Are 19 ani si canta la vioara...

Are 19 ani si canta la vioara... | Autor: Sabina

Link direct la acest mesaj

...am vazut aseara la stiri un reportaj despre el.Tocmai a terminat liceul Dinu Lipatii, si are leucemie.Dimineata mergea la examenul de bac, dupa amiaza la citostatice.Singura sansa e transplantul in Italia.Nu au bani de teste... dar ceea ce m-a frapat a fost poza lui la Bal...impreuna cu , cred eu, prietena lui.Prietena lui imi e studenta in anul.E in anul 1 la Conservator, la pian.Ar fi pputut si el sa-mi fie student.
Ceea ce vreau sa va intreb:
Sa abordez fata respectiva? S-o intreb daca parintii imi dau voie sa initiem aici pe DC o campanie pentru baiat? Nici macar nu ii stiu numele.Colegii lui il adora. va rog frumos sa ma sfatuiti.Stiu ca e nevoie de bani pentru Paul.Dar oare n-am putea sa-l ajutam si pe acest baiat???


Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Sabina, si eu am vazut reportajul. Nici nu am cuvinte sa spun cat m-a miscat. As vrea sa cred ca DC are atata suflet si putere sa poata ajuta cumva acel baiat.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raducu spune:

Nu am vazut reportajul dar sunt convinsa ca va exista si pentru el un gram de noroc si bani din partea DC.
Nu va dati batuti!!! Se poate daca vrei!!!
Eu ma inscriu prima la o mica donatie.

Mamica lui Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

deci ma sfatuti s-o abordez pe fata aceea?? Imi inchipui ca daca parintii au recurs la TV nu au nimic impotriva.
ce- ar trebui sa vorbesc cu ea? Cum se initiaza o astfel de actiune?

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

vorbesti cu fata, apoi cu parintii ..mie si colegii lui mi se par o sursa de energie

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Sabina si Descantec.....
n-am vazut reportajul... dar un copil bolnav de leucemie.. sau orice cancer... mie mi se rupe inima de cei mai in varsta... dar de un pui care nici nu si-a deschis aripile sa zboare cu adevarat...

Blestemat Cernobil!

Andreea si galusca Anne-Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

dragii mei, nu mi-ati raspuns la intrebare.
concret, ce trebuie eu sa fac? ce sa intreb fata? sa cer analizele? sa intreb unde se face exact transplantul etc. va rog, nu intoarceti spatele....

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Sabina, sigur. Trebuie o poveste argumentata cu actele medicale. Probabil exista deja un cont unde se pot face donatiile. Deci, numarul de cont.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Sabina...
Desi cazul a fost deja mediatizat si putine dubii vor plana, cred ca e bine sa ai o copie dupa diagnosticul semnat de medicii care l-au trimis la citostatice. Mai ales in care cineva de afara va cere un ajutor la o comunitate romanesca au ba.. va trebui sa poata obtine ode la tine o copie dupa diagnostic, eventual o poza si o scurta descriere a baietului. Le poti obtine de la prietena lui sau de la colegii lui.
De asemenea tot de la ea obtii un numar de cont lei si unul valuta deschise probabil. Trimiti un PM la Mirela(desprecopii) si o intrebi in ce conditii poti posta la Umanitare pe forum. Si daca poate fi inclus in cloecta de Sf. Andrei.

Andreea si galusca Anne-Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Sabina incearca si o scurta descriere a cazului pentru cei care nu l-au vazut la televisor.
Si posteaza-l direct la umanitare. Va fi aprobat,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelalte stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Am vazut asa: un baiat inalt, cret, brunet si zambitor.Asta in poze.Intr-una din poze tine in brate o fata.E probabil Balul absolventilor.
...colegii lui care-l descriu ca fiind vesel,bine-dispus mereu,special, talentat, foarte inteligent.
Apoi mama lui care povesteste cum dimineata dadea examene si seara merge la citostatice.Are leucemie care se poate rezolva (daca vrea Dumnezeu) prin transplant.In Italia.Nu au bani.
Mai mult nu stiu.Insa fata din poze e studenta mea.Am s-o abordez si cand am toate datele postez la Umanitare.Mi-e teama sa vorbesc cu ea...mi-e frica sa nu plang.daca ea plange?
Insa ma gandesc ca impreuna putem sa-i ajutam.Nu am mai facut niciodata asa ceva.Nu vreau sa se interpreteze gresit.Oamenii sunt sensibili.Si susceptibili.
Uf...am nevoie de curaj.daca eu am nevoie, cum o fi cu saracul baiat???


Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput