Farmacia de garda -II-

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

1.repeta-i analizele, eventual in alta parte.
2.eventual, daca repetati analizele, sfatuiti-va cu cei de la laborator sa puna pentru antibiograma si alte medicamente active in principiu pe stafilococ, dar care sa fie mai comode in administrare.....
3.daca rezultatul e acelasi, puteti sa va faceti si voi analize.
4.eu zic ca poti sa-i dai ecoflorina, probabil ca medicul v-a lamurit deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Med fam ne-a dat zinnat si dp ce terminam tratamentul tb sa refacem analizele. A zis ca dc noi nu avem simptomele Alexucai nu tb sa facem analizele, dar eu cred ca totusi le vom face.
Ne-a recomandat enterolactil, ca ecoflorina nu prea se gaseste!
Multumesc frumos de lamuriri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare: de ce se prescriu in romania antibiotice pentru o simpla raceala, virala. Antibioticele, din cunostintele mele, sunt pentru infectii. Apoi, inca una, ibuprofenul si paracetamolul, am inteles ca nu se dau alternat, in aceeasi perioada de timp. Si totusi, de ce i s-au prescris bebelusului meu asa? Nu am reusit sa ii dau nici unul din cele doua, pentru ca mi le vomita. iar febra i-a scazut a doua zi.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

de ce se prescrie antibiotic ??
1.la persoanele cu imunitate scazuta (sugari, convalescenti, bolnavi cronici, batrani etc) se previne astfel o suprainfectare bacteriana. ma rog, in cazurile putin grave, se poate urmari 1-2 zile evolutia bolii, si apoi decide daca mai e nevoie de antibiotic sau nu.
2.medicii vor sa se spele pe maini. adica, daca totusi e de origine bacteriana ??
3.asta e obiceiul in Romania.

partea a doua : nu stiu de ce i-au fost prescrise ambele medicamente copilasului tau. asta poti sa-l intrebi pe medic.

in mod normal, nurofenul rezolva si o durere, si febra, asa ca asocierea cu paracetamol e oarecum nefiresca.
totusi, daca e prezenta doar febra, eu as merge pe paracetamol, dar NU mai mult de 5 zile !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Xerxe, ecoflorina se gaseste la farmacia Dona care este vis-a-vis de policlinica Titan.

Farmacist, multumesc pentru raspunsuri. Sunt suparata ca, in urma refuzului bebelusului meu de a inghiti antibioticul prescris, am ajuns la alt spital, unde i s-au facut injectii cu Gentamicina, 6 zile. Sunt sigura ca au fost inutile. Dar ma bucur ca am luat decizia de a nu continua tratamentul dupa inectii, asa cum mi s-a prescris, cu alt antibiotic, inca 5 zile. Nu inteleg, sincer, pasiunea asta pt antibiotice.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna ziua,

Sper sa nu fiu off topic cu intrebarea mea, avand in vedere ca nu are legatura cu copiii.
As dori sa stiu daca compozitia ovulelor Cerviron si Cervugid este asemenatoare, adica daca cele din urma ar putea sa le inlocuiasca pe primele, care am inteles ca nu se mai fabrica.
Si daca puteti sa imi spuneti daca Cerviron va mai fi fabricat.

Cu multumiri,
Madi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viopet spune:

Salutare tuturor!
Domnule Farmacist, fetita mea are 2 ani si nu vreau sa-i fac vaccin antigripal. Logic, mi-e teama sa nu raceasca, asa ca m-am gindit sa-i administrez oscillococcinum (cite o doza pe saptamina). Este OK?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

domnule farmacist baietelului meu(1 luna si 11zile) i-au aparut pe fatza niste bubite rosii(ca niste cosuri) ce medicament sa folosesc?am fost cu el la doctor si mi s-a spus sa astept caci se vor trece singure,dar parca s-au inmultit.multumesc!

octy si KEN http://photos.yahoo.com/octyb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

1. As vrea sa stiu daca Ciprinolul poate fi dat unui copil in varsta de 6 luni. Baietelul a avut infectie urinara cu E. coli, a urmat un tratament de 10 zile cu Augmentin( era in antibiograma),apoi medicul a recomandat inca 5 zile cu Ciprinol.
I-au iesit niste bubite rosii pe corp, asa ca am intrerupt tratamentul dupa 3 zile.
2. Acestea i-au iesit oare de la atata antibiotic?
Multumesc

Carmen siIustin(5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Viopet, Alexuca, are 14 luni, ia oscillo, o doza pe saptamana inca din octombrie, recomandare med pediatru, si a luat si din feb pana in aprilie, inclusiv.

Mergi la inceput