Are 19 ani si canta la vioara...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Dragii mei, vin de la facultate.Am vorbit cu prietena baiatului si imi va transmite pana joi cel tarziu toata documentatia si conturile.
Andrei e acum in Italia, la Pescara.Dupa ultimele 2 cure de citostatice situatia e destul de albastra, celulele maligne s-au localizat la nivelul pielii, a avut 37 de tumorete.
Se pare ca psihicul e bun, ii uimeste pe toti prin tarie si optimism.Asta e extraordinar.Cura de acum costa 10000 de euro, transplantul de la donator strain 100000...
Ministerul va da ceva bani, dar nu tot.Conturile sunt in lei, euro, dolari.
Sper sa-mi trimita pe e-mail repede conturile.Intre timp as ruga Moderatorii sa mute subiectul la Umanitare.
Darael, eu am sa dau fetei mesajul tau.Oricum, a zis ca ar intra si ea pe forum sa vada.
va multumesc la toti,

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Am gasit eu conturile intr-un ziar, sper sa fie bune
Conturile deschise pe numele Tanase Andrei la Raiffeisen Bank Agentia Toporasi (RO 57 RZBR 0000 0600 05230286 in lei; RO 40 RZBR 0000 0600 05230301 in euro).


Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by pd

Am gasit eu conturile intr-un ziar, sper sa fie bune
Conturile deschise pe numele Tanase Andrei la Raiffeisen Bank Agentia Toporasi (RO 57 RZBR 0000 0600 05230286 in lei; RO 40 RZBR 0000 0600 05230301 in euro).



Multumesc mult, Paloma. inteleg ca e urgenta, deci cea mai rapida solutie e sa viram direct la el in cont.

-----------------------
este suficient sa judeci bine spre a proceda bine. (descartes)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Dragii mei, nu mi-a trimis inca nimic fata prin mail.Astept pana joi cand oricum am ora cu ea.Mi-a zis insa ca are si conturi in dolari, ceea ce pt. "americani" cred ca e mai simplu.
cu drag,

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Si noi asteptam... de la prietena baiatului, asa ca momentan nu ne gandim sa fugim in alta parte !!!

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Povestea lui Andrei si datele medicale promise.
S-a nascut la Bucuresti, pe 5 noiembrie 1985.A urmat intotdeauna modelul surorii sale,Ana maria, de la varsta cea mai frageda.Cand aceasta era in clasa intai, el invata cu ea sa citeasca, sa faca bastonase,sa ciupeasca corzile viorii.cazandu-si sora exersand la vioara, a crezut ca acesta este drumul unui elev obisnuit si nici nu i-a trecut prin cap sa urmeze alta scoala decat tot acelasi liceu de muzica.dea lungul anilor a obtinut premii la diferite concursuri si olimpiade, sustinand constant recitaluri pe scenele bucurestene.
S-a pregatit cu seriozitate pentru bacalaureat, examenul maturitatii, dar tocmai atunci s-a intamplat neprevazutul.Simtindu-se tot mai rau si slabit ,dupa probele orale de la limba romana si engleza a trebuit sa se interneze in spital cu groaznicul diagnostic de Leucemie acuta mieloblastica.evident, parintii si medicii nu i-au spus de la inceput adevarul.El a dorit sa nu abandoneze examenele de bacalaureat si acontinuat sa le sustina pe patul de spital si sub perfuzii.In final a obtinut media 9.62
Dupa prima faza de tratament specific s-a refacut ( slabise 8 kg)si avea speranta ca in luna sept. sa poata invinge boala si sa dea examne de admitere la Conservator.a urmat insa a doua faza de tratament si visul sau s-a nariut.
pentru strangerea de fonduri au fost deschise urmatoarele conturi la banca Raiffaisenm agentia Toporasi:
in lei: RO 57 RZBR 0000 0600 05230286 ;
in euro RO 40 RZBR 0000 0600 05230301
in dolari RO 28 RZBR 0000 06000 5230232.



raportul medical mai incolo.
ajutati-l pe Andrei!


Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

revin cu raportul medical :



Andrei Tanase este in evidenta Clinicii de Hematologie Spital Coltea, Bucuresti, din 24 iunie cu diagnostic Leucemie Acuta Mieloblastica (M5)
debut clinic: astenie fizica,transpiratii profuze( exista asa ceva, poate a scris fata gresit), eruptie maculopapulare,tumorete subcutanate la nivelul calotei craniene.
Examen la internare:
-status de performanta III
-elemente maculopapulare nepuriginoase la nivelul toracelui si membrelor
- tumorete ci diametrul aprox. 1 cm la nivelul scalpului
-hiperemie faringiana
- micropeliadenopatii generalizate
-hepatosplenomegalie
Paraclinic:Hb = 16,4
L = 400000 cu 90% blasti
Tr = 52000/mm³
MO: infiltrat blastic 96%
Coagulograma:TQ = 23" ; Ap= 40.4%; INR =1.88; APTT = 83.2; Fg =90.3
Biochimie: ac.Uric = 11,5 mg, TGO = 90, TGP=114,LHD =2239
S-a efectuat o prima cura de PCT -> DAT9
In perioada de Aplazie - stare febrila fara documentatie bacteriologica ( pt. care a primit tratament antibiotic si antimicotic) si mucozita gradul 3.
necesar transfuzional predominant masa trombocitara si PPC.
Dupa iesirea din aplazie :normalizarea coagilogramei.
Medulograma de control evidentiaza infiltrat leucemic 20% cu modificari displazice ale tuturor seriilor.
Se efectueaza o noua cura de inducutie DAT9 bine tolerata( august 2004).
Pe parcusul celei de-a doua cure se instaleaza pareza faciala periferica dreapta " a frigore" (examenul LCR nu deceleaza celule blastice) remisa partial sub AINS.
In perioada de aplazie -febra 9 40 gr. C)fara documentare bacteriologica ce a necesitat tratament antibiotic si antimicotic,ulterior asociind si variconazol.
Dupa perioada de aplazie pacientul devine subfebril, ulterior afebril iar medulograma de control evidentiaza infiltrat blastic de 5% cu semne de displazie pe toate seriile.


Acum comunicatul clinicii Pescara.

Departamentul de Hematologie
Sectia de Terapie Intensiva Hematologie pentr Transplant Hemopoietic
Director:Dr. Paolo di Bartolomeo


Pescara, 12 octombrie 2004



Directia de Sanatate Sublica a Municipiului
Str.Avrig72-74, sector 2
Bucuresti,Romania


Va informam ca Dl. ANDREI TANASE, bolnav de leucemie acuta mieloblastica in recidiva in meninge si piele, e internat in spitalul nostru si efectueaza tratament chimioterapic.In cazul in care va fi obtinuta remisia completa a bolii, va fi necesara efectuarea unui ciclu ce radioterapie asupra creierului.Costul acestuia va fi de aproximatic 500 euro( cinci sute).

La terminarea radioterapiei, daca remisia completa va fi mentinuta, vom supune pacientul unui transplant de celule staminale al carui cost maxim este aproximativ 150000 de euro( o suta cincizeci de mii).

In orice caz, aceasta structura ospitaliera isi rezerva dreptul de a cere plata pe baza unor documente care sa ateste acele cheltuieli.

Alegerea celei mai bune optiuni de transplant va putea fi facuta doar dupa ce am obtinut rezultatul clinic si hematologic complet la terminarea acestor faze de chimioterapie si radioterapie.

In ceea ce priveste acoperirea costurilor, legile noastre prevad ca pacientul sa plateasca 30% din costul prevazut inainte de a incepe orice tip de tratament si sa garanteze ca poate plati suma restanta de 70% la terminarea tratamentului, oricare ar fi rezultatul obtinut.

Dr. Paolo di Bartolomeo
Departamentul de Hematologie- Terapie Intensiva
Centrul de transplant de maduva osoasa
Spitalul civil
65125 Pescara


Acum, ministerul va da niste bani.Insa vedeti ce mult trebuie sa se stranga.Se pare ca deocamdata raspunde bine la tratament.
mai trebuie ceva? va rog sa-mi spuneti.
va multumesc in numele familiei, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Dragii mei, ati facut atat de multe pentru Paul.Dar acum as vrea sa va rog sa-l ajutam cum putem si pe Andrei.
Stiu ca unele fete au trimis la diverse fundatii scrisori.Nu s-ar putea face la fel si pentru Andrei? Mers pe ideea asta de copil talentat, etc.Stiu ca nu conteaza asta, o viata e oricand pretioasa, dar trebuie atras mereu cu ceva.
va rog, eu nu stiu ce sa fac mai mult de-atat.macar dati un sfat.
Ajutati-l pe Andrei!!!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellasarmisegetusa spune:

Sigur ca mai trebuie sa mai strangem fonduri pt Andrei! Dar si sa ne rugam.. In afara de rugaciune, o sa incerc si eu sa vad ce pot face pt el, am vazut ca s-au pus conturile la dispozitia noastra, asa ca.. Dumnezeu are putere, si daca e voia Lui, sa se atinga de el, sa faca o minune in dreptul lui!

quote:
Originally posted by Sabina

Dragii mei, ati facut atat de multe pentru Paul.Dar acum as vrea sa va rog sa-l ajutam cum putem si pe Andrei.
Stiu ca unele fete au trimis la diverse fundatii scrisori.Nu s-ar putea face la fel si pentru Andrei? Mers pe ideea asta de copil talentat, etc.Stiu ca nu conteaza asta, o viata e oricand pretioasa, dar trebuie atras mereu cu ceva.
va rog, eu nu stiu ce sa fac mai mult de-atat.macar dati un sfat.
Ajutati-l pe Andrei!!!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

stie cineva cum s-ar putea ajunge la fundatia lui Jose Carerras? A avut si el leucemie si a scapat cu viata Acum sponsorizeaza acreasta fundatie care se ocupa de copii bolnavi.
va rog, fetelor si baietilor........

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput