Casatoria cu un cetatean francez.

Casatoria cu un cetatean francez. | Autor: claudia99

Link direct la acest mesaj

Va raman indatorata tuturor ce-mi pot da relatii despre actele necesare casatoriei cu un cetatea francez . Nu vreau sa ma trezesc in fata unui fapt pe care nu-l pot rezolva in Franta si sa fiu nevoita sa ma intorc in Romania doar pentru o hartie . O posibila viitore frantuzoiaca . Pupici si aveti grija de voi . Claudia

moi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Bine ai venit, Claudia
Inteleg ca te vei casatori in Franta.
Cel mai simplu ar fi, dupa parerea mea, ca viitorul sot sa se intereseze la primaria unde va avea loc casatoria, care sunt actele de care vorbesti.
De obicei primariile dau o lista de acte nesesare, printre care : cazierul judiciar nu mai vechi de 2 luni, analize medicale (efectuate in Franta), faimosul « certificat de coutume » pe care-l iei de la ambasada Romaniei sau de la unul din consulate (care specifica, pe baza unei declaratii pe care o dai, ca nu esti deja casatorita in Romania. Sau, in caz de divort in Ro, prezinti copii legalizate ale actului de divort), certificat de nastere in original (se opreste la primarie, deci descurca-te si fa-ti un duplicat in Ro inainte de a pleca, ca altfel ramai fara)…

Fetele din Franta, casatorite mai de curand, vor putea cu siguranta sa-ti dea mai multe detalii.
Spor la treaba si te asteptam printre noi !

Lulu




« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadine2004 spune:

Buna!
Eu tocmai m-am casatorit acum doua saptamani!
Iti trebuie:
-certificatul de nastere nou, pe care il iei de la primaria unde ai fost inregistrata cand te-ai nascut; acesta nu trebuie tradus!(pe acesta nu-l dai la primarie , sau cel mult ti-l opreste pt o luna pana la casatorie)
-de la ambasada romanaiei din franta iti trebuie certificat de cutume si certificat de celibat pe care le iei in aceeasi zi; iti va trebui pasaportul; afla orarul ambasadei unde mergi;
-un certifcat medical(trebuie sa-l iei cu cel mult 2 luni inainte de depunerea actelor) pt amandoi pe care il iei de la medicul generalist al sotului tau! trebuie sa mergi insa inainte la primarie si sa ceri actele necesare casatoriei! iti va da si formularele pt certif medical si de asemenea niste formulare(attestation sur l'honneur du domicile) pe care le veti completa
-un justificativ de domiciliu(o factura edf)a sotului
-certificat de nastere al sotului
-pasaportul sotului

Sper ca nu am omis ceva! Daca mai ai si alte nelamuriri, intreaba-ma!
Tu trebuie sa fii legal in Franta!
Dureaza o luna intre depunerea dosarului la primarie si mariage!!!
Multa bafta! Mie mi s-au parut lucrurile foarte simple!
Certif de nastere nu trebuie sa ti-l ia! Sau, la mine au facut o copie si de asemenea l-au oprit pana in ziua casatoriei cand ni l-au inapoiat! Pe certificatul de cutume de le ambasada scrie clar ca e unic! Arata-le daca nu sunt convinsi!
Succes!

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadine2004 spune:

Vad ca ti-a raspuns si lulu! Mie nu mi-a trebuit cazier, asta cred ca iti trebuie cand ceri cetatenia! Dar cel mai bine, trimite-l pe sot la primarie sa ceara ce iti trebuie!

Hai ca mi-ai ramas indatorata vanduta!

Si unde te vei casatori?

Mergi la inceput