Copii nascuti in 1999!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Andradei nu i-a cazut nici un dintisor. Nu-i cam devreme? Primul dinte i-a aparut la 7 luni iar molarii definitivi inca nu au aparut. E adevarat ca ea e la sfarsitul anului si pot spune ca e cu un an mai mica decat cei din ian-feb.

E bine sau nu sa cada dintii la varsta asta? Eu as vrea sa-i sigilez molarii definitivi. Sper sa stea. Problema mare cu toti cei cu halate albe, pur si simplu se sperie.

Sapt. trecuta am cantarit-o si masurat-o, are 20 kg si 119 cm. Oare o fi in grafic??? Mie mi se pare cam slabuta si lungana, deh, are cu cine semana (ta-su), cu mine in nici un caz!

Antonela & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Lui Tudor i-a cazut un dintisor si i se clatina al doilea; dentistul zice ca este in grafic, ca urmatorii doi se numesc "molarii de 6 ani" (parca molari a zis) si ca se schimba pe la 6 ani, pe care Tudor ii implineste in mai. Problema la noi este ca maxilarul de jos nu a crescut destul, asa ca dintii definitivi nu au loc, asa ca nu ma grabesc deloc sa-l vad stirb.
Iar Tudor abia asteapta sa-i cada dintele, caci Ioanei de la gradinita i-a adus Zana maseluta 1$ si poate ii aduce si lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pupesita spune:

Buna dimineata!
Vreau sa ii spun Corinei pentru maine:
LA MULTI ANI! pentru Teodora sa iti traiasca. Sa va bucurati de ea. Sa cresteti mari si sanatoase.
Eu nu pot intra maine, de aceea iti urez de astazi. Inca odata
LA MULTI ANI.

(5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonasirbu spune:

Multumesc Nora pentru ca ne-ai adaugat si pe noi in lista !
Am observat ca pe baietii nostri ii cheama la fel si chiar am fost curioasa sa-l vad pe tizul fiului meu; sint frumosi amindoi, sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!

Simona, mamica de Andrei Mihai (5 ani si 3 luni)
www.andreimihai.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Si Bianca noastra e tare supla..., ca sa nu zic slabanoaga...Are 113cm si 17kg.

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 11 luni) si Ramona (2 ani si 10 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hai cu Radu in clubul dintilor care se misca!
A cazut, sau numa' el stie ce-a facut si de ce-a dat cu gura, asa a venit de la scoala! Plus trei vinatai pe piciorul drept, o julitura pe stingul, una in cot si una pe frunte. Zic: Mogarule! Ce-ai facut! Uite-te la tine, parca te bat cit e ziua de lunga! Unde te-ai bagat iara?! Nu stie! Habar n-are! Cica n-a plins si nici n-a observat cind s-a lovit.
Placinta tot in capul meu a cazut, pe linga oblojit picioare si cot! Cica nu poate musca. Si maninca numai "soldatei"! Fiti alaturi de mine, ca intr-o zi o sa-i pun sandvisul in cap! :)
Pupici,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

cand le-au cazut dintisorii ati observat ceva mai deosebit la ei? nu in comportament, ca asta se vede zilnic, ci in structura dentitiei: eu vad la junior ca dintele despre care imi povesteste intruna ca se misca si ca-l doare are un fel ciudat de a-si lua la revedere de la ceilalti si se distanteaza pe zi ce trece de ei. asa ca avem o pauza considerabila intre el si cei din imediata apropiere.

la voi a fost la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tynadiana spune:

Ehe! Diana a schimbat deja 2 dintisori de jos care ai si iesit si sunt draguti(doar pe aia 2 ii spala), unul de sus a cazut pe la sf. lunii noiembrie sau inceputul lui decembrie si nu i-a aparut inca tizul lui dar se misca inca vreo 3 intre care si un canin, asa...i-au iesit si 2 masele e vai de ea saracuta!!

Abia mai musca ca ii ie frica sa nu-si inghita dintisorii sa nu o muste de burtica , e tare iritata si o doare cam toata gurita...nu pot sa-i dau la infinit nici paracetamol asa ca mergem cu lugu-lugu si cu pacaleli si vad ca tine ...inca...
Oricum trebuia sa vina si vremea asta nu??

Tyna si DIANA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Desi vizitez de vreo cateva luni forumul pana acum nu m-am prea bagat in discutii .Am si eu un baietel ,Vladut ,care pe 21 iunie implineste sase ani .Acum doua saptamani a observat ca i se misca un dintisor si aseara mi-a spus ca nu vrea sa mai manance pe el fiindca i se misca prea tare si il doare .Ma asteptam sa i se schimbe repede dintisorii de lapte fiindca primul dinte i-a aparut la 4 luni .Sper sa nu avem probleme si sa fie totul ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna tuturor! Ozana (6 ani pe 22mai) are deja 4 dintisori noi si alti 2 asteapta sa cada. Ei i-au aparut primii dintisori la 4 luni si i-au cazut primii 2 la 4 ani si 11 luni. Cam devreme a zis medicul; in plus are de jumatate de an molarii de 6 ani iesiti complet. Sunt bucuroasa ca nu se teme de stomatolog, cere singurica sa mergem sa-i scoata dintisorii care se misca. De plans nu plange, desi cand este foarte aproape de momentul extragerii recunoaste ca i se face putin teama. In rest, la 120cm are 23Kg. Cand este bolnava si are febra mai multe zile pierde cam 1,5 - 2Kg in 5 zile, asa ca nu are restrictii la mancare. Am eliminat sucurile dulci, ciocolata si patiseriile dar doar pentru ca are un fond usor alergic. La toamna merge la scoala si este tare incantata de asta! Va pup acum, Gratiela.

Mergi la inceput