Copilasi iunie - iulie 2003 (33)

Copilasi iunie - iulie 2003 (33) | Autor: elena_ltd

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit la "Copilasi de iunie - iulie 2003!"

01 iunie Alex si mami Marina
02 iunie Selina si mami AdynaB
04 iunie Diana si mami Denisa
13 iunie Vlad si mami Martta
13 iunie Denisa Maria si mami Calina73
14 iunie Ruth si mami Lya
14 iunie Alex Victor si mami Marox
16 iunie Daniel si mami Doinna
18 iunie Flaviu si mami Pojogam si tati Pojogao
18 iunie Anne Marie si mami Iselin
22 iunie Marius Cristian si mami Romana
24 iunie Tudor Andi si mami Bobi
25 iunie Luca si mami Andra
25 iunie Rares si mami Mirunaa
27 iunie Maria si mami Adi
27 iunie Stefania si mami Kehleyr
02 iulie Maria si mami Cornelia
04 iulie Mihai si mami Kara
04 iulie Matei Andrei si mami Romana_74
05 iulie Matei si mami Madishor
06 iulie Cindy si mami Catan
07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza
08 iulie David si mami Bibi
08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa
08 iulie Teodora si mami Nicol74
10 iulie Alexandra si mami Amik
11 iulie Maryam si mami Dana (Waspy)
13 iulie Stefan si mami Cgaby
14 iulie Sara si mami CorinaElena
18 iulie Taisia Eliana si mami Gio
18 iulie David si mami Salina
21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta
21 iulie Mihai si mami Elena ltd
22 iulie Alexia si mami Crixia
24 iulie Simona Andreea si mami Gianina
24 iulie Jasmina si mami Adinag
25 iulie Emma Maria si mami Claudya
25 iulie Hugo si mami Didita
27 iulie Paula si mami Maria
28 iulie Tiberiu si mami Bychi
28 iulie Maria Ianina si mami Madic
29 iulie Mara si mami Ama (Pufulet)
29 iulie Maria Catalina si mami Ioana
29 iulie Alexa si mami DianaP
30 iulie Irina si mami Aditzu
31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda



Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Multumim Elena .

Cornelia ce bine ca te-a mai linistit medicul. Nici eu nu as face triplul test, eu cred ca mai tare te sperie rezultatul incert (asa stiam si eu, ca e cu procente care de fapt nu spun nimic). Medicul de ti l-a recomandat? Eu stiam ca sunt doua criterii: varsta peste 35 de ani (pe care nu o ai) sau antecedente in familie (care iarasi pp ca nu le ai). Triplul test nu cred ca ajuta la genul de probleme de sarcina pe care le ai tu.
Si mai ales nu cred ca este un argument faptul ca e el capiat. Voi ar trebui sa colaborati, nu sa ii executi ordinele... In fine, tu decizi si sa dea Domnul sa fie bine in final.

Crisa va sa zica va nuntiti pe ascuns . Ce romantic, parca ati face-o in secret. Faceti si voi tot numai la primarie sau va ganditi si la biserica mai incolo? Sau nu se mai face ca ati facut-o prima oara? . Oricum multa fericire si sa va bucurati de Tudor.

Mihaela eu nu rad cu clopotelul ca si eu i-am "taiat piedica" lui fi-mea cand nu mergea la un an si 2 luni . Mersi de info cu magazinul Victoria, o sa incerc si acolo. Sambata am program de shopping .

Elena ce imi place cum reusesti tu sa iti gasesti timp si pentru Oana. Cred ca foarte multi parinti cad in pacatul neglijarii primului copil cand il au si pe al doilea...

Ioana te-am lasat la urma pentru ca povestea ta e cea mai dramatica... Eu consider ca ai procedat bine ca ai apelat la cai legale, pacat ca l-au dat totusi afara pentru ca asta nu o sa faca altceva decat sa il inraiasca impotriva ta, plus ca daca nu mai lucreaza nici nu o sa aiba de unde sa iti dea banii, cel putin momentan . Cred ca e cumplit sa vezi cum se schimba omul langa care ai trait atata vreme. Iar ce faci tu cu platitul ratelor mi se pare o dovada de toleranta fata de el imensa. Si el chiar nu vrea deloc sa o vada pe Cata?? Zau, nu stie ce pierde si nu isi merita fata...

Andra nu ma mai speria cu crenvurstii ca si eu ii dau lui Stefi . Nu in fiecare zi, dar din cand in cand. Pai zau, nu mai am fantezie la masa de dimineata, ca in afara de iaurt, ou, si branza nu am ce sa ii dau...

Eu i-am mai dat ocazional pateuri din comert, ca acum nu pot sa o feresc toata viata.

Apropo de alimentatia din Ro, ia citi aici despre hrana modificata genetic:

http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=16121&topic=34

Eu una m-am infiorat, dar problema e ca nu ai cum sa te feresti de toate .

Stefania s-a trezit azi dimineata cu un pic de tuse si cu muci asa ca am chemat doctorita. Sper sa nu fie nimic grav, dar dupa patanii ca cea a lui Catan zau ca prefer sa iau totul din timp, sa nu faca ceva la plamani...

V-am pupat.

Dana si Stefania (27.06.2003)
-----------------------------------------------------
"Life has more imagination than we carry in our dreams".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Doamna Elena iar mi-o facusi! De nu stiu cata vreme vreau sa deschid si eu un "capitol" (nu ca ar avea vreun sens dorinta mea) si nu reusesc.
Si eu iubesc momentele "ca intre fete" pe care le am cu Ana. Ne gatim, ne facem codite, desenam, dansam - super relatia mama-fiica, nu degeaba vroiam eu doua fete. Acum astept sa vad ce aiureli o sa fac cu Matei - probabil o sa mergem amandoi sa ne cataram si sa ne jucam "soma-soma", ascunsa, prinsa ... nu cred ca o sa ma plictisesc nici cu un baiat.
Magazine:
Un MiniBlu e pe Titulescu. Nu am reusit sa intru in el, desi mi-am propus de fiecare data cand am trecut cu masina pe langa el.
Si la MiniPrix-ul din Romana au haine de pitici, desi nu foarte multe. Ana are juma de garderoba luata de acolo. La Otopeni nu am ajuns pentru ca de fiecare data venim prea tarziu si prea flamanzi de la munte ca sa mai avem chef de oprit.
Unde e magazinul Jana? Am vazut un banner care spunea adresa, dar cunostintele mele geografice nu includ si numele strazilor asa ca mi-ar prinde bine o indicatie. Cand era Ana mica, am primit un pachet maaare de haine Jana care s-au dovedit grozave, asa ca tare as face o expeditie prin magazin.
Pana atunci vad ca merita sa ma duc la magazinul Victoria. Apropo, eu pe "borcan" il stiam de "putza de sticla".

Ioana, ai mare grija cu ratele pentru ca fiecare intarziere cu mai mult de 30 zile inseamna o inregistrare la Biroul de Credit si mai putine sanse sa iei un alt credit mai tarziu. Bunurile pentru care platesti tu rate nu ar trebui sa fie in proprietatea ta indiferent de partaj? Oricum, mergi la banca si vezi ce se poate rezolva pentru ca nu are sens sa platesti tu lucruri pe care le foloseste el.

Sa va povestesc experienta noastra cu canita: la inceput a fost grozav, Matei era tare incantat sa bea din canita cu cioc si chiar bea bine si din pahar sau cana normala. Asa ca m-am hotarat sa renunt la biberonul de seara si sa ii transfer laptele in cana. Doua zile au mers bine. Ca un copil independent ce e insista sa bea singur, dar nu e genul de initiativa de care sa ma plang. A treia zi l-am lasat cu canutza in mana si m-am dus sa raspund la telefon. Cand m-am intors copilul meu iriga masa. De atunci nu numai ca foloseste cana numai pe post de stropitoare, dar a inceput sa faca acelasi lucru si cu biberonul, iar laptele de seara, care inainte era hapait rapid, acum ajunge oriunde numai in burta lui Matei nu. Si odiseea continua, pentru ca intre timp a inceput sa insiste sa manance singur cu lingurita si, mai ales, sa zugraveasca cu ea.
Pe curand,
madishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Hai ca am intrat sa-i incarc Oanei un joc de pe net (ca pana si joc are voie azi ) si am bagat un ochi la voi.
Madishorule, pai daca stiam io... Culmea stii care e? Ca eu chiar nu ma dau in vant sa deschid topicul, ma streseaza ca nu urmaresc totdeauna noile inscrieri pe lista, ca ma avertizeaza fetele sa fac nu-sh ce schimbari si uit sa le fac sau taman atunci nu-mi merge netul etc. Sa fiu sincera, din simtul datoriei si al recunostintei, ca am scris pe pagina 10, m-am apucat sa fac partea 33.
Dar stii cum facem? Anuntam oficial chiar de pe prima pagina a acestui topic ca Madishor are exclusivitate pentru deschiderea partii 34. Sau vrei sa fie o chestie spontana?
Uf, ce rau imi pare, si zici ca ti-am mai facut-o si alte dati?

Mai, sariti cu perle, distractii, chestii mobilizatoare ca in voi mi-e speranta! Diseara ne vin niste prieteni de la Arad pt cateva zile si n-am facut nimic in casa. Nimic. Nici ordine, nici mancare. Parca ma vad ca le dau pizza de cumparat. Si, mama doamne, ce stare nostalgica si lunga am...
Gata, intru mai tarziu ca acuma ma duc la treaba.

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Vreau si eu o fata, ca mi-au facut Elena si Madishor pofta (ca p'arca n'aveam destula!). Daca ma 'nervez ii fac si eu lui Tudor codite, asa sa stiti!

Si mai vreau sa-i dau una in freza ex-ului Ioanei. Sa-i platesti tu rate, auzi!!! Ia vorbeste tu cu avocata noastra Bibi poate scapi cumva de asta. Mitocanul!!!!!

Gio, unde-i faci tu masaj Taisiei? daca te intereseaza iti dau numarul de telefon al tipei care i-a facut masaj lui Tudor. E tare buna. Lua anul trecut in vara 200.000 lei/ora si venea la noi acasa.

Ma duc sa bag si io un ochi in TV ca sunt secole de cand am facut asta.

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna, fetele.

Mi-am adus aminte ce voiam sa va mai spun ieri : o prietena de familie, medic pediatru, ne-a spus ca NAN lanseaza de la intai noiembrie un nou sortiment de lapte praf pentru 1-3 ani, pe care ni-l recomanda in locul celui la punga.

GIO - cred ca ai mai spus tu, dar mintea mea refuza sa ma ajute, unde mergi tu la Gina Palicari, ca ma gandesc ca la silueta Mariucai nu mi-ar strica ceva recomandari de la un nutritionist. Te rog mult sa-mi spui si mie (chiar si pe PM) unde pot sa fac o programare la ea, caci vreau sa merg cat de curand.

CRISA - zici ca ti-au facut fetele pofta de o fetita? Pai daca ti-o dau pe Mariuca mea cea hiperactiva o zi, mi-o trimiti urgent inapoi si preferi un baietel mai cumintel. Si nici nu e asa mamoasa decat cand vrea ea, in rest nu te pupa, nu te iubeste, nimic. Da' si cand ma ia in brate cu manutele alea mici, se lipeste de mine toata si zice "ma-ma", ma topesc toata...

IOANA - nu crezi ca esti prea ingaduitoare cu ex-ul, auzi, el da bip-uri, ca sa te besteleasca pe banii tai. Cum vine asta?

DANA - ce i-a recomandat doctorita Stefaniei? Sanatate multa si aveti grija ca bantuie virozele ceva de speriat. Cred ca putini dintre copilasi nu au luat una in ultima perioada. Pelteaua cum a iesit, daca a iesit?

ELENA - lasa starea nostalgica si lunga si pune-te pe treaba, desi parca tot pizza e de preferat...

V-am pupat.

Madi si Mariuca (28.07.2003)

http://community.webshots.com/user/ianina2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna,
Crisa, daca mai putea ajuta cu nr tipei pe PM ar fi tare misto, normal ca vreau pe cineva sa vine acasa. E kinetoterapeuta? Noi mergem la Romana, si cum pana in dec nu mai am masina, iti dai seama ca e horror...
Madishor, magazinul Iana este pe "strada cu fantanile" de la Unirea spre Casa Poporului, la prima trecere de pietoni, pe dreapta, la parterul unui bloc (in jur e cam pustiu, au cam dat falimentrestul). Au hainute super!
Madic, Gina Palicari e miercuri -joi de la 14 la Policlinica cu plata nr 1 - Batistei - Gasesti in Pagini aurii la numele ei tel.
Va pupam,
Gio si Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Buna fetele harnicutele.


madishor-eu ultima data cand m vrut sa deschid un sb am pregatit mesajul si am stat 3 oreca sa-l postez(sa se umple cel vechi)......si de atunci m-am lecuit

crisa-pun pastele la fiert(penne')prepar un sos de cascaaval(pun un pic de faina,lapte si cascaval pe care il tin pe foc pana cand cascavalul se topeste),fierb conopida.Dupa ce toate au fiert si e ok,le pun pe toate(penneele' cu conopida si sosul),se amesteca si le pun in cuptor pt cca 40 de minute.Pofta buna!

madic-buna veste cea cu laptele.

Kehleyr-si eu ii dau Paulei crenvursti.

Si mie imi place sa-i fac codte Paulei cu toate ca are parul un pic cam scurt....dar buclat,e o scumpa.

pupici si sanatate.


Cornelia-ma bucur ca totul e ok.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Buna fetelor.
Nu ma dati disparuta dar nu prea am timp liber si sint restanta cu curatenia prin casa.

Crisa: Sa fie intr-un ceas bun. Si daca vrei o fetita pune-te pe treaba ca si Tudor va fi fericit in final.

Cornelia: Sa dea Domnul sa fie bine de data asta. In privinta testului trilpu. Eu am facut cind eram insarcinata cu Alin, dar acum la al treilea nu as mai face. Mi s-a luat singele in 5 ianuarie si am avut rezultatul in luna aprilie, asa ca si daca era ceva de rau tot nu se mai putea face nimic. Ai incredere in tine si in Dumnezeu si nu vor fi probleme, ingrijeste-te si maninca sanatos.

Ioana: Ingrozitor ce spui depre fostul sot. Oare schimbarile aste de caracter de la ce sa fie? Ma gindeam daca nu cumva se drogheaza? In privinta ratelor pe care le platesti pentru el chiar nu se poate face nimic?



Nici lui Cristi nu-i prea place in carut. Daca-l las pe jos nu mai vrea in el.
Cristi bea din canuta cu cioc si face si el ca si al copilas adica uda intentionat ce gaseste si se joaca cu apa ce curge din cana.

Are aproape 11 kg si vreo 80 cm ( nu l-am mai masurat de mult).

Va sarut pe toate, aveti grija de copii.

A.. si inca ceva… care dintre voi simte ca-i e usor cu copilul sa ridice mina sus, ca eu uneori sint epuizata si ma gindesc ca daca eram doar cu Cristi imi era de 1000 de ori mai usor.


http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobi spune:

buna fetele,

am mai trecut si eu pe aici, sa va mai povestesc...
in primul rand sa ma scuzati dar eu nu prea am timp sa citesc amanuntit tot ce se intampla, in consecinta nu retin cine ce si cum asa ca raspund la modul general, in afara de

CRISA felicitari si multi ani fericiti impreuna!!! mare dreptate ai cu atentia fata de soti, am sa tin minte sfatul tau, am nevoie de el!

bebe andi e bine, incerc sa mai ies afara pe aproape cu el fara carucior, as vrea sa il obisnuiesc de manita. chestia e ca merge de manita pana la lift, pe scari jos, cum pune piciorul pe trotuar, parca il arde!!! a inceput insa sa se mai obisnuiasca. in parc insa il duc in carucior ca am si bagajul aferent (hainute, jucarele, biscuiti, apa, stiti voi)
a inceput sa faca figuri prin parc, sa dea in copii, sa le ia jucarelele, ba chiar sa mai impinga pe cativa. chestia cu impinsul e clar ca tot din parc a invatat-o caci si el a fost impins de mai multe ori. voi cum aplanati aceste conflicte? eu incerc mereu sa ii explic ca nu e voie sa faca "mai-mai" si sa dea pupici, cateodata merge, dar mai mult nu...

andi are in jur de 12 kg, nu l-am mai masurat si cantarit de mult. tre' sa ajung cu el la dr sa ii fac si analize (nu i-am facut niciodata decat copro cand era foarte mic, saptamana trecuta s-a intoxicat, cred ca de la o musaca (cu carne de vita), nu stiu o fi fost mai grea cu ceapa aia, in sfarsit...

si eu ii dau din cand in cand crenwursti din piept de pui si sunca presata ambele de la cris-tim forzzosso, si pate ptr copii, trebuie sa ii obisnuim si cu asa ceva, nu? nu i s-a intamplat niciodata nimic si ii plac.

cand va vad cate feluri variate de mancare le dati odraslelor, ma apuca asa niste complexe de inferioritate si eternele temeri ca poate nu sunt o mama buna, nici nu ma duc la servici, mi sa pare ca ii fac numai chestii clasice. oricum orice gatesc pentru noi de-acuma gatesc in asa fel incat sa ii dau si lui. eu nu ii mai fac demult mancare separat. numai gustari.

BYCHI-scrisesem la un mom dat poate nu ai vazut ca la nunta cu clejanii nu a fost asa fain, taraful era cam facatura, ce sa-ti zic incepusera si cu manele, nu au bagat chestii traditionale, tzeapa, traiasca mp3-urile!

ce jucarii ati mai cumparat bebeilor, de unde si la ce pret? am vazut azi in librarie carticelele iepurila si joitica, etc, maine imi intra banii si de-abia astept sa ii iau si eu, noi mai avem carticele, se mai uita pe ele, astea sunt super!!!

va pup, numai bine

bobi si bb andi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Cornelia ma bucur tare mult ca totul este bine.M-ati terminat cu cartea mazgalita....iubita mica de ce si-a gasit ea sa se sperie.
Andra, Miniblu este pe Mosilor, in intersectia cu Eminescu, in diagonala de Pizza Hut....nu au haine de iarna...au body-uri-250.000, treninguri baieti-750.000, blugi, bluzite fete-450.000, ...altfel carti, cd-uri si casete cu muzica/povesti, carucioare, maimutoi, jucarii, cosmetice..si un mic loc de joaca amenjat ptr. copii. Mie mi se pare cam scump, cel putin la hainutze...dar sunt dragutze.
Si Maya face la fel cu cartile....umbla cu ele peste tot...si vrea sa ii povestesc tot timpul.
Ioana, nici nu stiu ce sa spun...nu gasesc o motivatie suficienta care sa ma faca sa inteleg de ce esti atat de ingaduitoare si toleranta fatza de el....nu merita nimic, trateaza-l ca atare.
Crisa, cand a citit Razvan despre cea de a 2-a casatorie a voastra mi-a spus ca el este convins ca si noi, daca am divorta vreodata(Doamne fereste) ne-am casatori din nou (impreuna evident)..partea mai dragutza este ca si eu sunt convinsa de acest lucru...
Sper insa ca voi sa va opriti aici , sa nu urmati exemplul lui Liz Tayler cu Richard Burton
Romana, cum adica "acum la al treilea"?????????..ai uitat sa ne spui ceva?, sau era doar asa...generic....hai spune-mi ca am cazut de pe scaun cand am citit......
Madic, Dana..subscriu la pararea Andrei despre crenwursti..sunt cele mai nocive mezeluri, facute din resturi...

Codul lui Da vinci vad ca este la mare cautare....si noi il citim simultan, Razvan seara, eu ziua.....,imi place, imi aduce aminte de Pendulul lui Foucault....

Azi am fost o mama model ... am luat tacticoasa cartea de bucate pe genunchi si am studiat intens cum sa-i gatesc copilului ghiveci de legume....mamaaaaa..ma simteam de parca imi dadeam doctoratul la fizica nucleara....citeam un rand, mai taiam un morcov, mai conspectam un pic, mai slefuiam un cartof..si tot asa..a iesit bun, copilul a mancat...experiment reusit cu reale posibilitati de a fi repetat. Si asta nu este tot, saptamana trecuta am experimentat doctoratul la chimie organica ( a se citi pilaf)...reusit si asta...de unde trag concluzia ca nu sunt chiar habarnista..trebuie doar putina bunavointa.



Carmen si bb Maya Alexia
http://www.community.webshots.com/user/carmenmaya

Mergi la inceput