asa ca daca cumva este si el purtator, sper ca tratamentul urmat sa aiba efect si la el. Grabeste-te si du-te la colposcopie, vezi ca o programare la Medsana dureaza intre 2 saptamani si o luna, asa ca nu mai pierde timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ptrelena spune:

Hello!Azi am aflat si eu cu stupoare ca nu se poate amesteca tratamentul cu Condyline si laserul, asa mi-a spus dr.Clatici de la BIomedica(dermatolog,caci nu am decat negi externi).Abia dupa doua saptamani de la intreruperea tratamentului cu Condyline se poate face o interventie cu laser.Domnul doctor Clatici m-a tratat foarte rau si trebuia sa mentionez acest lucru...

Papanicolau a iesit super bine,si doctorul Calomfirescu de la MEdicover mi-a spus ca e posibil ca negii sa fie cauzati de o tulpina care nu prezinta risc si nici macar nu iese la testele HPV, ca si cel care provoaca negii de la degete etc.Deci o sa fac testul si vom vedea.
SA inteleg ca la Medsana se face si tratament cu laser?Doamna Dinca se ocupa si de asa ceva?
VA intreb de laser pentru ca desi mi-au disparut negii,am inteles ca e ff bine sa se faca si o sedinta in care sa se trateze zona pentru eventualele ramasite ale negilor.
MA surprinde ca medicii nu-ti spun mai nimic,cum e posibil asa ceva?
Ce mai stiti de vaccinul acela GARDASIL?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Draga mea!
Din pacate eu am avut in urma cu 9 ani o infectie foarte urita cu papiloma: colul plin, vaginul si partea externa. Dr. Dinca a fost singura9si ultima, biensur) dintr-un sir de 3 medici care s-a uitat si mi-a facut colposcopie. Le ardeam cu podofilina si apareau dupa o saptamina pentru ca era infectie mare interna.

Am suferit 3 vaporizari cu laser.Ultima data pentru una micuta care ramasese intr-un pliu al vaginului. A avut atita rabdare femeia asta...Sa-i dea Dumnezeu sanatate.

Theiuta

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ptrelena spune:

Multumesc mult Theiuta!Nu stiam ca dumneaei se ocupa si de arderile cu laser.Cam cat costa o sedinta cu laser pe vremea aceea, sau daca cumva ai ideea cam cat costa acuma.AM auzit ceva in jur de 2 milioane.
Tu ai reusit sa te vindeci de virus?
Te pup si numai fericire iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

In 1997 nu am platit decit onorariul ei, nu mai stiu cit ii dadeam, dar este genul ca parca ti-e rusine sa ii si dai.

La centru acela de linga B1Tv se fac vaporizari laser, cu trimitere de la medicul de familie. Dar, din cite mai stiu, lista de asteptare este de vreo 3 luni.

Daca m-am vindecat...nu stiu. Nu am facut testul, cert este ca de 9 ani nu am mai avut nimic si nici nu vreau sa mai aud.Tot timpul eu fac tratament de imunizare(Imunostim, ulei de catina) si fac anual Papanicolau.

Da, stiu ca la particular costa mult o vaporizare cu laser.

Daca stiu iti mai raspund, muuulta sanatate si o

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ptrelena spune:

LA doamna Manoliu |ANA de la LASERMED din Drumul Taberei mi s-a spus in urma unei consultatii ca ma costa mai mult de 200 de euro.Voi ce mai stiti fetelor, astea sunt preturile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Maria N, eu am luat echinaceea cu vitamina C parca de la firma Pro natura sau Pro Medica.Si am luat 7 luni fara nici o intrerupere ptr ca nu stiam ca s-ar face o pauza.
Am luat si extract de samburi de struguri si antioxidant tot 7 luni la rand.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:

Multumesc pentru indrumari Kamiska, am sa continui totusi cu Imunostim pentru ca are in compozitie si echinaceea si gheara matei, ambele ajutand sistemul imunitar. M-am gandit sa iau o luna si sa fac o saptamana pauza, nu cred ca are cum sa-mi faca rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:


Ptreelena, stiu ca tu vroiai sa afli daca exista cumva teste HPV si pentru barbate si daca iti poti infecta partenerul in cazul uni contact sexual neprotejat. Din pacate, se pare ca exista sansa infectarii chiar daca partenerii folosesc prezervativ, uite ce am gasit eu:

“Condoms don't cover the base of the shaft, scrotum or pubic hair where the virus can reside and be transmitted. It sometimes takes years to get symptoms so the virus may reside on the penis where invisibly until it gets put inside a vagina or rectum where it does grow. An hpv male test will also show evidence of lichen sclerosus and vaginal wart viruses in women”

“Human papilloma virus has been found as the cause of virtually all cervical cancers. Men can transmit the disease even though they show no symptoms. Condoms will not protect against transmission of the virus. People are usually infected with the virus in places the condoms don’t cover. HPV man test is generally a penile swab to find abnormal cellular changes, while women have a Pap smear that can reveal vaginal dysplasia or ASCUS. “

“The HPV types that cause cervical cancer are sexually transmitted, but there is little evidence that infection can be avoided by behavioral change, such as condom use. Nonetheless, condoms should still be used. They reduce your chances of getting or spreading STDs.”

“You can lower your risk by limiting your number of sex partners and choosing partners who have had few or no sex partners. Condoms may also lower your risk of HPV-associated conditions. Condoms may provide some but not complete protection against HPV, since HPV can infect skin that is not covered by a condom. Condoms have been shown to reduce the risk of genital warts and cervical cancer.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza_me spune:

Si eu am vegetatii...am fost ieri la un control ginecologic si un urma unei ecografii transvaginale mi-au descoperit ceva si pe colul uterin...d-na doctor mi-a spus ca mai intai imi va aplica o crema pentru a le distruge pe cele din exterior..dar partea cea mai urata este in interior..pe col..pt asta imi va face o interventie ..nu stiu exact cum se cheama...poate cineva sa-mi spuna daca este bine sa fac acea operatie inainte de testul HPV? Pentru ca din ce am citit pe aici testul HPV trebuie facut mai intai..si nu inteleg de ce a pomenit de interventie inainte de efectuarea testului...nu stiu daca sa am incredere in ce spune sau nu...
Si trebuie sa mentionez ca nu am luat virusulpe cale sexuala...experienta mea sexuala este limitata la un singur partener cu care am folosit prezervativul de fiecare data..si nu au fost multe..mi se pare absurd ce mi s-a intamplat..nu mai am liniste..imi este f teama..mai ales acum ca intalnisem un tip deosebit ...si poate am sa-l pierd pt ca nu va intelege...

Mergi la inceput