gradinitza andantino sau Melba?

gradinitza andantino sau Melba? | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj

a auzit cineva ceva de gradi asta?am vizitat-o si mi-a placut dar m-ar interesa si ceva pareri de la voi daca ati auzit de ea. Vreau sa o inscriu pe MAria acolo. Are 1 an si 11 luni.
Exista undeva unde poti verifica gradinitele daca sunt acreditate sau nu? (un site ceva). E importanta aceasta acreditare pt gradi?
Daca stie cineva o gradi particulara buna care primeste copii de 2 ani in zona Unirii-Tineretului, imi dati si mie un PM va rog frumos?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Marina, iata adresa cu unitatile de invatamint prescolare particulare autorizate, din intreaga tara si Bucuresti: http://www.edu.ro/download/ucneaip1.pdf
si site-ul comisiei nationale de evaluare:
http://www.edu.ro/cneaip.htm

Cred ca lista e din 2003 .
Mai caut.
Petruta & bb Mihai
http://community.webshots.com/user/gabrielmil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Este Melba pe Lanariei si mai sunt cresele Oitelor si Tohani (ca optiune). Melba am inteles ca e particulara buna dar scumpa. Mai este gradinita catolica pe Cuza Voda. Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

lavi nu e vorba de bani desi nici 300 euro nu dau cum am vazut una tot prin zona dar as dori ceva referinte sa nu fac experiente pe Maria.
De Melba ce stii? O sa ma duc sa o vad dupaamiaza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Vecina mea a incercat sa intrebe tariful la telefon dar nu au vrut sa i-l spuna. Apoi a vizitat-o si i s-a parut OK dar prea scumpa. Peste 100 de euro pentru 4 sau 5 ore si vreo 180 parca pt. program lung. Si ei si mie ni se pare prea scump. Dar depinde de bugetul familiei.

S-a mai discutat de Melba pe forum dar hat! mai demult. De vreun an?

Alta vecina a avut fata la catolici dar cei de pe Oltenitei, nu de pe Cuza-Voda si a fost foarte multumita, a fost singura gradi la care fata nu a racit. Acum e la scoala.

Fetita mea (2 ani si 8 luni) e la cresa Tohani si noi suntem multumiti. Nu sunt conditii de lux (cum imi inchipui ca e la particular) dar personalul e foarte sufletist si se ocupa de ei. A invatat si poezii, cantecele, zilele saptamanii, sa faca la olita, danseaza, fac gimnastica etc. Problema e ca acum sunt cam multi inscrisi. Iar copiii sunt de toate felurile, mai putin tigani. Parintii - de la muncitori si vanzatoare pana la avocati, medici etc.

Depinde de pretentii si de buget, noi nu am fost dispusi sa dam peste 100 de euro pentru mai nimic semnificativ in plus dupa noi.

Eu cred ca e de preferat sa alegi o gradi autorizata ca mai are si statul o oaresce stampila si o raspundere pe chestia aia. Daca nu, e 100% pe riscul vostru.

Ceea ce conteaza la varsta asta e mai ales experienta personalului in lucrul cu copiii, sa aiba rabdare si sa stie sa-i capteze. Incearca sa intrebi si asta.

Succes si mai povesteste-ne si noua impresiile, te rugam. Suntem mai multe din cartier, dupa cum se vede.

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

lavi noi suntem deja 2-3 mamici care cautam toate in zona Tineretului. O sa te tin la curent. O sa caut si discutia cu Melba si o sa o si vizitez, dupa iti spun impresiile mele. O sa vad si cu cea catolica cum e.



Mergi la inceput