La France (23)

La France (23) | Autor: Otilia

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

cine vine sa ne mai povesteasca cite ceva?
ce stiti si voi despre masinile de cusit singer?

Aura&Luca,2 ani si 8luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Eu tocmai ce m-am impacat dupa cearta anului cu sotzul...
De bucurie ca ne-am luat masina, nu mai gaseam cartea tehnica, el zicea ca mi-a dat-o mie, eu nu-mi aminteam...cartea era bine merçi pe bord, am trecut de vreo 35 de ori fiecare pe linga ea, fara s-o vedem...Uofffffffff!

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Bonsoir,
si La Multi Ani tuturor sarbatoritilor de azi (cam cu intarziere,desolée).

Azi dimineata am intrat putin pe aici inainte de a pleca la servici si vazusem un mesaj la un alt subiect in care se faceau anumite afirmatii la adresa tarii noastre de adoptie...de la servici nu am timp sa intru dar ma pregateam si io acum sa aduc niste argumente ca sa nu se creada ca nu avem nimic de spus... vad ca nu mai e subiectu'.... Pacat, ca mai erau niste vorbe pe acolo si despre Panait Istrati iar asta e scriitorul meu preferat si macar el merita aparat de acuzatia de comunist...

Altfel uite am gasit o stire amuzanta despre Suedia cica s-au imbatat elanii si ataca lumea in case
"Si vous arrivez très près d'un élan et qu'il ne s'enfuit pas le premier, ne l'approchez pas (...) Grimpez à un arbre ou prenez la fuite", conseille-t-il.
http://fr.news.yahoo.com/041108/202/44srz.html
Ma duc sa le intreb pe fetele suedeze daca au intalnit vreun elan beat pe la ele p'acolo

Aurelia am vazut ca pe baietelul tau il cheama Luca...la fel ca pe eroul meu preferat din serialul 'Urgences'. Chiar nu l-a remarcat nimeni pe doctorul Luca? Cu atat mai bine, lasat-mi-l mie ca tare frumusel mai e



imagini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Elena sa o stapiniti sanatosi.!!!!!.......
.cealalta ti-o lasa tie?

Aura&Luca,2 ani si 8luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Uite aici explicatia, Doruletz (si eu citeam cu... interes subiectul acela):

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35658" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35658

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

In primul rand: la multi ani Mihaeli si Gabrieli!

Tot in primul rand: Multumesc pentru felicitari! Agent secret Oana, cum de ai stiut ca ieri a fost ziua mea?! Multumesc pentru mesajul tau!

Cucuietelor care v-ati sarbatorit astazi, cum ati fost alintate de cei iubiti? Sper ca ati avut parte ca si mine de multa caldura, de atentie si gingasie.
Imi aduc aminte in aceste clipe de cata tandrete am primit eu de la prietenii virtuali de pe forum(prieteni dintre care o parte au trecut deja de faza virtuala). Cu toata sinceritatea va spun ca mi-ati fost mai aproape sufletului decat cei in care odinioara m-am increzut,pe care ii cunoseam de multa vreme, in carne si oase.
Cand am fost indoliata aici am gasit cuvinte duioase, de imbarbatare! In zilele de solitudine mi s-a oferit o companie .
Nu am fost niciodata uitata si nici nu m-am simtit mica si neinsemnata.
Iar cand am plans am facut-o cu acele lacrimi-balsam pe care numai duiosia unei prietenii stie sa le aduca pe obraz si in suflet.
Stiu ca pare banal sa spun asta dar: ce fericire ca existati! Ce minune ca ne-am cunoscut!




Michaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

In primul rind La multi ani!!!la toate Mihaelele si Gabrielele!!!!
Eu azi sint suparata,azi dimineata am fost convocata de Anpe la un entretien embouche la magazinul Auchan!!Angajeaza in prostie pentru sarbatori,dar nu m-au acceptat pe motiv ca nu am permis ,deci nu sint mobila si doar nu o sa ma duca sotul tot timpul la servici ,mai ales cind incep la ora 5 dimineata
De nervi am facut ravagii prin magazine dar si in buget!!
Va pup pe toate

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Nu am uitat, dar vroiam sa fac un capitolas diferit. Am fost patru zile la Paris cu scoala (m-am intors sambata noaptea). Inchipuiti-va un grup de 32 de persoane haladuind pe strazile Parisului in lung si in lat. Doamne, ce mai plangeam cu totii din cauza durerilor de picioare. Ne-am inghesuit prin metrou si in RER si am facut o baie de sudoare, am ajuns acasa cu totii fara glas (de atata vorbarie) si cu niste figuri de zombie.
Am ramas cu nostalgia a tot ce am vazut. Am reusit sa vizitez expozitia Faraonilor, am intrat in Notre Dame de Paris in plin concert. Am facut o plimbare pe Sena cu bateau-mouche noaptea. Am vazut primele vitrine magnifice de Noel . Fetite si baietei rumeni la fata si imbracati frumos se inghesuiau pe estrade speciale si tipau de placere in fata papuselelor libelule si altor personaje de basm care se invarteau in fata lor intr-un cadru de vis, stralucitor si colorat. Ma urmareste inca imaginea unui baietel cu parul ca ariciul si cu ochi de migdala, care alerga tipand si implorand dupa taticul exasperat ce vroia sa mearga acasa...
Si toate acele cladiri ce respira istoria!
Podurile peste Sena!
Le Jardin des Plantes...
Agenta de circulatie de langa Consiergerie, imbracata cu o uniforma frumoasa , care ne saluta ca la armata de parca am fi fost niste personalitati de marca.
Sacre Coeur si place Pigalle.
Frunzele de pe caldaram (care nu egaleaza in frumusete frunzele tomnatice romanesti).
Cafenelele!
Parisul vazut de undeva de sus, ca o ceata albastrie pe care se deseneaza formele acoperisurilor.
Si in fine, parizenii de zi cu zi care treceau alaturi de noi cu indiferenta aproape, cu o privire abia curioasa aruncata asupra colegei noastre ...care nu a mai rezistat si a mers in sosete pe strada . A avut nefericita idee de a-si extrage cizmulitele discret pe sub masa (la o pizzeria de langa Bastille), dupa care s-a trezit cu neplacuta surpriza de a se confrunta cu una din legile lui Murphy. Picioarele neascultatoare nu au mai vrut cu nici un chip sa intre la loc in cizme. Asa ca singua solutie a fost sa plece la hotel in sosete (si acelea scoase din picioarele altei colege cu spirit de sacrificiu).
Patru zile...In care s-au legat prietenii, s-au facut confidente, s-au schimbat pareri, in care s-a râs cu lacrimi...
Profesori si elevi laolalta.
Crunta oboseala!
Si dulcea nostalgie!



Michaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Aurelia Masinile de cusut Singer imi fac mare pofta!!! Sunt f bune, fiabile si dureaza o viata! Soacra-mea are una, mai am o prietena care avea in Romania (electrica) si bunica a avut una (cu pedala) dar a vandut-o mama ca pe ea n-o interesa croitoria si oricuma reuna buna electrica ruseasca... cantareste o tona, coase numai drept si cand vrea muschii ei! Eu cand o sa ma hotarasc una Singer o sa-mi cumpar. Pentru moment nu am timp de cusut prea mult si nici loc pentru ea. Dar "l'éspoir fait vivre".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadine2004 spune:

Mihaela, ce frumos ai povestit!

Cine a citit "Vraciul"? Am citit-o pe nerasuflate, am dat si apa la soricei ceea ce nu mi s-a mai intamplat! M-a impresionat enorm!

Va spun noapte buna! Maine am inca o ora de condus! Of, sper sa ma opresc totusi pe la 5 ore! Desi nu cred!

Noapte frumoasa!

Mergi la inceput