Tratament naturist pt. chisturi?

Tratament naturist pt. chisturi? | Autor: florenit

Link direct la acest mesaj

La multi bebei in 2003!

Desi sunt boboaca pe acest site deja ma simt ca acasa. Azi mi-am petrecut tot timpul "scotocind" dupa ce ma intereseaza. Am ajuns chiar si la retetele din peste , desi n-au nici o legatura cu chisturile!

Sunt suparata pentru ca am "produs" un chist de 5 cm si nu vreau sa ma operez. In plus, mama mea tocmai s-a operat de cancer la san si deci ma feresc de pilule hormonale.

Daca stiti vreun tratament naturist pentru chisturi, va rog din suflet sa-mi scrieti!

Multumesc si sanatate!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Din pacate nu am un raspuns la intrebarea ta insa am vrut sa-ti spun bine ai venit pe forumul desprecopii.
Cu siguranta ca aici vei gasi multe idei si raspunsuri la intrebarile care te framnata.
Mult noroc si sanataate,

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Bine ai venit florenit printre noi.Este un tratament pt chisturi dar la un chist asa de mare nu stiu daca este eficient.Cauta pe forumul vechi la subiectul FIV tratamentul LIviei si apoi vino la forumul:Asteptand un ingeras.

Te pup,
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caty spune:

Bine ai venit printre noi.

Eu am capat de un chist de 4.5 cm cu ajutorul tratamentului valentinei liciu pe care l-am gasit in formula as.

Daca te intereseaza si vrei mai multe amanunte scrie-mi pe mail.

Te pup.

caty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Am o experienta bogata in chisturi.
Ceea ce stiu eu este ca un chist chiar daca se sparge singur, daca este punctionat sau se resoarbe disparand, aceasta poate fi doar temporar pentru ca membrana in care s-a format ramane si se poate forma oricand la loc. Deci poti fi sigura de disparitia lui numai dupa curatarea chirurgicala a locului.
Eu am operat unul odata cu laparoscopia si mi-a aparut altul.
Chistul trebuie urmarit in timp. Daca nu se mareste in timp si nu te supara eu cred ca nu trebuie sa il operezi asa cum se reped doctorii fara experienta sa iti sugereze. O sa vezi ca un ginecolog cu experienta in chisturi o sa iti spuna sa il lasi in pace si sa il urmaresti in timp. Incearca tratamente si mai ales incearca sa gasesti motivul pentru care apar. Pentru ca se poate sa il operezi sau sa il faci sa dispara dar cauza aparitiei lui nu ai tratat-o si atunci apare altul si asa mai departe.

ponici daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florenit spune:

Multumesc celor care mi-au scris, fie ca au trecut sau nu prin sperietura prin care trec eu acum.

Din mesajele voastre mi-am conceput deja un tratament pe care-l urmez: bai de cu marul lupului si galbenele, apoi ma cocotz in pat la caldurica si deasupra ovarului cu pricina pun o compresa "aburita" cu coada calului, asa cum m-a invatat Matia.
In paralel - ceai de coada soricelului amestecat cu cretzisoara - 3 cani/zi

Daniela, ai dreptate ca nu tratez cauzele, dar deocamdata vreau sa ma scap de chist si apoi sper sa-mi pot controla excesul de foliculina cu tincturi de zmeur si scorus, care am inteles ca sunt deosebit de minunate pentru asha ceva

Cu Dumnezeu inainte si multe pupaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Invata-ma si pe mine despre tincturile acelea de zmeur si scorus.

ponici daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florenit spune:

Daniela,

Am vazut in tratamentul Liviei ca a luat tinctura de mugur de zmeur si coada soricelului 30pic. de 3ori/zi.
In peregrinarile mele pe net am gasit pe site-ul Formula As un articol despre gemoterapie si tincturile de zmeur si scorus care au proprietati deosebite in reglarea excesului de foliculina. Iata mai jos link-ul la articolul respectiv:

http://www.formula-as.ro/359as/terapii_naturiste.htm

Pupaturi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Eu am tratat e drept o singura data o prietena care a avut chist. A urmat tratamentul prescris de doctor si in paralel i-am facut si tratament reiki. Deci iti sugerez sa mergi la unul dintre maestri reiki din Brasov. Suntem dupa cite stiu eu cel putin 3. Oricum nu o sa-ti faca rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florenit spune:

Vesti bune!!

Dupa o proaspata echografie la SMB chistul meu are doar 2.5 cm!!!
Pentru mine compresele cu coada calului au fost deci foarte eficiente. Si asta dupa doar 2 saptamani de tratament.

Happy me

Mergi la inceput