M-am hotarat.....adoptie(partea a 6-a)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

rozi, eu am vazut doar o fetita de un an si jumatate si am stat stana de piatra in fata ei...m-am blocat pur si simplu...si asistenta sociala se uita fix la mine sa vada daca s-a produs"matching-ul"...si imi tot spunea sa iau copilul in brate, iar eu nu reactionam deloc...
la voi cum a fost, fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Sa incep cu inceputul. Multumesc mult pentru urari.
Nu am reusit sa vedem "maimutica cu cercei" pentru ca, bineinteles, dormea. Asistenta pe care am rugat-o sa ii faca gauri a zis ca ii face si ii pune cerceii cand o scoala pentru masa, asa ca la urmatoarea vizita o sa vad cum ii sta. E nasol ca , fiind in maternitate, nu putem sta prea mult acolo. De luat in brate am luat-o, cu teama, pentru ca e atat de mica de nu va vine a crede. Va dati seama, are o luna, si miercuri avea 3,100 kg. A fost prematur si de aceea e mai micuta, dar acum recupereaza. Mi s-a spus ca papa 120 ml la masa, asa ca in curand va fii o falcoasa. Daca nu am descris-o pana acum este pentru ca nu stiu cum. Nu i-am vazut decat capsorul si manutele. Are mana cat o falanga de a mea si capul cat al unei pisicute. Are un pufulet de par saten si niste urechi parca desenate, abia-abia sunt in relief. Nasul pare a fi carn, ca se termina destul de repede , iar ochii nu i-am vazut aproape deloc deschisi. Cand si cand ii semi-deschidea. Prima data chiar am intrebat daca e sasie. Nu radeti de mine, dar deschizand asa, un pic, nu reusesc sa vad bine, si mi se parea ca se uita aiurea. Apoi mi s-a explicat ca, desigur, copii nu vad la varsta asta si nu au muschii dezvoltati. De, sunt si eu la inceput si mai am de invatat.
Despre cum sa te comporti....e greu. Asta simt si eu ca suntem super analizati de cei din jur si nu ne putem comporta firesc. Nu te poti preface ca vai ai dat pe spate din prima cand ai vazut primul copil, dar nici nu poti sa fii cum ai vrea. Altceva este acasa. La a 2-a, a 3-a, a n-a vizita la acelasi copil, poti spune ca iti intri in firesc. La inceput e greu, mai ales ca nu stii prea multe despre copilul respectiv, nu stii ce vei vedea mai departe...
Of, nu mai pot sa astept. Ma doare atat de tare cand o vad acolo, stand pe musama in loc sa fie in patutul ei. Nu zic, doamne fereste, e bine ingrijita, dar ar fi altceva sa fie acasa.
Azi noapte am visat ca m-am dus sa o vad si nu mai era acolo si nimeni nu vroia sa imi spuna cine a luat-o...


Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Fetelor, imi pare bine sa vad mai mult optimism si mai multa veselie pe aici. Cu toate ca nu am scris am atat de des ca si voi am citit tot ce ati scris.
Felicitari Oanamagda pentru atestat.

Noi abia marti avem testul psihologic si vizita la domiciliu si apoi pe 9 Nov intram la comisie.
Va dati seama ce a fost pe mine ieri ....curatenie generala cu spalat perdele si tot tacamul si aranjarea cat de cat a camerei pentru bebe cu jucarii si alte cele...sper sa trecem cu bine si de acest pas.

Se pare ca sotul meu da semne cum ca ar ceda dar nu il voi lasa eu stati linistite....

Rozi abia astept sa vad ce faci luni cu cele doua fetite. Sa ne dai vesti bune.

Sa speram ca pana la sfarsitul anului vom fi cu toate mamici si va veni mosul cu daruri multe pentru bebei.

Va pup,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

In primul rand ... FELICITARI CLAUDIA!!!!
Intr-adevar stiu cum este sa nu mai ai timp nici sa te speli pe dinti. Eu ma trezesc ca este ceasul 11.30 si mi se culca Tzestoasa si eu sunt tot in pijama. Prima intentie este sa ma culc sa prind si eu vreo 1 ora de somn pentru ca ... sunt moarta. Dar inainte trec prin bucatarie sa imi pun un pahar de apa si vad vasele. "Sunt numai cateva imi spun" si ma apuc de spalat. Apoi ma duc si eu sa ma spal ca, vorba aceea sa profit ca doarme Tzestoasa, si cand ma indrept victoriaosa catre pat ..."ingiii" se aude din camera mica din ce in ce mai tare!!!! Si iar o iau de la capat cu Eric!!! Este mortal noaptea cand se trezeste si ma grabesc catre bucatarie sa ii incalzesc lapticul sa i-l bag in trompeta si in timp ce suge el sa adoarma si eu fuga inapoi in pat! Problema este ca de multe ori, eu ii bag biberonul in gura si el ... hihihi imi tranteste un ranjet pe linga tetina de ma apuca si rasul si disperarea ca este prea treaz in acelasi timp.
Britanis - eu stau in blocul asta de 3 ani. Nici noi nu suntem genul care sa schimbam impresii cu vecinii de bloc, dar ... atunci cand avem nevoie stim ca putem apela la vecinii de dedesubt. Si cu ei de obicei cand ne intalnim spunem Buna ziua, zambim si plecam fiecare la treaba lui. Toata lumea stie, insa, ca Eric este adoptat!!! Si suntem atat de fuduli!!!!!!!!!!! Si toata lumea este a noastra pentru ca NOI suntem acum parinti si avem un bebelus "frumos, inteligent si modest ca tat-su si antipatic ca ma-sa" - citat din Viorel!!!
Aissa - curaj si mai presus de toate Rabdare!!! Stiu ca este greu sa astepti, dar ... lucrurile bune se obtin greu!! Si noi am asteptat 2 aproape trei saptamani pana am putut sa il luam pe Eric acasa!!! Dar ... am uitat!!! La fel vei uita si tu de toata aceasta perioada, care va deveni doar o simpla poveste despre care iti vei aminti asa cum mamicile naturale isi amintesc de travaliu. Cam la fel este si pentru noi toata aceasta corvoada de dinaintea venirii copilului mult-dorit acasa.
In ceea ce priveste numele Fetitei tale ... Eric in actul de nastere este Adrian Iulian. Intr-adevar nu era botezat religios dar ... oricum ii schimbam numele. Dupa ce se fac actele de adoptie facem si cerere de schimbare a prenumelui si se rezolva. Intereseaza-te ce preot a botezat-o si ar trebui sa existe un certificat de botez. Daca nu ... s-ar putea sa nu fie un botez ... adevarat!!
Rozi si Oanamagada - pentru mine Eric a fost primul copil pe care l-am vazut vreodata. Am mers pe ideea ca din moment ce Dumnezeu ni l-a scos in cale, a facut-o cu un scop!!! Eu nu pot vedea un copil mic si sa nu imi vina sa il dezmierd!!! Pentru mine cand ii vad nu mai exista nimeni si nimic in jur si ma pot manifesta asa cum imi vine.
Oanamagda - nici noi nu aveam atestatul cand l-am vazut pe Eric. Am luat atestatul in cursul saptamanii urmatoare. Si, imediat cum am luat atestatul am mers la DPC-ul de care tinea el si am depus dosarul. Pentru ca nu am vrut sa avem de-a face cu familia si pentru ca procedura de plasament simplu ar fi durat 2 saptamani - exact cat mai avea el pana la expirarea termenului de 30 de zile de la semnarea atestatului, am hotarat ca este mai bine sa asteptam inca 2 saptamani. Asa se face ca pe Eric l-am vazut pentru prima oara pe data de 22 iulie, atestatul l-am luat pe 26 iulie si Eric a venit acasa pe 12 august in plasament de uregenta pentru 2 saptamani (pana la prima comisie pe sectorul de care tinea el dupa data in care s-au implinit cele 30 de zile), iar pe 26 august a inceput incredintarea in vederea adoptiei. Peste 3 saptamani putem incepe adoptia!!!

Am scris o groaza!!!!!!! Dar ... sper sa va fie de folos. Baiatul meu acum are 5 luni si 2 saptamani si sta in fundulet pe canapea cu un maldar de jucarii langa el si vorbeste singurel. Asa mai fur si eu cate 15 minute!!!
Va pup pe toate,Oana si bb Eric

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Oana, ne-am interesat in ce priveste botezul pentru ca am sperat ca este unul facut "pe scurt" care se poate continua la biserica. Asistenta care era ieri a zis ca a venit un preot acolo si ca au botezat-o in cadita in care ii spala... Am intrebat de certificatul de botez si a zis ca nu crede ca se da???? Am intrebat cine e nasa si mi-a zis: "o mamaie".... Nu conteaza insa, poate sa o cheme oricum, daca va fi a noastra o vom iubi indiferent de nume. Alexandra ne place, am fi vrut doar sa ii punem numele nasicii... Asta e.
Cat despre asteptat, stiu ca si tu ai asteptat, dar mai putin. In plus, Eric avea deja consimtamantul si mai trecusera inca 15 zile dupa. Noi avem deja 2 saptamani de cand am vazut-o, mai am de stat 2 pana la consimtamant (SPER SA VINA mama SA SEMNEZE LA TIMP) si apoi inca 30 de zile..... Cu putin/mult (nici eu nu stiu cum sa mai zic) noroc, vom fi impreuna de Craciun.....Daca ar veni mama la timp, numarat pe calendar, cu comisiile de la sectorul 5 care sunt vinerea, pe 17 dec. as putea sa intru in incredintare. Ar mai fi 24 dec. (intamplator oare?) dar nu stiu daca va fi zi lucratoare.... Ma rog, totul depinde de ziua in care va veni sa-si dea consimtamantul. Nu va pot explica ce cantitate de ganduri/calcule imi trec prin minte in fiecare secunda, dar sper din tot sufletul ca va veni cat mai repede ziua in care voi privi zambind in urma si voi putea spune "ce repede a trecut"

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

oana, ce baiat frumos ai...are ochi att de frumosi..are cu ce sa se mindreasca mami!tu spuneai ca eric e singurul copil pe care l-ai vazut, dar asa un copil zic si eu...eu imi doresc un copilas cu virsta pina intr-un an, iar fetita pe care am vazut-o este destul de maricica, in plus e ffff atasata de asistenta maternala, nu mi-a zimbit deloc, nu a vrut la mine in brate, a cam plins cit am stat acolo...iar cea care a ingrijit-o pina acum a inceput sa plinga, sa o roage pe asist.soc. sa-i mai lase fata, etc; de la dpc am aflat ca mama fetitei are si probleme de sanatate...tu cum ai fi reactionat? si eu mi-am dorit din suflet ca primul copil vazut sa-mi fie incredintat, dar din pacate nu toate fetele au norocul tau...eu sunt speriata din cauza asta, ma tem ca voi astepta muuult si bine copilasul, mai ales ca cei de la dpc-ul din orasul meu imi spun ca nu au alte fetite sub 3 ani...
flori, multumesc pt felicitari; foaia aia a insemnat un mare pas pt mine, mai ales ca acum 2-3 luni in urma nu as fi crezut ca voi adopta un copil vreodata...in ceea ce priveste vizita, nu te stresa, e o nimica toata..iti tin pumnii sa primesti si tu atestatul cit mai curind; sa te auda Dumnezeu si sa ne vedem cu copilasi de Craciun..
acum sunt mihnita si sa va spun de ce:azi am fost la o cabana la munte cu nasii de cununie; le-am povestit cu bucurie ca vom adopta un copilas, dar reactia lor m-a cam durut...ea a exclamat:"sper ca esti atenta ce iei acasa, doar nu ai sa iei un pui de tigan...fii atenta, genele conteaza f muuult...eu zic sa nu va grabiti, sa mai stati asa pina la 35 de ani, sa mai faci tratamente intre timp, medicina avanseaza...nu cred ca e bine ce faceti..."mai avea rost sa-i mai replic ceva?..
miine am intilnire cu asist soc de la dpc; sa-mi tineti pumnii strins, poate poate am noroc...tot miine trebuie sa mai dau citeva telefoane pe la alte orfelinate din alte judete; fetele care nu si-au gasit bebelasul imediat, cum ati procedat? poate ne mai dati ceva idei..eu sunt cam descumpanita acum, pesimista chiar; ma bintuie gindul ca nu mi-e dat sa fiu mamica...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Oanamagda - inteleg ce vrei sa spui!!! Si ... pana la urma e de asteptat ca un copil care creste de mititel la maternala sa aiba probleme de acomodare. Deja se simte iubit si ingrijit si ... nu prea are nevoie de nimeni altcineva. Soacra mea a fost asistenta maternala si a avut o fetita din aprilie 2001 - avea 1 ani si patru luni - pana in iunie anul acesta, cand a fost luata si "reintegrata" in familie! Nu intru in amanunte sordide, dar atat pentru micuta cat si pentru socrii mei a fost un soc cumplit. Eu am avut pretentii de copil pana in 4 luni asa ca ... Dar, sfatul meu este ca daca esti hotarata la un copil foarte mic sa refuzi categoric sa vizitezi orice copil care este mai mare de varsta de ... 6 luni sa zicem.
In ceea ce o priveste pe nasa ta ... nu te supara de ce o sa iti zic acuma - da-o incolo!!!!!!!!!! Nu te uita in gura nimanui. Hotararea este NUMAI a ta si a sotului tau. Nu priveste pe nimeni ce faci!! Parerea mea este sa incerci sa nu mai pomenesti nimanui de chestia asta pana cand nu intrevezi luminita de la capatul tunelului!!! Desi niciodata nu am fost secretoasa - ba chiar din contra - de adoptie nu a stiut nimeni pana cand nu am avut atestatul. Adica dupa ce il gasisem deja pe Eric de o saptamana. Prin nimeni inteleg - nici macar parintii nostri!!! Pentru ai mei a fost un soc intr-o prima faza. Iar acuma ... tata, respectiv Bunu, face afaceri cu mine: Eric ar trebui sa stea 2 saptamani la noi, in Buc, si 2 luni la ei, in Cta. Asa ca ... o sa vezi ca depinde numai de voi sa schimbati optica celor din jur. Si cui nu-i convine ce vede sa nu se uite.
Te-am astenizat???? Cred ca da!!!!!!
Pa, Oana

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Briantis!

eu zic sa te gandesti ca adevarul mereu iese la suprafata si se afla, iar prin faptul ca tu nu spui vecinilor din start adevarul nu faci decat sa le alimentezi curiozitatea .Nestiind cum stau lucrurile vor incepe sa intrebe in stanga si in dreapta si tot vor afla ei cumva.Eu am mers pe principiul de a spune din start la toti care m-au intrebat adevarul si dupa 2 luni pot sa spun cu mandrie ca toti au incetat cu vorbele , cu susotelile si acum au numai cuvinte de lauda la adresa lui Alexandru.

Flory succes pe mai departe dar faza in care esti acum e dupa mine cea mai usoara si de fapt cred tot ce tine de hartii.Partea mai grea dar si cea mai frumoasa este atunci cand ajunge puiul la tine in casa si atunci uiti de tot ce a fost.

Succes la toate fetele care asteapta sa vina Mosul cu un bebe la ele anul acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:


Evident, pentru ambele fetite facusera alte familii cereri. Cand i-am spus ca pe noi nu ne-a lasat sa facem cerere (a zis sa mai venim intai s-o mai vedem), a zis ca nu ne-a interzis ea! Oameni, oameni!!

Sfaturi pt fetele care cauta:
1. Daca va grabiti, evitati maternitatea Giulesti; exista - neoficial, desigur! - lungi liste de asteptare; daca nu aveti cum sa intrati mai in fata, peste rand, nu veti avea sorti de izbanda;
2. Nu spuneti ca este primul copil pe care il vedeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, imi pare tare rau, oare nu erau inainte cererile facute? Cand Dumnezeu s-au si miscat asa repede?
Poate tot raul spre bine, poate sufletelul tau e in alta parte. Curaj si data viitoare atentie cu cine vorbesti. Iti dai seama ca tipa de acolo a dat alarma repede de au si aprut aceste cereri...

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput