Unde sunt musulmancele mele (4) ?

Unde sunt musulmancele mele (4) ? | Autor: maryam

Link direct la acest mesaj

Chiar asa,unde sunteti?Ei,bine,stiu eu ca in post lenea da tarcoale,parca si oboseala este mai acuta,dar chiar asa?Sau stati prin bucatarii sa experimentati ce v-am scris?
Indiferent care ar fi raspunsul,parca tinea cineva o condica,nu?
Rugaciunea inseamna un ritual,asta in czul in care vrei sa te rogi asa cum trebuie si ea implica anumite acte si gesturi precise,desi toate rugaciunile decurg practic la fel,numai nr. de raka este diferit si se executa doar in limba araba.Altfel,fiecare se poate ruga in gand,in suflet in felul lui...Dar ca sa te rogi corect trebuie sa inveti minim o sura din Koran(aceasta este surat AL Fatiha,este prima sura din Koran,care se repeta in orice rugaciune) si alte cateva lucruri.Este indicat sa o faci asistat pana cand inveti temeinic sau macar sa existe cineva care sa "verifice" ceea ce ai invatat.Exista multe site-uri in care gasesti chiar tot Koranul in multe limbi(tradus,fireste),dar repet rugaciunea se face doar in araba.Acum exista si in Ro multe moschei unde se gasesc carti,brosuri ,trebuie doar sa cauti!
Inshaa ALLAH sa gaseasca fiecare ceea ce doreste!
Cu bine!Si Inshaa ALLAH sa aveti de la ALLAH pentru aceste prime 10 zile Rahman!!!

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Chestia cu condica de prezenta nu se pune, aici ai time sheet pe care ti-l completezi singur, nu sta nimeni sa te contorizeze si, daca ai job permanent nici macar time sheet, nu semnezi nicaieri de prezenta sau la ce ora pleci iar daca stai peste program ii dai la sfirsit de luna celui ce face "fluturashii" ca sa stie..sic!
Mey, eu v-am zis ca in w/end abia am timp sa va citesc, daramite sa scriu! Saru'mina pt. retete, Maryam, ti-am zis ca avem un prieten din Syria si la el am mincat ce-ai scris tu..stiam ceva in mare dar nu mai stiam cum se fac..N-am pus in practica dar urmeaza curind
Denisuca, ai ramas fara minte??Nu-i bai, ca si eu am renuntat la o parte din ea acu' citiva ani, stii ce bine e?Ca si prea multa minte strica, nu-i asa?De multe ori, citind diverse topicuri, trag de concluzia asta..
Fetelor, cum merge cu postul? La noi se schimba ora duminica, trecem pe program de vara si Magreb va fi pe la..8 si va ajunge aproape de 9 seara...Inshallah sa nu fie prea cald, sa pot tine usor postul! In rest sint cam chiauna ziua, ca tre' sa ma scol la 3 si sa apucam sa mincam ceva ca altfel..dau matele concert si ma fac de rushine
Hannen, iubita, ramaseshi singurea? A plecat sotul la Hajj? Cum e burticuta, hai ca nu mai ai mult!
Amoodia, am citit la un topic de bb ca ii curge un okisor..Stiu ca daca ii pui citeva picaturi de lapte de sin o sa-i treaca, sau incearca solutie salina(intreaba la farmacie, mie mi-a dat moasa cind a venit acasa sa ne vada la citeva zile)
Cristina, cind zbori? Si cind vii inapoi(daca mai vii, bien sur).Sa ne zici sa nu te dam pierduta, ca pe Cybip, noroc c-am dat dat de ea la alt topic si stiu ca e "la termen", tre' sa nasca din clipa-n clipa ca_chiar c-o dadeam dezertoare
Catanele, eu fac cataif numai cu umplutura de migdale si alte "nuci" si le inchid complet, le dau la cuptor sa nu inghita mult ulei ca la prajit si le "inec" la sfirsit in sirop da tot bune sint..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_alhillo spune:

salam aleikum fetele1ce mai faceti?
eu nu am semnat condica deoarece sambata de la moschee am plecat direct la tara la ai mei parinti,si m-am certat tare cu mama deoarece i-am spus ca mi-am schimbat religia.lui tata nu i-am spus inca deoarece am luat-o pe rand,macar sa se obisnuiasca mama cu ideea desi mi-a spus ca nu o sa ma ierte niciodata pentru ceea ce am facut.A spus lucruri urate si despre islam si sper ca Dumnezeu sa o ierte.Inshallah sper ca cu timpul va accepta,iar daca nu faca-se voia lui Allah.
Dar una rea si alta foarte buna pentru ca alhamdulillah am si eu Quranul in romana,sambata cand am fost la mosquee directorul de acolo mi l-a dat.Si sunt tare fericita mai ales ca am inteles ca e bine ca in aceasta luna sa citesti cat mai mult din Quran.
In rest nimic nou ,sunt geloasa pe retetele voastre si sper la anul sa am si eu parte de ele.
Va pup pe toate si va astept cu noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca67 spune:

hop si eu la apel!!!
marturisesc cinstit ca sunt si eu dintre codasi,citesc dar nu scriu
catane,multam mult de tot pt reteta.a iesit f.f.buna.
dodooo,zi-mi si mie la cataif cum il pui la cuptor,cu ulei,cu margarina,mult,putin?noua ne place mult cataiful,dar din cauza ca trebuie prajit,nu fac prea des(adica,a se -ntelege f. rar!),stii cu acroleina,cu prajelile...ne mai pazim si noi,de la o varstaaa...
mari,draga mea,hop mare ai de trecut,sa-ti usureze Allah drumul spre inimile parintilor tai.poate daca incerci sa-i arati cu usurelul,asa,ca in ciuda a ceea ce pare,exista si apropieri intre aceste 2 religii,cine stie?!
haneen,daca te incalzeste vreun pic,sa-ti spun ca eu am trecut de 2 ori prin situatia ta,adica si cu sotul la haji.insha allah,ai si tu binecuvantare pt. asta.
va pup si sa ne lumineze allah mintile si sufletele si sa primeasca postul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cu mii si milioane de scuze am sters din greseala partea a III-a. Imi cer mii de scuze din neatentie. Ma iertati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by dodo

am citit la un topic de bb ca ii curge un okisor..Stiu ca daca ii pui citeva picaturi de lapte de sin o sa-i treaca, sau incearca solutie salina(intreaba la farmacie, mie mi-a dat moasa cind a venit acasa sa ne vada la citeva zile)




mey solutie salina pt. okishor???eu stiam ca aia(ca si laptele de san) e pt. nasuc...nicidecum nu se puna sol. salina(apa+sare sau apa de mare) in ochi.fereasca...:-)

~flying without wings~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Da,daca ne promiti ca ne-o dai inapoi...,asta pentru ca in ciuda unora chiar avem inimi bune.Si chiar daca n-o poti face,stii cum e,greseala recunoscuta...si eu stiu deja ca pe viitor ai sa fi mai vigilent

quote:
Originally posted by marius

Cu mii si milioane de scuze am sters din greseala partea a III-a. Imi cer mii de scuze din neatentie. Ma iertati?



"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttik spune:

salutari dragelor..
ce faceti?sper ca sunteti toatele bine...
eu azi nu stiu ce am.m-am trezit asa cu un sentiment groaznic...azi nu stiu de ce dar parca nu mai am nici un fel de sentiment..nu mai iubesc pe nimeni,nu imi e dor de nimeni...doar de camera mea si de romania..ouf ouf,butoiul cu melancolie...dar pana la ora asta nu a trecut sentimentul asta de gol,de parca nu sunt eu..
o sa vad daca dupa iftar se va schmba ceva..dar ce o mai fi si asta ca in 4 ani de cand traiesc departe de casa nu mi s-a intamplat sa ma simt asa de pustiita si sa nu imi mai gasesc locul nicaieri..helllllllppp fetele ce sa fac?
voi ce mai faceti?
costina pe unde mai esti?
toate bune si ramadan kareem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:


Salutare, dragele mele!
Maaaaaaaaaaaaarius, ce mi-ai facut? Erau retete acolo... si cum ma bazam pe faptul ca le voi gasi oricand aici, nu le-am copiat
Semnez condica, va salut, si va pe toate...
Maryam, tu parca mi-ai citi gandurile. Si cand eu sunt prea lenesa ca sa pun intrebari, tu ai raspunsurile gata pregatite! E incredibil! Iti multumesc mult!
Dodo, mama, nu era vorba de maseaua de minte. Asa ca imi place sa cred ca inca mai am minte (macar lasa-ma sa CRED asta!) Dar culmea e ca ma chinuie mai tare de cand am scos-o decat inainte!
Daca stiam ce ma asteapta... au, au, au! .
Parca a cam dat lenea-n noi toate, ca nu mai e activitatea chiar asa de intensa ca inainte de Ramadan, dar stiu eu ca o sa ne revenim, nu-i asa?
Eu sper ca sunteti toate bine, Mari_Alhillo, imi pare rau pentru ce ti se intampla cu parintii, ai mei sunt mai intelegatori, dar nu vreau sa ma gandesc ce o sa zica bunicile mele cand vor auzi... E pacat ca oamenii astia nu sunt mai deschisi, daca ar vedea cu totii cat e de frumoasa religia asta sunt sigura ca lumea ar fi un loc mai bun. Dar nu le putem avea pe toate, nu?
Sper sa ne vii cu vesti mai bune, Mari draga!
Va dulce pe toate!
Ramadam kareem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:

Ttik, mama, ce e cu tine? Aici, cel putin, esti intre prietene!
Nu pot sa spun ca stiu prin ce treci, pot doar sa imi imaginez si sa iti spun ca daca ai nevoie de un umar... eu am doi!
Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Denisuca, daca vrei retete, iti dau eu, ca le-am copiat, desi nu stiu sigur daca sunt toate in fisierul meu. Spune-mi, OK?
Ttik, eu sunt in fiescare zi melancolica si mai rau... fara chef de viata. Sper sa iti treaca musai repede, ca e tare rau s-o tii asa..
Ce-i cu Catan, oare, vad ca lipseste de-o vreme. Eu, personal, cred ca e suparata pe mine, pentru ca i-am reafisat un mesaj, desi a fost fara intentie, ca nu stiam sa ma bag si eu in seama pe forumul asta.
Fetele, spuneti-mi si mie ( eu mi-s plina de intrebari, mereu, ca unora le vine sa imi dea cu ceva-n cap): araboaicele de la mama lor, sunt geloase din fire? Ca eu cunosc un caz cu o tipa super geloasa, si am ramas muta de mirare cand am vazut ce fel se poarta cu sotul ei.

Si inca una: pentru ca eu nu pot sa ma rog nici ca crestina, pentru ca am renuntat la religia mea, dar nici ca musulmana, pentru ca inca nu am invatat, pot sa rog pe cineva sa se roage pentru mine, sa fac si eu un bebeu frumos si cuminte?
Acum tre' sa plec acasa, ca sunt foaaaaaarte obosita.


Costina

Mergi la inceput