conditii absurde gradinita

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Eu cred ca am inteles foarte bine problemele expuse de Buburuza si
le mai subliniez odata :
1.E normal sa existe un program ?
Da e normal ! In felul asta ii respectam pe ceilalti.
2.E normal sa se blocheze usile ?
Nu e normal ! Pot exista situatii exceptionale care sa justifice intarzierea la venire sau luarea mai devreme a copilului.
Si vreau sa va mai spun ceva. Cand am fost sa "prospectam" gradinita respectiva, am intrebat si aceste detalii. Daca nu ne-ar fi convenit nu l-am fi inscris pe Toma acolo.

Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutz spune:

Acuma am vazut ca domnul petrutz este patron de gradinitza.....deci oarecum de intzeles "argumentele" lui.
Ma scuzatzi domnule patron de gradinitza ca imi permit sa cer socoteala pentru banii mei shi ca ma intereseaza ce se face cu ei shi cu timpul copilului meu.


Ina

Tata care lucreaza in invatamant m-a invatat de mic sa ma pun in locul celuilalt si daca nu-mi place sa nu fac.
Cine a zis ca nu trebuie urmarit ce se face din ce s-a spus ca se face? E normal sa ceri socoteala pentru serviciile pe care le platesti si chiar si pentru cele gratuite. Nu vad de ce sa-mi reprosati asa ceva?!? La fel si la faza cu cautatul unei bone pentru copilul meu http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35131 dar pana la urma s-au convins ca si un patron e tot om.
Observ insa o mentalitate ciudata ca daca esti patron ceva nu e in regula cu tine. Macar daca ar fi ceva profitabil. 'Preturi de la 69 euro' imaginativa profit. Am de castigat faptul ca al meu copil si colegii lui sunt sub sticta supraveghere a noastra.
Prin urmare doamna Ina nu vad cu ce nu suntem de acord. Va inteleg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutz spune:

Adresa corecta: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35291 am copiat eronat pe cea de mai sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Este normal sa existe un program. Luati inconsiderare si faptul ca dimineata se serveste o mica gustare, si ca aceasta ar trebui servita in acelasi timp la toti copii, ca este anormal ca un copil sa ajunga la o ora cand ceilalti se apuca de joaca sau de lucru - si sa vedem cine il mai convinge ca trebuie sa se spele pe maini si sa manance cand ceilalti se joaca, dar si faptul ca este varsta cand cei mici se deprind cu un program, oarecum strrict si cu niste reguli elementare. Nu v-ar place ca usa sa stea deschisa, sa intre cine vrea si cum vrea, pentru ca in multe gradinite nu exista un paznic sa vegheze la bunurile de pe holuri sau din dulapioare. Fara suparare, dar zilele trecute doi pici au gasit metoda de a iesi din gradinita si fara o usa deschisa (au sarit pe geam, s-a intamplat undeva in sectorul 3 si a fost mare tevatura), asa ca daca ar avea o usa deschisa la dispozitie ma intreb cate cazuri ar exista de copii "rataciti" pe strazile Bucurestiului. Regula nu este absurda, este o regula si atat. Cat despre situatiile exceptionale, spun doar atat: nu am gasit nici o usa inchisa de gradinita langa care sa nu existe un interfon sau o sonerie. Ma insel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Fetele care nu sunteti in Romania, ceea ce spuneti voi nu este gradinita, ci day-care. Acolo doar va tin copiii ca sa-i supravegheze si atat. Aici scoala incepe de la 4 ani. Este de fapt gradinita, primii 2 ani, dar se continua cu scoala. Deci programul este strict.

Una e sa iti duci copilul la gradinita si alta este sa-l duci la day-care. Gradinita, asa cume ste in Romania, inseamna program si activitati determinate. La day-care, asa cum este in afara, nu exista program. Copiii fac acelasi lucru tot timpul, adica se joaca. nu incurcati pe nimeni ca va luati copilul mai devreme si il aduceti mai tarziu.



Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Am sa va dau o explicatie acum de ce nu va puteti lua copiii inainte de ora 15 sau inainte de ora 12.45. Acestea sunt ore fixate pentru TOTZI parintii pentru a nu deranja copii din timpul unui program. Cum in jurul orei 12 se serveste masa, care se desfasoara pe un anumit ritual (ne spalam pe maini, mancam 2-3 feluri, iar ne spalam pe maini, etc) si acesta dureaza cam 15-30 minute., cred ca va dati seama ce s-ar intampla daca ar avea acces in timpul mesei in clasa un parinte. Nimeni nu ar mai manca, ar incepe tot felul de discutii (si cred ca stiti care este efectul sosirii in clasa a unui necunoscut la grupele nou formate - toti incep sa planga pentru ca nu inteleg de ce nu a venit nimeni sa ii ia si pe ei). Apoi, intra in discutie treaba cu conditiile igienico-sanitare - in timpul mesei nimeni nu intra in clasa. Cat despre ora 15, este ora la care in general se trezesc cei mici, si asa cum bine spunea cineva mai devreme, ei se simt bine cu o obisnuinta, aceea de a dormi intre anumite ore fiind esentiala la aceasta varsta. Oricum, un copil care nu se obisnuieste acum cu un program, cu greu se va deprinde mai tarziu sa respecte reguli in general, iar la varsta aceasta ei sunt foarte influentabili si orice abatere dela regula devine foarte usor regula. Cat despre "platesc si fac ce vreau" asta este valabil doar daca iti iei o bona, la gradinita " platesti ca sa respecti un program care ti-a placut" diferenta de la democratie la anarhie este uneori prea mica pentru a fi sesizabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutz spune:

radu26 un raspuns intelept si de bun simtz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lolipop Lady spune:

Sa fim seriosi! Mi se pare absurd sa nu-ti poti lasa copilul cand vrei/poti la gradinita si sa-l iei tot cand vrei/poti! Inteleg frustrarea parintilor care trec prin asa ceva.

Sincera sa fiu, nu vad cum poate afecta chestia asta programul grupei si al gradinitei in special daca cladirea gradinitei este organizata in mod eficient astfel incat accesul unui parinte sa nu-ti arunce in aer programul pe ziua respectiva.

Gradinita unde lucrez eu permite accesul parintilor doar in holul de la intrare, langa usa. Astfel, acestia pot veni la ce ora doresc sa-si ia copiii si va garantez ca nimeni niciodata nu a fost deranjat de prezenta parintilor. Am avut copii care in loc sa vina la ora 13.00 au venit la ora 15.30 tocmai pt ca au adormit si parintii iau lasat sa doarma. Chiar daca fetita respectiva a stat in ziua respectiva la gradinita doar 2h 1/2 nu au fost probleme. Daca parintii aduc copiii la ore 'ciudate' la gradinita o fac pe prorpia lor raspundere. Sau sunt copii ai caror parintii ii iau in toiul mesei. Foarte bine! Il aranjezi si il lasi sa plece daca parintele se grabeste si nu are timp sa astepte pana termina masa. Repet, in nici unul din cazuri programul normal al grupei respective nu a fost perturbat si nici un copil nu a plans pt ca alt copil a plecat acasa si el nu.

Dupa parerea mea, consider ca a nu lasa un copil sa vina si sa plece cand vrea de la gradinita pe motiv ca aceasta afecteaza programul grupei si al educatoarei este o scuza penibila. La urma urmei, domnilor proprietari de gradinite, traiti din banii parintilor si prin urmare se cade sa-i sprijiniti din toate punctele de vedere. Ati ati avut parinti ca isi aduc copiii tarziu la gradinita si apoi se plang ca au pierdut masa/activitatea X. probabil lipsa asta de flexibilitate ii face pe unii parintii sa compare gradinitele din romania cu niste inchisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Nici mie nu mi se pare anormal acest lucru. Trebuie sa ne gandin in ce tara traim. Daca masa e la ora 9, dar copii isi pot aduce copii cnd doresc, in mod sigur, zilnic se vor gasi 1-2-3 copii care vor veni in timpul mesei sau la sfarsit. Sigur ca ii vor deranja pe ceilalti, dar asta e un aspect care nu pre conteaza la romani.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Si mie mi se pare cam aiurea sa duci copilul la gradinita pana la ora 9. Din pacate, asa este si aici, insa programul e program si trebuie sa il respectam. (stiti vorba aceea : unde-i lege, nu-i tocmeala)
Nu ne place? iaca il tinem acasa! Si eu am trezit-o de multe ori pe Julia sa ajungem in timp util la gradinita.
Aici nu se incuie usa dar este program afisat cand nu putem intra. (fie e ora de somn, fie de masa)

Si trebuie sa ne luam copiii pana la ora 18!

ancuta06 nu generaliza> La day-care este la fel: pana la ora 9 ii ducem fiindca si acolo au un mini program: plimbare/masa/somn... si joaca printre timp.
Asta e!


~~Adela, mamica de Julia

Mergi la inceput