PATA pe dintisor

PATA pe dintisor | Autor: Cary

Link direct la acest mesaj

Rebecca are aproape 6 ani,i-au cazut 3 dinti de lapte si au iesit altii noi,DAR unul dintre ei are o pata bruna pe el.
Mentionez ca ne spalam pe dinti atat seara,cat si dimineata.

Ce sa fac,s-o duc la dentist?
Oare de ce are pata,caci dintele de lapte nu a avut probleme?
S-a mai confruntat cineva cu un caz asemanator?

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Si Vladut are pete pe incisivii superiori, insa sunt albe. Dintii de lapte au fost foarte frumosi si albi. Eu ma gandesc sa ma duc la stomatolog.

Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Multumesc frumos Aurora,dar tare nu mi-as speria fetita ducand-o la dintar,avand in vedere ce zgomote vin din cabinet,nici eu nu ma duc cu placere pe acolo.
Sa-mi spui ce a zis doctorul in cazul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela77 spune:

Acelasi lucru se intampla ci nepotelului meu care are 7 ani si jumatate. A vut dintisorii de lapte foarte albi si frumosi, iar cei noi pe langa faptul ca sunt un pic galbui.. se si depune piatra (asa am zis eu cand am vazut).

Chiar as vrea sa stiu ce v-a spus dentistul. Sa ma informati si pe mine pls.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Am fost cu Vladut la stomatologie. A fost prima vizita intr-un asemenea cabinet. Lui Vladut i-a placut foarte mult si a zis ca de-abea asteapta sa mearga iar. Petele albe de pe dintisori reprezinta o deficienta de mineralizare. Trebuie sa ma duc cu el la control o data la 6 luni. Dupa ce vor creste dintisorii in totalitate vor fi sigilati.
Dr. stomatolog s-a purtat frumos cu Vladut si desi are un dintisor care se misca destul de tare, nu i l-a scos pentru a nu-i crea nici cea mai mica durere si a prinde frica de dentist.

Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Aurora,cum adica"vor fii dintii sigilati???"ca n-am priceput?!!!!

Sper sa ajung saptamana aceasta cu Rebecca si sa va spun ce inseamna pata aceea galbena!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Din cate am inteles eu se face un fel de coronita transparenta care se pune pe dinte. In acest fel pe dinte nu mai ajunge nimic, nici mancare, nici apa, nici saliva. In acest fel dintii sunt conservati.

Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Findus spune:

Se "sigileaza" de obicei maselele pentru ca acolo ajung copii cel mai greu cu periatul.
Sigilatul inseamna un material lichid care se intinde in fisurile maselei dupa ce aceasta a fost curatata si uscata si care se intareste rapid si protejeaza in acest fel maseaua de carii.
Si mergeti neaparat cu copiii la dentist ca sa se obisnuiasca cu cabinetul , cu dentistul.Daca deja mama are frica de dentist ii va transmite si copilului frica aceasta.
Cautati un dentist care are rabdare si-si lasa timp suficient sa-i explice copilului ce face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

URA!!! azi am fost la dentist.
PATA fiind asa mica,nu se va lua nici o masura si NU exista posibilitatea extinderii ei si la ceilalti dinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Eu am avut pete asa pe dinti, maronii, o dunga la baza dintilor, linga gingii... Mi s-a explicat de stomatolog cind am fost mai mare ca este din cauza antibioticelor ce se pare ca mama le-a luat cind a fost insarcinata cu mine. Zice ca antibioticele au afectat dintii cei maturi care in perioada accea se formau ca mugurasi dedesubtul celor de lapte. Se poate sa fie si din cauza antibioticelor ce mi s-au dat mie cind la citeva luni am avut pneumonie si alte infectii in acelasi timp... Deci una din dou a afost cauza la mine...
Dintii mi-au fost corectati si acum sint ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Si ce a spus stomatologul,dispar petele albe?Si Biancai are pe incisivii superiori niste mici pete albe,cei de lapte nu aveau nimic.Ce inseamna demineralizare,adica stiu eu ce inseamna termenul,dar cum se traduce in problema asta?Pot aparea carii pe acei dinti si de ce?Noi n-am avut nici o carie si nici nu avem deocamdata,chiar ma ingrijoreaza,mai ales ca sunt dintii din fata.Se rezolva?O sa merg si eu la medic dupa sarbatori.

Mergi la inceput