cunoasteti o gradinita buna in sect.6?

cunoasteti o gradinita buna in sect.6? | Autor: livia

Link direct la acest mesaj

Sora mea are fetita de 2,1/2 ani care va trebui sa mearga la gradi.Ea locuieste in zona Dr.Taberei(Tricodava).Stiti o gradi de incredere si cand se fac inscrierile pt.la anul?

multe multumiri!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Si eu locuiesc in aceeasi zona din Drumul taberei. Baietelul meu (4ani si 10 luni) merge la gradinita 273 de pe strada Valea lui Mihai. Este in al doilea an la aceasta gradinita si eu sunt foarte multumita de ea. Merge cu placere acolo, iubeste ambele educatoare (care si mie imi trezesc incredere), este curat, mancarea este acceptabila, au tot felul de activitati interesante, au o curte foarte mare unde sunt scosi afara cand e vremea frumoasa. Nu am avut nici un fel de probleme de acomodare pentru ca el s-a simtit bine acolo de la inceput. Eu l-am dus anul trecut acolo la recomandarea unor vecine si nu regret deloc alegerea facuta. Inscrierile se fac prin aprilie -mai. Eu inainte de a-l inscrie am facut o vizita (am sunat pur si simplu la usa si am spus ca as vrea sa-mi inscriu copilul acolo si vreau sa vad cate ceva din gradi)si mi-a placut de la inceput. Daca mai ai nevoie de amanunte ti le dau cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Gradinita 274 cea vis-a-vis de Politehnica,langa Centrul medical Doris,inscrierile se fac la 01.06.2005,dar mai precis se va stii atunci,eu am fetita acolo,iar la vara cand se fac inscrierile voi posta anunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:


Draga Livia,

In zona Pietei Moghioros, in spatele statiei Drumul Taberei 34, se afla 2 gradinite, una este cunoscuta sub numele de Gradinita Hilary Clinton (se pare ca a fost in vizita acolo dna Clinton) si probabil a contribuit cu fonduri, iar in spatele acestei gradinite (nu stiu ce numar are) se afla o alta gradinita, nr. 127 si stiu ca are program saptaminal. Despre felul cum sunt tratati copiii acolo nu-ti pot da amanunte ca le stiu doar pentru ca locuiesc in zona. Sunt bine pazite, au gard f. inalt ambele si la poarta, tot la ambele exista interfon. Daca surorii tale nu-i este peste mina zona, poate le viziteaza sa-si faca singura o parere.
pupici,


julyjuly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

In apropiere de Tricodava gasesti mai multe gradnite bune. Eu as merge la 209 si as cauta sa-mi inscriu copilul la grupele Step by Step, si in nici un caz nu as merge la 57 (faimoasa Hillary Clinton), pentru ca acolo este o admosfera deplorabila in randul cadrelor, daca nu s-a schimbat cumva conducerea de anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Scuze pentru "admosfera" de mai devreme, a se citi atmosfera. 10x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Radu,

de ce atmosfera de la gradi nr. 57 este deplorabila ? eu nu trebuie inca sa duc copilul la gradi, dar cum stau aproape de aceasta gradinita, deja m-am gindit la ea ca la o optiune pentru mai tirziu. Ce nu merge bine acolo ?
Dar de gradinita de linga cea cu nr. 57, cea care are program saptaminal stii ceva ?

Si intrebare pentru cei din drumul taberei, exista vreo cresa sigura in zona din pdv igiena si tratament/grija acordate celor mici ?
mersi,
july

julyjuly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Dupa parerea mea, directoarea de acolo (NB gradinita 57) ( si aici ma refer la cea de anul trecut, nu stiu daca nu s-a schimbat) e un pic plecata, daca intelegi ce vreau sa zic, si de aici si modul in care se impune intre educatoare si cum colaboreaza in realizarea procesului de invatamant cu firmele furnizoare de servicii externe (cursuri, spectacole, etc.) lasa mult de dorit. Gradinita de langa, cea cu orar saptamanal e foarte linistita, multe cadre tinere si directoare de nota 10. Mergi acolo mai bine daca stai in zona. La 57 i se spune gradinita ca asa scrie pe firma, acolo e o "inchisoare" in toata regula. Daca nu nimeresti la o educatoare cu capul pe umeri, atunci pacat de copilul tau la care va tipa non stop o bezmetica de directoare. Intelegi? Trist, dar adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

quote:
Si intrebare pentru cei din drumul taberei, exista vreo cresa sigura in zona din pdv igiena si tratament/grija acordate celor mici ?

Cresa de la Drumetul. E OK dpvd al conditiilor de igiena, dar depinde ce noroc ai de educatoare, sau infirmiere si asistente, ce sunt acolo. Noi am avut copilul acolo 3 luni, in care s-au schimbat 3 infirmiere. 2 au fost OK, dar una era cumplita, tipa la copii si i-a spus sotului sa invete copilul sa se suie singur in pat, ca ea nu poate sa-l ridice, ca e greu. Cand sotul meu i-a raspuns ca se urca in pat singur de la 1 an, aceasta i-a spus ca acolo nu se urca pentru ca gratarul de la pat nu se coboara. Ii invata pe copii sa se catere pe gratarele necoborate, lucru care mie mi se pare destul de periculos, pentru ca el nu isi da seama si poate incerca acelasi lucru si cand cobora din pat. Era singura infirmiera cu care plangea copilul cand il lasam dimineata. Cu celelalte nu era nici o problema.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Manuc, poti da mai multe detalii despre cresa respectiva? Ca noi din vara acolo vom ateriza (probabil).Ati fost multumiti de mancare, conditii? De ce ati stat doar 3 luni?
Chiar langa mine e o gradi care stiu ca e ff buna (pe la Raul Doamnei, intre 2 scoli).
Pupici,
Gio si Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Multumesc mult pt.informatiiiii!!!!
Inca o intrebare...ce stiti de preturi,cam intre cat si cat?

pupic


Mergi la inceput