Masaj de perineu?

Masaj de perineu? | Autor: Adela P

Link direct la acest mesaj

Fetelor, ma intorc spre voi cu o intrebare pt care aud pareri variate.
Oare masajul perineului in timpul sarcinii are vreo influenta in "a te rupe sau nu"?
Din cate citesc si aud, se recomanda...apoi o intreb pe doctorita mea, ea vine cu o opinie total diferita. Ea zice ca masajul nu influenteaza pt ca pielea acolo e oricum foarte sensibila si nu e obisnuita cu intinsul pana ca acel grad...si oricum la prima sarcina cica e aproape imposibil sa nu te rupi sau sa nu te taie...
Deci nu stiu ce sa cred, voi din experienta voastra ce rezultate ati avut daca ati incercat masaj? A folosit? A fost de prisos?
Cu multumiri,

Adela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dialu spune:

Adela, raspunsul la aceasta intrebare ti-l voi putea da cam peste 4 sapt. cand voi naste. La cursurile prenatale ne-a fost recomandat si eu am decis sa-l incerc. Ne-a spus ca prin acet tip de masaj se micsoreaza sansele ca sa ai nevoie de epiziotomie.
De altfel perineul nu este o piele ci un muschi gros, care prin exercitii Kegal devine mai puternic, iar prin masaj devine mai elastic. Si ca si orice muschi "lucrat" devine mai suportiv la efort. Chiar in cazul epiziotomiei vindecarea e mai usoara si esti scutita de neplacerile de a nu putea sa-ti controlezi necesitatile.
Apropo si eu sunt curioasa daca alte fete au practicat ex. Kagal si acest masaj si ce rezultat au avut?!
Caci in orice domeniu teoria ca teoria dar practica ne omoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

stiam de exercitiile kegel, dar nu am apucat sa le practic, poate si fiindca aflasem ca medicii nostri oricum nu isi iau raspunderea sa nu te taie, asa ca... exista sau nu riscul de rupere, de epiziotomie nu scapa aproape nimeni; acum imi pare rau ca nu le-am facut, fiindca poate taietura s-ar fi vindecat mai repede; uneori (au trecut deja 8 luni) inca mi se pare ca ma mai tine pielea pe ici pe colo, iar daca jetul dusului e prea puternic am o oarecare senzatie de jena.

Daniela si bb Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

Kegel, Kegel si iar Kegel!
Eu am nascut acum o luna natural si nici nu m-am rupt si nici epiziotomia nu a fost necesara!Si Ilinca a avut BPD de 34 cm!!
Iar acum ma simt super, nu ma mai deranjeaza nimic, totul e ..ca nou!.
Sunt sigura ca exercitiile astea m-au ajutat (ca de altfel tot cursul). Masaj insa nu mi-am facut, asa ca nu stiu ce sa va zic despre asta!

Deci spor la treaba si nastere usoara!

Numai bine la mamici si la bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Si fetelor, voi cand ati inceput sa faceti exercitiile Kegel? Eu sunt acum la inceputul lunii a saptea, le-am incercat si eu si le fac cand imi amintesc dar trebuie sa recunosc ca nu am fost foarte harnica si persistenta. Dar am sa ma pun mai seros pe ele acum daca voi ziceti ca ajuta mult. Cu masajul mai astept pareri si rezultate.

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

nici eu nu m-am tinut de Kegel... desi efectele lor benefice ar fi mai multe la numar , nu numai pt ruptura de perineu. dar nu-i timpul trecut

cu toate astea nu m-am rupt si nici nu am avut nevoie de epiziotomie. in cazul meu, doctorita a folosit mult gel, inainte de a scoate copilul capul. asa ca vezi, intreaba si tu ce-i cu gelul asta si daca ti-l recomanda doctora ta.

bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Io faceam Kegal asa cind si cind imi mai aminteam de ele dar in timpul sarcinii le-am facut regulat... intr-adevar cum a spus Danis in Romanika nu scapa nimeni de epizio... si nici io... ba chiar m-am ales cu una cit o zi de post care s-a mai intins nitelus si in interior,,,
Ela, BPD (diametru biparietal) are valori de aproximativ 9-10 cm la nastere... 34 cm a fost probabil circumferinta capului... Ania a avut 35,5.... adicatelea.... dar vorba ta, pe tine nu te-au taiat...
Intr-adevar exercitiile Kegal prind tare bine la vindecare... Io la 4 saptamini (si mai tineti cont ca la o saptamina dupa nastere mi s-a desfacut sutura de perineu dar s-a prins la loc cu Debrisan) am primit de la 2 medici ok-ul pt ...
Spor la Kegal, sarcina frumoasa si usoara si nastere la fel!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Pe mine ex. kegel m-au ajutat dupa nastere. Aveam o usoara incontinenta si dupa 1 luna de exersat nu am mai avut-o. Inainte - nu am facut nimic, oricum in Ro se practica epiziotomia - si nu a fost nici o alta ruptura (ca se poate intampla). Dani, daca te jeneaza dupa 8 luni du-te la dr. Pe mine nu m-a mai jenat deloc dupa 3 saptamani! Si inainte ma jena f. putin.

Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:



Ma bag si eu in vorba... Eu cred ca are o influenta destul de mare. Pe langa exercitiile de perineu, eu am mai aflat si de metoda majasului cu apa f rece. Hidroterapie se numeste. Adica: cu un burete inmuiat in apa f f rece (nu inghetzata) se maseaza 'acolo' timp de juma de minut (max), dupa care urmeaza o pauza de 5 min, dupa care iar un mic masaj. De vreo 5-6 ori, o data sau de doua ori pe zi. Eu am facut asta in ultimile doua luni de sarcina, si vreau sa zic ca n-am fost nici taiata, si nici rupturi n-am avut. Minune mare! E adevarat, ca inainte am avut o viata mai sportiva ca sa zic asa, si asta poate a ajutat. Acum am devenit cam sedentara, si tare sunt cutioasa cum va fii la al doilea, peste 5 luni.

Pupici,
Mihaela

Mergi la inceput