Muzica pt. copii - f. important de stiut!...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Draga Andrada,
este incontestabil ca baietelul tau are o puternica inclinatie catre muzica (drept sa-ti spun este prima data cand aud ca cineva este atat de pasionat de instrumentele muzicale!)....
Nu ar trebui sa ignori sub nici o forma aceasta pasiune a lui, ba dimpotriva, sa-i vorbesti cat mai mult despre timbrul instrumentelor, dimensiunile lor, calitatile si rolul fiecaruia in orchestra sau in grupuri camerale etc si sa-i pigmentezi aceasta vorbaraie cu exemple muzicale (cat mai multe).
Poate te ajuta si sotul tau cu programele de muzica pe care le are....in sensul ca el ii poate arata, sa spunem, o poza cu un anumit instrument si apoi ii poate exemplifica si sonor cu ajutorul calculatorului timbrul acelui instrument.....
Nu trebuie sa te complexezi pt. ca esti o neprofesionista in domeniul muzicii, important este sa fii pasionata in a-l ajuta pe prichindelul tau sa descopere anumite notiuni cu care oricum tu esti mult mai initiata decat el, care are 2 anisori....
Am inteles ca tu esti din State...pai acolo ai infinit mai multe posibilitati decat pe la noi, in sensul ca acolo exista magazine specializate cu o multime de carti cu si despre muzica, exista gradinite muzicale, exista inregistrari si cataloage nenumarate (si pe deasupra acolo latura financiara nu este un impediment, ca pe aici!)
Eu cred ca cel mai important este sa asculte muzica, sa asculte si sa o traiasca, sa o danseze, sa se bucure de ea, sa ajunga sa-l binedispuna, sa se exprime cu ajutorul ei, sa-i fie vitala........
Iti doresc succes in demersurile tale si sa te bucuri de baietelul tau!







Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Mutumesc Irina,
pentru sfaturi. Si ai dreptate, probabil ca ar trebui sa incep sa-i dau mai multe detalii si sa nuantez mai mult jocurile impreuna. Acum trebuie insa sa-mi fac eu tema inainte de a i le spune lui (mi-era teama ca asta trebuie sa fie)
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Fetelor, pe mine m-ati convins.
Am sa caut si eu o colectie e muzica clasica pentru copii. Stie cineva daca si unde se gasesc in Ro cd-uri cu muzica clasica pentru copii?
Otilia unde ai facut comanda? Ai zis ca ai ascultat niste piese pe net? Poti sa-mi dai un link? Ma gandesc ca daca nu gasesc CD-uri sau sunt prea scumpe pentru mine poate gasesc niste mp3.

Iulia si Alexandru(2 ani si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ce bine imi pare ca se discuta!!

Draga Iulia, la magazinele Hollywood music & film gasesti autorii de pe lista Otiliei.
Pt copii mai mici nu renunt insa la ideea cu cvartete de Haydn, Mozart.Va Pup!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Ce bine imi pare ca se discuta!!

Draga Iulia, la magazinele Hollywood music & film gasesti autorii de pe lista Otiliei.
Pt copii mai mici nu renunt insa la ideea cu cvartete de Haydn, Mozart.Va Pup!

Sabina & Sofia Galagia



Multumesc Sabina.
Saptamana viitoare, dupa ce iau leafa, ma duc la Hollywood!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Otilia unde ai facut comanda? Ai zis ca ai ascultat niste piese pe net? Poti sa-mi dai un link? Ma gandesc ca daca nu gasesc CD-uri sau sunt prea scumpe pentru mine poate gasesc niste mp3.


Iulia draga,

Eu am comandat la un Club unde sunt eu inscrisa:

http://www.clubdial.fr/

Am ascultat niste bucatele mici, dar nici vorba de mp3...
Ieri am primit CD-urile, cele 3 (care de fapt sunt 4, primul este un dublu-CD) + un altul, Bach (Les 6 Suite pour violoncelle), care si asta este dublu...
Asa ca acum avem ce asculta.

Am mai comandat ieri si Vanessa Mae (stiti, celebra violonista...) doua albume: The Classical Album si Best Of...

Iulia, daca iti place sa comanzi on-line, iti recomand Amazon, livreaza peste tot in lume si gasesti aproape orice!... (carti, imbracaminte si accesorii, muzica, jocuri, softuri...)

http://www.amazon.com



@+...
Otilia & La Adelita (6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

quote:

Iulia draga,
Eu am comandat la un Club unde sunt eu inscrisa:
http://www.clubdial.fr/....
Otilia & La Adelita (6 luni)[/b]
[/font=Comic Sans MS][/purple]



Otilia, multumesc pentru informatii.
Daca le gasesc la Holywood music&film am sa le iau de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Draga Iulia, am uitat sa zic ceva, la HMF nu gasesti colectii ca atare, ci doar autorii respectivi. asa ca ia lista cu tine!!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Draga Iulia, ai reusit sa iei cate ceva?
Noi am facut mari descoperiri...adormim doar cu muzica preclasica, concerte pentru trompeta cu Maurice Andre si pentru Lauta de Vivaldi...Mai nou, Sofia canta din toata inima la pian...

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Draga Iulia, ai reusit sa iei cate ceva?
Noi am facut mari descoperiri...adormim doar cu muzica preclasica, concerte pentru trompeta cu Maurice Andre si pentru Lauta de Vivaldi...Mai nou, Sofia canta din toata inima la pian...

Sabina & Sofia Galagia



Draga Sabina, ce idee minunata mi-ai dat!!!
O sa caut si eu concertele pentru lauta (aici ii spunem luth), imi place foarte mult, iar apoi si sotul meu va fi incintat, este primul lui instrument!

@+...
Otilia & La Adelita (8 luni)

Mergi la inceput