Copii nascuti in 1999!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pupesita spune:

Buna fetelor!
Vad ca n-ati mai scris de mult.
Hai sa va zic eu ceva despre Luca (cel care nu vrea sa faca nimic in afara de joaca si iar joaca, si TV) . Alaltaieri, cand am venit de la serviciu mi-a zis ca vrea sa-l faca pe 6 ca el nu stie. L-am ajutat sa-l faca si a reusit. A fost multumit si ieri eu, i-am zis sa incercam sa-l facem pe 7. Si ce credeti ca mi-a zis?
NU ca eu stiu sa-l fac pe 7 si intr-adevar stia. HA! HA! HA!
Si eu care credeam ca nu vrea sa invete nimic... el deja stie cate ceva.
PA!

(5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Nici Andrei nu se omoara cu invatatul. N-are rabdare sa stea mai mult timp sa faca bastonase, de exemplu, dar mami lui stie ca-i baiat destept! S-apoi daca invata acum sa scrie si sa citeasca, la scoala ce mai face? Se plictiseste si pleaca la plimbare prin clasa!

Andruska al meu a stat doua zile acasa, a avut un pic diaree, dar parca a profitat sa lipseasca de la gradi si, dupa mai multe tatonari, am reusit sa aflu ca are mici probleme la gradi cu 2-3 colegi mai agresivi. Ba ca-l imping, ba ca-l provoaca la bataie... Ce sa fac? Pot sa-l ajut, sa-i spun profesoarei lui, sa-l las sa se descurce?

Voi ati trecut prin situatii similare? Care ar fi cea mai buna atitudine?

,

Nora, Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si Victor-Alexandru(12 iulie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pupesita spune:

Nora
sa stii ca si noi ne-am confruntat cu asemenea situatii dar in primul an de gradinita cand a fost perioada de acomodare. Cateodata zicea ca il bat niste fete. Eu ii ziceam lui Luca sa dea si el in cei care il loveau mai putin in fetite (nu sa stea ca prostu') insa el nu prea intelegea si dadea in ei aiurea cand nu era cazul.
Cred ca pe parcurs se rezolva lucrurile de la sine. Eu zic sa-l lasi in pace sa se descurce singur, dar sa-i atragi atentia totusi si educatoarei.
PA!

(5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Nora,
Andrei e deja intr-o grupa mare si n-ar trebui sa se mai loveasca intre ei. Parerea mea este sa vorbesti cu educatorul dar nu la modul parat, ci la modul: "Ce se intampla oare, ca uite Andrei nu mai vrea sa vina la gradi, se pare ca are niste neintelegeri cu copiii X si Y" El ar trebui sa urmareasca ce se intampla si sa-ti spuna. Poate s-au format acolo niste grupuri si l-ar putea incuraja pe Andrei sa se joace cu alti copii, poate se joaca un joc mai violent si de fapt se lovesc toti, e bine sa afli contextul.
Eu m-am trezit cu Tudor care n-a dat in viata lui in nimeni ca incepuse sa "bata" copiii la gradi pentru ca l-au provocat sa intre in jocurile lor cu Bat-man si Super-man si, cum el nu stia sa se lupte dar este mai mare si mai puternic decat ceilalti... Si da-i si incearca sa-l faci sa inteleaga ca ceilalti au voie sa se lupte si el nu! Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Fetelor, cucuietelor, merci pentru raspunsuri.

Vineri m-am dus la scoala si intai l-am gasit pe Andrei. Eram hotarat sa vorbesc cu educatoarea lui, dar Andrei mi-a zis ca n-are rost, ca azi s-au jucat frumos, etc. Parca se temea si n-am prea priceput eu de ce. M-am gandit ce m-am gandit si am decis sa vorbesc, totusi. Genevieve a fost foarte draguta si mi-a zis ca ei discuta mult cu copiii la ore despre cum trebuie sa se poarte in astfel de situatii si ca nu se intampla chestii deosebite, altfel mi-ar fi spus. Ca sunt copii mai agresivi in clasa, dar... Si ca, oricum, o sa vorbim, sapt. viitoare la reuninunea parintilor. Apoi am intrebat-o daca Andrei e ok si, spre marea mea surprindere, mia spus ca si el mai imbranceste cateodata pe unul-altul, foarte rar!

Asa ca l-am luat din nou la intrebari pe Andrei si tocmai ce am inteles ca il necajise el pe un coleg putin mai devreme. Si tocmai pe Thomas, un baietel asa dragut! D-aia nu vroia el sa vorbesc cu profa'!

Asa ca... o clasa de gradinita/scoala e o mica societate si-s oameni de toate felurile pe acolo. Copiii trebuie sa invete sa se descurce, asta-i ideea generala.

O sa mai vedem ce vorbim la intalnirea cu parintii, va povestesc!

,

Nora, Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si Victor-Alexandru(12 iulie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

hai sa va zic si eu pe fuga doua vorbe:Rares al meu este un oportunist.Nu este un copil bataus sau periculos,Doamne fereste! insa daca cumva se joaca si ajung sa se loveasca daca simte ca unul din copii incepe sa planga ,el urla de-a dreptul.Chiar daca el este cel care a lovit! Urla primul pentur ca stie ca cine apare il ia drept victima si macar apuca sa isi spuna scuza primul. Mi-a luat ceva timp pana m-am prins.Este atat de credibil ! acum nu mai tine figura.
Daca ar fi sa fie ceva ce ma enerveaza la al mio fiu este ca este complet distrat.Si e destul de greu sa il cert pentru ca daca o fac in roamneste mai nou ma opreste sa ma intreb ce inseamna aia, in engleza nu imi vine la indemana mai ales cand suntem in magazin sau cine stie pe unde.si uite asa...
V-am zis ca a ajuns in biroul directoarei deja? Pe motiv de big talker? si ce credeti...cica aa vut numa ' o bad day!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Mamici si tatici, vazand subiectul "Cate kg au copii din '98", m-am gandit sa va intreb si eu cam ce greutate au copiii vostrii? Ca Andruska a fost mereu slabut(Miruna stie) dar acum si-a mai revenit, mananca bine si n-are rost sa ma stresez. Dar sunt curioasa sa vad cum sunt si ceilalti. Ca sa raspund eu prima, Andrei are ceva intre 19-19,5kg.

Ce ar trebui sa ne preocupe mai mult: copiii slabi sau cei grasuti?

Nora,AndreiMihai-20.04.1999&VictorAlexandru-12.07.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Salut! Sunt mamica unei fetite pe nume Andreea-Stefania nascuta pe 14 dec. 1999.Stim alfabetul,sa numaram ne place sa desenam,ne plac desenele animate(televizorul nu se inchide de cind se tezeste si pina seara la culcare)nu ne place sa invatam poiezii si pina pe la 3ani si ceva nu avem rabdare sa ascultam povesti.Am uitat sa spun ce era cel mai important ne place sa ne jucam cu papusile toata ziua.Are 16kg si 110cm.Cam atit pt astazi.Pupici mari si mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

21.4 kg avem la grupa mare, desi nu aratam. Probabil ca-s oasele grele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Raresu are 47pounds adica 21.30kg cam asa cred...

Mergi la inceput