Farmacia de garda -II-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

"Buna ziua,

am inteles ca nu se mai fabrica de ceva timp banalul carbune medicinal si ca unul dintre produsele cu care poate fi inlocuit este Levocarbon produs de Laboratoarele Medica (are in compozitie fructe de fenicul, drojdie de bere si carbune medicinal iar pe cutie scrie ca este 100% natural)?

Poate fi utilizat Levocarbonul in perioada de sarcina (pe prospect nu este specificat acest lucru)?

multumesc mult,"

Carbunele nu se absoarbe, fenicolul se da la pitici inca din prima zi, iar drojdia este un ingredient des folosit in industria alimentara, asa ca eu nu cred ca sint probleme.
trebuie doar sa fii atenta in primele 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

asteptam vesti de la luciana12 (careia ii recomand cu caldura pompa despre care s-a vorbit pe site), si de la lilach .......oare totul este bine ??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

"Am cautat ceva legat de Tusimun ...."
TUSIMUN
solutie de uz intern
flacon x 90 g (100 ml.)

COMPOZITIE: 30 g extract de patlagina ; 39 g extract de liquiritiae ; 30 g tinctura de valeriana la 100 ml. solutie.
ACTIUNE: antiinflamatorie, sedativa a sistemului nervos, emolianta, expectoranta, cicatrizanta, calmeaza tusea, fluidifica secretia bronsica.
Stimularea mijloacelor antiinfectioase de aparare a organismului prin cresterea activitatii sistemului imunitar.
INDICATII: faringite, laringite, traheite, bronsite acute si cronice, afectiuni pulmonare însotite de tuse de diferite etiologii (tuse convulsiva, tuse iritativa etc.). Produsul poate fi folosit si de bolnavii de diabet, deoarece nu contine zahar.
CONTRAINDICATII: Nu are, întrucât produsul este o asociere de extracte vegetale binecunoscute si caracterizate de literatura de specialitate.
PRECAUTII: se administreaza cu prudenta la bolnavii cu emfizem pulmonar.
ADMINISTRARE:
- Adulti si copii peste 10 ani: câte o lingurita de 3 - 4 ori pe zi.
- Copiii între 3 - 10 ani: câte o jumatate de lingurita (sau o lingurita în functie de vârsta) de 2 - 3 ori pe zi.
- Copiii intre 1 - 3 ani câte 15 - 20 de picaturi de 3 ori pe zi.
Produsul se dilueaza în 50 - 100 ml apa si se bea cu înghitituri mici în 3 - 4 minute.
PREZENTARE: solutie de uz intern în flacoane de 100 ml., brune.
PASTRARE: la temperatura camerei (20°C +/- 5°C) cu capacul bine închis.
VALABILITATE: 2 ani în ambalajul original.
FORMULA: S.C. HOFIGAL - Bucuresti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

"salutare!!!
si hai sa pun si eu niste intrebari: e adevarat ca antibioticele consuma rezerva de vitamine din organism?fetitele mele de 2 si 3 ani iau antibiotice pentru niste raceli foarte urate si sunt slabite, nu mananca mai nimic.oare ar trebui sa le dau ceva vitamine?mentionez ca le-am dat deja acum vre0 trei saptamani 6 zile de sirop Pikovit.pot sa le dau ceva vitaminute masticabile (inafara de cele de sute de mii cutiuta?);nu se inneaca, ele iau cu placere vitamina C."

lipsa poftei de mancare poate veni chiar de la boala fetitelor, nu inseamna ca antibioticele consuma din vitamine.
bineinteles ca poti sa administrezi vitamine, mai ales in perioada de convalescenta, atunci cand organismul e mai slabit.
e stiut faptul ca antibioticele pot dezechilibra flora normala din organism (si aici fac referire la flora intestinala), si pot pertruba astfel absorbtia diferitelor substante, printre care si a vitaminelor.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

"Fetelor poate sa-mi spuna si mie daca se permite sa se faca vaccinuri daca copilul este pe antibotice?Eu din cate stiu ar trebui sa sa fie sanatos ca sa se faca vacinuri,voi ce ziceti?"

cam asa stiu si eu.
despre ce vaccin e vorba ??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

"Buna,
Am si eu o mica problema...medicala. In urma unor dereglari hormonale medicul endocrinolog mi'a prescris si un medicament despre care nu stiu ce sa mai cred si va cer sfatul. Se numeste Spironolactona si mi'a fost recomandat impotriva caderii parului,a seboreei si a acneei..........."

spironolactona se mai foloseste si pentru probleme de genul celor descrise de tine.
nu este un diuretic chiar asa de puternic, dar probabil ca medicul nu a ajusta corespunzator doza.
bineinteles, viziteaza un alt medic, si nu uita sa-i comunici ce ai mai luat si reactiile adverse pe care le-ai suferit.
de altfel, este mentionat chiar pe acest site :
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31229&whichpage=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

"Baietelul meu de 11 luni a fost diagnosticat cu alergie la proteinele din laptele de vaca asa incat suntem obligati sa inlocuim formula de lapte pe care o avea. Intrebarea mea este daca mai exista lapte din soia in farmacii.Cu multumiri,
Adela, mamica eroina a lui Tudor."

tin minte ca acum 3-4 ani exista Nutricare cu soia, produc care nu cred ca se mai importa.
intereseaza-te de produsele Nestle, Alsoy se numeste laptele din soia de la ei.
s-ar putea ca si Humana sa aiba ceva.
Nestlé Alsoy 1 (20 kcal/30 ml) is a nutritionally complete, intact protein, soy-based infant formula. It is cow’s milk protein-free, lactose-free and iron fortified (12 mg/L). Alsoy 1 is also certified kosher (dairy). To be used as a cow’s milk-free feeding for infants from birth to 12 months of age, if breast-feeding is not chosen and/or a formula is required.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

quote:
Originally posted by mmag

Am folosit acum 5ani, pentru fetita cea mare, un sampon special impotriva paduchilor. Acum, o prietena are aceeasi problema cu copiii, dar eu nu-mi amintesc cum se numea produsul. Poate ma puteti ajuta; era un sampon intr-o cutie gri,parca, si in interior avea un piptene special. Dupa prima spalare, mor si paduchii si ouale.
Multumesc, Magda



Nix ? Paraplus ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgabriela spune:

Briana are chisti de lambii - descoperiti din iunie! Am inceput cu tratament naturist de la Helmiflores - Giardiova 10 zile 1 sapt pauza si iar 10 zile dupa care i-am refacut coproi, TOT prezenti. Am fost la homeopat, ne-a dat niste picaturi 10 zilnic + ceva a si b in functie de luna plina sau noua (cina si sulf...) am terminat tratamentul refacut testul, Prezenti!
Am ajuns la ZENTEL !!- Cat de tare este, am fost la eko (are si nisip si pietricica la rinichi) si avea fierea f. incarcata!?? Nu s-ua ascuns oare toti la fiere! ANGHIROL curata fierea se da l acopii de 2 ani si 4 luni? Ce sa-i mai dau? Este si anemica si avem si putin ficatelul marit!
Gabi si Briana de 2 ani si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

voi v-ati facut analize ??

Zentel se poate administra fara probleme. de altfel, recomand inca o data site-ul farmaline.ro , pentru clarificari "primare" vizavi de diferite produse.

Anghirolul sau mag-anghinarul nu "curata" fierea propriu-zis, ci are actiune colagog-coleretica: cresterea secretiei biliare si modificarea calitativa a compozitiei bilei si stimuleaza excretia bilei. poti sa-i dai si ceai de anghinare, ca asta are si anghirolul in compozitie.

faceti cu totii analize si tratament, si sper sa scapati .


Mergi la inceput