probleme clasa I, rog ajutor

probleme clasa I, rog ajutor | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

Povestea suna cam asa:
Am inscris o pe Thea la scoala inca de pe la inceputul lui februarie, pt a fi sigura ca va intra in clasa unei anumite invatatoare

In prima zi de scoala am avut surpriza sa aflu ca a fost repartizata in alta clasa, datorita faptului ca la invatatoarea X s au inscris mai mult elevi… Criteriul ar fi fost pur aleatoriu „ s au tras biletele” bineinteles noi, parintii fiind in absoluta necunostinta de cauza, fiind pusi in fata faptului implinit. Totusi copii sint acceptati in clasa doamnei X

Ok. In acea prima zi, sintem asigurati ca se va obtine suplimentarea de la minister fara nici o problema…. O luna mai tirziu mi se spune ca problema a fost rezolvata pt ca saptamina trecuta sa aflu cu stupoare nu numai ca nu s a rezolvat, ca Thea nu este nici macar trecuta in catalog, dar ca si un oarecare domn Traistaru, director in cadrul ministerului refuza sa semneze suplimentarea…

Problema este destul de urita… in aceasta situatie, copilul va fi mutat in alt colectiv..

Ma simt al naibii de frustrata.. de modul in care au fost alesi acesti copii .. atita timp cit eu am inscris o printre primii..

Problema este ca sotul se opune sa fac (in cazul in care Thea va fi mutata la alta invatatoare) plingere si eventual sa solicit redistribuirea pe criteriul datei inscrierii.. Spune ca in acest caz ii voi face probleme invatatoarei si chiar in cazul in care obtin loc in clasa dorita, Thea va suporta consecintele.. Pe de alta parte, in clasa unde ar fi redistribuita…. Este o invatatoare ce nu mi a inspirat incredere sub nici o forma..

Ma simt frustrata, pacalita (in prima zi am platit si un fond al clasei de 1,5 mil), mintita, etc

Voi cum ati proceda in locul nostru?


http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez
"Sunt doua feluri de a-ti trai viata...
Unul - de a crede ca nu exista miracole
Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Imi pare rau Tora pentru situatia in care se afla Thea acum,e o situatie destul de complicata;tu,cand ai aflat ca Thea nu face parte din clasa unde ai inscris-o?La noi,s-au afisat tabele cu copii,inca inainte de inceperea scolii si poate ar fi trebuit sa vorbesti direct cu invatatoarea,ai vorbit?La noi la scoala,anumite invatatoare isi aleg copii care urmeaza sa le fie elevi si este batalie mare,ca sa spun asa.Daca ai mers din timp,n-ar fi trebuit sa ai problemele astea.Ce as fi facut eu in locul tau?As fi mers pana in panzele albe;dosarul trebuie sa aiba o data inscrisa prin care poti demonstra ca ai facut inscrierea din timp,nu poti sa lasi copilul la acea invatatoare care spui ca nu-ti inspira incredere.Daca instinctul tau asa iti spune,mergi pe el...Eu zic sa te lupti si sa vezi ce se poate face,cati copii sunt inscrisi in clasa?Si mi se pare ca e destul de tarziu,se apropie prima vacanta si cum adica Thea nu este in catalog,Bianca are deja 8 note trecute in catalog,atunci ea unde a fost trecuta si cum a fost evaluata situatia ei scolara?Eu nu as renunta,nu cred ca invatatoarea sa se razbune pe Thea,in fond,faptul ca te lupti sa ramana la ea,e un lucru bun,inseamna ca o apreciezi,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

tora,

nu sint in Romania, insa daca tu simti ca trebuie sa lupti pentru binele copilului...fa-o fara nici o remuscare.
E important cu cine invata copilul.Dupa mine chiar foarte important.
Nu te lasa.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Tora, cred ca intrebarea de baza este: Fata ta apartine de aceasta scoala? Daca DA, atunci zbate-te; daca NU, este nasol deoarece cum vei deschide gura iti va spune ca au prioritate copiii care apartin cu locuinta de scoala respectiva si desi ai inscris-o printre primii prioritari sunt ceilalti.

Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Poate s-au tras biletele in functie de spaga data directorului/directoarei.....oare asa se face repartizarea copiilor la clasa I?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

quote:
Originally posted by furni

Tora, cred ca intrebarea de baza este: Fata ta apartine de aceasta scoala? Daca DA, atunci zbate-te; daca NU, este nasol deoarece cum vei deschide gura iti va spune ca au prioritate copiii care apartin cu locuinta de scoala respectiva si desi ai inscris-o printre primii prioritari sunt ceilalti.

Va pup.



http://community.webshots.com/user/furni001






Din cate stiu eu, nu se mai tine cont de zona unde locuiesti, deci nu se mai pune problema cu scoala de care aparti.

Eu nu cred ca a fost tragere la sorti!

E bine sa lupti, mai bine pici de "al naibi",decat de prost. E foarte important insa sa ai sustinerea invatatoarei si a directoarei/directorului. Asa ca e bine sa le duci ceva, daca nu ai facut-o deja si sa nu te pui rau cu ele. De multe ori se rezolva mai usor pe plan local decat cu hartii oficiale. Sunt mai multi copii in situatia asta? Eventual lasa sa se linisteasca apele si dupa cateva saptamani poti sa o muti mai usor inapoi in clasa respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Sobo, si baietelul meu este tot in clasa I si l-am inscris la alta scoala decat cea de care apartine cu adresa. Mi s-a cerut negare de la scoala respectiva (mi s-a aprobat neinscrierea la scoala lor).
Nu esti fortata sa-ti dai copilul la scoala la care apartii cu adresa, dar cei care apartin oficial au prioritate.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

Thea apartine de aceasta scoala... Din pacate tb tot la minister sa insist, cu acordul invatatoarei si a directoarei.. Adicatelea un fel de "pe cont propriu"

http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez
"Sunt doua feluri de a-ti trai viata...
Unul - de a crede ca nu exista miracole
Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

cred ca ai tot dreptul sa te simti frustrata si inselata:( si cred ca anny are dreptate, din pacate asa se face repartizarea, in functie de spaga la directoare doar nu-ti inchipui ca a stat careva sa faca biletele si sa traga la sorti. iar daca nu esti destul de infipta si nu te zbati, te vor calca in picioare. mi se pare absolut normal ca fetita ta sa fie acolo unde ti-ai dorit din moment ce a fost inscrisa printre primii. crede-ma invatatoarea conteaza f mult, nu face compromisuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Tora, tare mi-e teama ca va trebui sa-ti aranjezi fetita la inv. dorita de voi, nu prin metoda dreptatii ci prin metoda DAT SPAGA. In tara asta nimic nu se face fara SPAGA. Fetita mea a dat testare de admitere in cls.I si apoi intr-a V. Dar de fiecare data, pe langa copii admisi initial in limita locurilor anuntate, au mai aparut inca 3,4. Deci se aproba suplimentari de locuri daca stii cum (si cui!!!)sa pui "problema". Din pacate micutii nostrii se lovesc de mici de nedreptati. Acum fiica mea e in cls.6-a si tot au mai venit 2 copii, la un an dupa testare. Ea ma intreaba "mami, e corect? mai ales ca sunt copii care anul trecut AU PICAT la testare?"
Nu te lasa, lupta pt.copilul tau chiar daca nu esti de acord cu mijloacele pe care trebuie sa le folosesti, asta e lumea in care traim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna dupa-amiaza,
e firesc sa te simti inselata si, cu spaga sau nu, trebuie sa mergi mai departe. Si eu am copilul in clasa I si am trecut printr-o situatie similara, pe care am rezolvat-o favorabil pentru copilul meu (acum este intr-o clasa cu 28 de copii, chiar daca exista si 2 clase I cu 17 elevi, dar cu niste invatatoare... ). Startul in scoala mi se pare extraordinar de important. Nu te da batuta!

Diana

Mergi la inceput