Bone, bone, bone...

Bone, bone, bone... | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici cu bone,
Indraznesc sa va intreb si eu ceva: cat le dati, cate ore stau si ce fac ele in acest timp (sau ce trebuie sa faca:ex mancare pentru copil, plimbat copilul, hranit copilul, strans jucariile, spalat vasele folosite sau nu numai...)?
Multumesc.
Nicoleta, o mamica incepatoare in ale bonelor...
PS Ce varsta au? Ce pregatire? Ce experienta?
Va rog pe cele cu bone bunici sa nu raspundeti, nu este acelasi lucru si chiar nu stiu ce sa ii cer bonei lui Stefan sa faca...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Mamica draga, daca nici bonele mele, care amandoua aveau studii superioare n-au functionat, si cu recomandare nene, nu aiurea,.... ei bine, eu nu mai cred in nimeni!
Tot parcul ma invidia pentru bonele mele elegante, vesele, tunse frumos, imbracate bine. Imi povesteau vecinele ce frumos dau ele fata in leagane, ca o plimba, una e perete in perete cu noi si imi spunea ca o aude ca se joaca cu fata, ca ii canta.....
Ei bine, pana la un punct. Pe bani putini nu-ti vine nimeni. Acum depinde si de cate ore ai nevoie. Pentru noi, la 10-11 ore mi-au ras cand le-am propus 3 milioane! Iar eu am fost surprinsa! ei poftim!
Le-am dat 4. Am ajuns la 4.5 si au inceput figurile!
A facut odata mancare fetei, asta n-a mancat si am inteles de ce - atunci m-am bucurat ca a lasat castronelul pe masa, de-am vazut si eu. A doua zi i-am dat borcanele. Ce fac ele tot timpul, nu vei afla niciodata, decat daca aplici testul reportofonului, dar nici asta nu e relevant decat pus mai mult timp, in mai multe perioade ale zilei...
La inceput o scotea pe fata in parc, leagane, chestii. Acum, ba ca ploua, ba ca ninge... Pana cand am inceput sa urmaresc daca sunt miscate hainutele, ghetele... Ei bine, erau unde le-am lasat! Deci fata statea in casa.
Vezi tu sa nu-ti faca si menaj in banii astia! Si daca esti "norocoasa" ca mine, TU vei fi cea care vei gati pentru ea si face curat prin baie.....
Acum, e posibil ca eu sa fiu in faza de ANTI! Da' am crezut mai mult in bonele mele plimbate prin strainataturi, una fosta directoare de productie la o mare fabrica din Bucuresti, ailalta proiectant cu Politehnica la activ, una cu fiu balerin, alta cu fiica la arte cu bursa in Franta.
Am vazut bone babe care stau cu carticica de rugaciuni pe manerul carutului, bebe isi vede de treaba lui, :bona" de matanii, am vazut bone mirosind a tocana, sa nu zic a alte mirosul, mai "de corp", am vazut bone cu unghii scurte date cu oja rosie, am vazut bone care traiau in case pline de pisici!
Deci ce zici de ale mele, faine nu?


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena-Teodora spune:

Draga Nicoleta, si eu sunt o mamica cu bona. Ce sa-ti spun... Cand a venit la mine prima oara, acum 9 luni de zile (fetita mea avea 4 luni si putin), am fost tare multumita de ea. Nici nu aveam de ce sa fiu altfel, avand in vedere ca un copil de 4 luni e totusi un bebe de 4 luni, care daca are burtica plina si e putin leganat, adoarme imediat... Am inceput, ca bani, cu 3 milioane – fara menaj, fara nimic altceva doar: schimbat copilul, dat sa manance, stat cu el si vorbit cat e treaz. De spalat, ea a zis de la inceput ca nu spala, desi avem masina de spalat automata, chestie cu care am fost de acord. De calcat, nici nu s-a pus problema, tot eu o fac. Apoi, cand am inceput diversificarea, afara facandu-se cald, mi-a zis ca trebuie sa-i schimbam programul, adica sa o scoata afara dimineata si dupa-amiaza, ca vin caldurile si nu e bine sa tinem copilul in soare, chestie cu care am fost intrutotul de acord. dar asta insemna ca nu mai are timp sa faca papa, sarcina pe care am preluat-o eu de la inceput (poate e mai bine, ca numai o mama gateste cu suflet pentru puiutul ei) si n-am comentat, dupa cum ti-am spus, chiar convenindu-mi. Ei ii revenea sarcina sa-i faca lapticul si, eventual, ceaiul, desi mult vreme i l-am facut tot eu dimineata, inainte de a pleca la serviciu... Apoi, incetul cu incetul, n-a mai scos-o afara dimineata, ca cica ea este obisnuita sa doarma de la 11 la 13 si adoarme imbracata... De menaj... Curata chiuveta :))) si aragazul, ca barbatu-meu il face vraiste cu cafeaua daca pleaca dupa mine. la inceput, parca mai dadea cu matura, acum, daca nu fac eu asta, nu! De asiprator nici nu poate fi vorba, pentru ca se sperie fata de el. Am fost multumita insa de ea, fiindca papausa mea are burtica plina intotdeauna (si asta conteaza enorm pentru o mama cu serviciu, sa-si stie copilul mancat!) si ca o scotea dupa-amiaza pe afara. apoi, au inceput si pretentiile salariale, desi, daca stam bine si ne gandim, sarcinile nu se inmultesc si lor, bonelor, le vine mai usor. Am ajuns la 4000000 de lei, eu fiind de acord, de teama sa nu o pierd, ca fata se obisnuise deja cu ea si mi-era groaza sa nu cumva sa o traumatizez. O spala dimineata sau cel putin asa zice, o schimba, ii da sa manance, o scoate afara... Apoi, s-a marit suma, la 4500.000 de lei, ca a inceput santajul, o data cu implinirea unui an a fetei, iar eu, tot de teama sa nu o pierd, am acceptat. Sunt multumita dea, nu ma intelege gresit, dar mi se pare ca pretentiile ei sunt prea mari pentru ceea ce face, avand in vedere ca asta mica acum merge bine de tot, spune papa cvand ii e foame, apa, cand vrea apa, nani cand ii e somn... Sau eu stiu, poate gresesc?! Nici eu nu mai stiu. Acum, mai nou, mi-a zis ca nu mai vine din ianuarie daca nu-i fac cinci milioane salariul! Nu i-am raspuns inca, fiindca nu stiu ce sa fac... Dar i-am zis ca de cand a venit la noi si pana in prezent, adica de 9 luni de zile, salariul ei a crescut cu 50%. daca o sa continuie asa... Pana merge la gradinita fetita, ajung sa-i dau toata leafa bonei, asa ca mai bine stau acasa. Trebuie sa ma mai gandesc, ai grija cum te impui de la inceput si cum stabilesti conditiile. si mai ales, nu face greseala pe care am facut-o eu: nu-i arta ca mori de teama sa nu te paraseasca, ca o sa profite din plin de asta! Eu chiar nu stiu ce sa fac. Sa caut alta bona... O iau de la capat, iar fetita s-a liptit cat de cat de ea! Sa ma las de serviciu si sa rentru in CIC, iar nu imi convine, ca nu cred ca o mai am post dupa-aia... Sa-i dau cat imi cere... Oricum, azi sunt intr-o pasa cam proasta si poate ca de-aia vorbesc asa. maine sper sa gasesc vreo solutie! Sa ai bafta cu bonele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena-Teodora spune:

Draga Nicoleta, si eu sunt o mamica cu bona. Ce sa-ti spun... Cand a venit la mine prima oara, acum 9 luni de zile (fetita mea avea 4 luni si putin), am fost tare multumita de ea. Nici nu aveam de ce sa fiu altfel, avand in vedere ca un copil de 4 luni e totusi un bebe de 4 luni, care daca are burtica plina si e putin leganat, adoarme imediat... Am inceput, ca bani, cu 3 milioane – fara menaj, fara nimic altceva doar: schimbat copilul, dat sa manance, stat cu el si vorbit cat e treaz. De spalat, ea a zis de la inceput ca nu spala, desi avem masina de spalat automata, chestie cu care am fost de acord. De calcat, nici nu s-a pus problema, tot eu o fac. Apoi, cand am inceput diversificarea, afara facandu-se cald, mi-a zis ca trebuie sa-i schimbam programul, adica sa o scoata afara dimineata si dupa-amiaza, ca vin caldurile si nu e bine sa tinem copilul in soare, chestie cu care am fost intrutotul de acord. dar asta insemna ca nu mai are timp sa faca papa, sarcina pe care am preluat-o eu de la inceput (poate e mai bine, ca numai o mama gateste cu suflet pentru puiutul ei) si n-am comentat, dupa cum ti-am spus, chiar convenindu-mi. Ei ii revenea sarcina sa-i faca lapticul si, eventual, ceaiul, desi mult vreme i l-am facut tot eu dimineata, inainte de a pleca la serviciu... Apoi, incetul cu incetul, n-a mai scos-o afara dimineata, ca cica ea este obisnuita sa doarma de la 11 la 13 si adoarme imbracata... De menaj... Curata chiuveta :))) si aragazul, ca barbatu-meu il face vraiste cu cafeaua daca pleaca dupa mine. la inceput, parca mai dadea cu matura, acum, daca nu fac eu asta, nu! De asiprator nici nu poate fi vorba, pentru ca se sperie fata de el. Am fost multumita insa de ea, fiindca papausa mea are burtica plina intotdeauna (si asta conteaza enorm pentru o mama cu serviciu, sa-si stie copilul mancat!) si ca o scotea dupa-amiaza pe afara. apoi, au inceput si pretentiile salariale, desi, daca stam bine si ne gandim, sarcinile nu se inmultesc si lor, bonelor, le vine mai usor. Am ajuns la 4000000 de lei, eu fiind de acord, de teama sa nu o pierd, ca fata se obisnuise deja cu ea si mi-era groaza sa nu cumva sa o traumatizez. O spala dimineata sau cel putin asa zice, o schimba, ii da sa manance, o scoate afara... Apoi, s-a marit suma, la 4500.000 de lei, ca a inceput santajul, o data cu implinirea unui an a fetei, iar eu, tot de teama sa nu o pierd, am acceptat. Sunt multumita dea, nu ma intelege gresit, dar mi se pare ca pretentiile ei sunt prea mari pentru ceea ce face, avand in vedere ca asta mica acum merge bine de tot, spune papa cvand ii e foame, apa, cand vrea apa, nani cand ii e somn... Sau eu stiu, poate gresesc?! Nici eu nu mai stiu. Acum, mai nou, mi-a zis ca nu mai vine din ianuarie daca nu-i fac cinci milioane salariul! Nu i-am raspuns inca, fiindca nu stiu ce sa fac... Dar i-am zis ca de cand a venit la noi si pana in prezent, adica de 9 luni de zile, salariul ei a crescut cu 50%. daca o sa continuie asa... Pana merge la gradinita fetita, ajung sa-i dau toata leafa bonei, asa ca mai bine stau acasa. Trebuie sa ma mai gandesc, ai grija cum te impui de la inceput si cum stabilesti conditiile. si mai ales, nu face greseala pe care am facut-o eu: nu-i arta ca mori de teama sa nu te paraseasca, ca o sa profite din plin de asta! Eu chiar nu stiu ce sa fac. Sa caut alta bona... O iau de la capat, iar fetita s-a liptit cat de cat de ea! Sa ma las de serviciu si sa rentru in CIC, iar nu imi convine, ca nu cred ca o mai am post dupa-aia... Sa-i dau cat imi cere... Oricum, azi sunt intr-o pasa cam proasta si poate ca de-aia vorbesc asa. maine sper sa gasesc vreo solutie! Sa ai bafta cu bonele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

A propos de burtica plina:
1. la noi, dupa o vreme, burtica a fost plina de biscuiti!
2. Cand i-a facut supa aia, i-a fiert acolo, la gramada, ca tot in burta ajunge!
Pai nu, nene, nu pui unui bebe mic ceapa la fiert si i-o mai si pasezi!

A prosop de pretentii:
La noi nu a avut ea pretentii. Ne-am gandit noi sa-i marim, pentru ca eram multumiti, a venit si in doua sambete a stat peste noapte pentru ca noi am fost plecati (o aniversare cu obligatie si o nunta). Apoi, cred ca s-a gandit ea ca daca tot ia banii astia, poate sa faca si mai putin, ca tot ii ia. Ca si la noi dadea inainte cu aspiratorul!

Putin of topic: citeam mai demult mesajul unei mamici ingrijorate ca bona si-a cumparat o bere intro zi calduroasa de vara. Mi-am zis "asta-i buna! Ii era femeii sete... Ca doar nu si-a luat coniac" Pana la urma, chiar s-a dovedit ca femeia avea oarece drinking problems...
Ei bine, cat a fost cald, si noi mai luam seara bere. Intr-o seara, a ramas o sticla nedeschisa, si una inceputa. Nu va imaginati ca luam cantitati... luam max 2 beri, in seara aia nu s-au consumat! Nu va spun ca a doua zi nu mai erau in frigider!!!
Ne gandim, ne sfatuim... sa o intreb? Era clar ca ea le-a baut! Cum sa o intreb asa ceva! Poate imi spune ea singura! De unde! Ea, tacea chitic. Dupa vreo 10 zile mi-e zis ca a fost racita stiti voi unde si ca s-a gandit ca daca bea bere merge la pishi mai des si se face bine. Ma rog, sa zicem...
Na ca dupa nunta, ajunge mama acasa, ca noi am ramas la hotel ca eram prea multi pe metru patrat, bona pleaca (statuse cu Eliza cum spunea), la care din usa ii spune maica-mii ca a luat si ea 2 kile de vin!!! Pai nene, daca ti se facea pofta, te duci la piata si cumperi ca e 20 de mii! Sau astepti sa-ti dau EU de la mine din casa vin, sau daca vezi ca nu ma prind, faci un a propos si vad eu.... Na ca asta m-a lasat perplexa!

Si vreti BOMBA??? Bona mea are un iubit mai nou! Asta am aflat aseara! Pai de unde stiu eu cine a baut berea, pana la urma??? BRRRRR!!!



Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanica spune:

da fetelor, aveti dreptate!
daca tot am deviat subiectul si nu am mai raspuns la obiect, hai ca va zic si eu una cu o bona a unei prietene de-a mea....
baietelul nu prea manca , decat cu alergaturi prin casa, cantecele, etc si cand a angajat-o pe tipa resp i-a povestit de problema cu mancarea.bona a linistit-o ca va avea rabdare, stie cantecele si ca nu il va lasa pe pitic pana nu mananca.trece o saptamana si bobo manca, dupa spusele ei, de rupea...mama lui incepe sa ridice semne de intrebare si zice ca ceva nu e in regula. si ce credeti ca face?
dimineata cand trebuia sa plece,iese pe usa dar intra imediat inapoi si se baga intr-o debara din hol fara ca tipa sa o vada. si ce vede?
o vede pe bona care vroia sa-i dea lui bobo micul dejun.reuseste trei lingurite, dupa care vazand ca el refuza, ii mananca toata mancarea, mai lasa 2 lingurite pe fundul farfuriei, il mai incearca o data pe bobo si in momentul in care asta ii da peste mana se enerveaza si ii da cu lingurita peste gura!!! si pentru ca asta nu e totul, il mai si mazgaleste cu mancare pe la gura, spunand:na! na! asta pentru ca nu ai vrut sa mananci!!!!

va inchipuiti ce a urmat cand a iesit maicasa din debara...

oricum de atunci am poreclit-o debara....

deci....atentie!!!
asta nu inseamna ca nu poti intalni un om de calitate, dar poti intalni si altceva....

pupici

Geanina si bebe Luca Andrei
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanica spune:

am uitat sa spun ca o platea cu 100 e si statea de la 8 dim pana la 5 searaa, nu facea decat sa-i dea de mancare si sa il scoata afara.
fara menaj.

Geanina si bebe Luca Andrei
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Doamne feteloooor, ma ingrozesc cand citesc ce ziceti!!!! Moama pai detectiv m-as face, si-asa eu am damblalele mele si fixurile, dar daca as banui ceva, cred ca as face urit de tot! Ce jena?! Jena cand e vorba de sanatatea si sigurantza puiului drag? No way!
Eu una am auzit de preturi pt bone intre 2,5 si 6 milioane. Acum, eu zic ca daca e sa fie om cinstit si are chiar pretentii mici, asta nu iti garanteaza ca alta, de 6 mil ar fi mai buna dpdpv al ingrijirii copilului. Ufff, e asa delicata problema....

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Hai sa va spun de bona noastra. E la noi de 3 ani, si asta spune ceva, nu? Calitati: cinstita, iubitoare de copii, curata, nu cere mariri de salariu. Defecte: vorbeste prea mult, mai are probleme de rezolvat uneori, care dureaza cateva zile, dar am noroc ca mai vine si mama. Este parolista si punctuala, om serios. E pensionara (asta e tot la calitati). Face menaj daca are timp si face cu placere.
Reprosuri: nu s-a prins de ce plangea cel mic o data (facuse caca) si nu mai putea sa adoarma.
Dar daca ii zic exact ce trebuie sa le faca la cei mici, face intocmai. Nu ii scoate la plimbare, de asta ne ocupam noi.
Noi am gasit-o din prima.
Bafta la bone!

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Dupa atatea experiente cu bone din filme de groaza, trebuie sa va spun si eu de bona Ilincai, sa mai echilibram balanta...
Pe Tanti Stefi noua ne-au recomandat-o niste prieteni. Vine la noi de cand avea Ilinca 1 an si 4 luni (acum are aproape 4 ani). Primele 4-5 luni venea cate 4-5 ore pe zi, cand eram si eu acasa, ca sa se obisnuiasca fetita cu ea (acuma recunosc ca eu m-am rasfatat nepermis de mult si am stat in CIC fix doi ani...da' am platit pentru asta)

Pana anul asta in septembrie programul ei era asa: venea dimineata la 8, noi plecam la serviciu, cand se trezea Ilinca ea o spala, o imbraca, ii dadea de mancare (pregatea ea micul dejun). Vara ieseau in parc de pe la 9-9.30 pana la 11-12, iarna mai tarziu. Cateodata ii mai lasam de facut si unele comisioane (platit intretinerea, sau mici cumparaturi). Acum Ilinca merge la gradi, iar ea se duce la 12 s-o ia.

La pranz incalzeste mancarea (pe care o gatesc eu de cele mai multe ori, pentru ca asa-mi place), dar cand e cazul prepara si ea ceva usor (o friptura sau un gratar,un piure, ca sa fie proaspat). Dupa masa Ilinca se culca (daca e nevoie sta cu ea pana adoarme, desi in ultima vreme a invatat-o sa se duca singura la culcare, ceea ce mie nu mi-a reusit!). Cat doarme Ilinca o ora-doua, ea calca rufele, sau sterge aragazul, spala vasele - ea singura-si "programeaza" ce treaba sa faca, eu nu i-am cerut niciodata sa faca menaj, dar sunt oricum foarte multumita ca intotdeauna gasesc casa bec. Noi venim de la serviciu cel mai devreme la 18.30, dar cand e nevoie sta si pana la 20, fara sa se planga.

Daca avem nevoie sa mergem seara undeva, o ducem pe Ilinca la tanti Stefi acasa, unde o iubeste si o rasfata toata lumea.

Tanti Stefi are cam 60 de ani, e pensionara, n-a fost cine stie ce "intelectuala" dar are bun simt si rabdare. Cam 90% din poeziile pe care le stie Ilinca le-a invatat de la ea ( si stie multe!)

Ii platim cam 3,5 milioane pe luna, iar cand are grija de Ilinca noaptea sau in week-end ii calculam si-i dam dublu pentru zilele acelea. Daca are nevoie vreodata de bani in avans, sau de vreun imprumut, o ajutam intotdeauna. De ziua ei si de sarbatori ii facem cate-un cadou, iar ocazional ii mai cumparam cate-o punga de cafea sau un detergent cand facem noi aprovizionarea.

Poate m-am lungit prea mult, dar am vrut sa va arat ca se mai gasesc si altfel de bone... Nu vreau sa spun ca e perfecta ( o sa scriu poate alt mesaj cu defectele, ca sa va dati seama ca e o persoana reala, nu o fantezie ), dar pentru copilul meu este ca o bunica (buna), si nu pot decat sa va urez si voua sa gasiti astfel de bone.


_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Draga Claza, asa bona mai da!
Oricum, eu m-am lamurit. Totul tine de bunul simt al persoanei!
Eu cand am angajat bona, nu am intrebat-o daca stie cantecele, ci am urmarit sa vad cum se simte Eliza in preajma ei. Iar fata a acceptat-o uimitor de repede! Deci, cum era sa fim nemultumiti? Si i-am spus sa faca ceea ce cxrede ca ar face si la ea acasa, cu nepotica ei.
Se vede insa treaba ca povestea a tinut numai o luna, si apoi bona a vrut mai multi bani, deci acum lucreaza la imoibiliare....
Iar daca intr-o zi pe la inceput a dat cu aspiratorul, cred ca mai incolo s-a gandit sa nu se mai complice.... Eu stiu?
Era ea cam ametita, dar nu o credeam in stare sa ne duca o luna cu vorba, pentru ca apoi sa fie bucuroasa ca am renuntat si am dus fata la gradinita....
Fiecare cum are noroc. POte fi cu recomandare sau poate fi o necunoscuta. Daca este o persoana care are intr-adevar rabdare si iubeste copiii si VREA sa ingrijeasca un bebe, cred ca e imposibil sa nu se ataseze de copilas. Si de aici incepit sa vezi si ce este dispusa sa faca, ce ii indica bunul simt.
Dar na ca bona mea e mai tentata de comisionul de la imobiliare, desi inainte de a veni la noi a mai facut imobiliare si n-a castigat nimic in trei luni si si-i rupt pingelele!...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput