M-am hotarat.....adoptie(partea a 6-a)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina L spune:

De ce nu vreti sa-mi spuneti si mie cam cat ati dat sa obtineti copilul?Am inteles ca se da,dar nu stiu cat...
Unele dintre voi vad ca ati luat acasa bebelusul fara semnatura mamei,
nu va este teama ca nu mai semneaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Silvia ne rugam pentru tine sa iti aduca Dumnezeu bebelusul (bebelusii) dorit (doriti)!!! ai incredere in El!!!


Cristina L, eu una nu am dat nici un ban la adoptie in schimb am dat cadouri de fiecare data cand m-am intalnit cu directoarea de acolo ... dar nu de valoare foarte mare, pentru ca in vremea aceea acolo lucra o buna prietena de a noastra, ca psiholog...

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Silvia, imi pare rau ca trebuie sa treci prin atatea... dar sa stii ca nu toti cei care lucreaza in protectia copilului sunt asa! Adoptia este un demers complicat iar legislatia nu ne ajuta, iar aici vorbesc si de faptul ca cei care tb. sa faca aceasta treaba nu sunt specializati, am o multime de colegi care...dar nu suntem toti asa!iti doresc tot norocul din lume si rabdare!mama alexutei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Si eu am intalnit oameni deosebiti aici la noi , care mi-au dat tot sprijinul necesar fara sa primeasca NIMIC !! , dar din ce spun si alte fete de aici si din ce am vazut ieri cred ca numarul celorlalti este mult mai mare . Si raul se abate asupra copiilor , cei care au acum peste 2 ani si au ramas acolo este tot vina lor si a sistemului . Probabil ca sistemul are de suferit daca copii isi gasesc familii , poate dispar niste posturi din schema .
Nu am ajuns sa vad ieri copii , dar poate mai bine ca din ce am vazut in birouri poate mai bine . Eu una sunt obsedata , la mine la servici fetele stiu lucrul asta si incearca sa puna totul in ordine . Lucrez intr-o uzina metalurgica , dar e de 10 ori mai curat in laboratorul meu decat era acolo .
Cred ca ar fi trebuit sa traiesc intr-o alta epoca , deja imi este ,, lehamite ,, de tot ce vad in jurul meu , de oamenii pe care ii intalnesc . Sunt multumita insa ca am reusit ca in jurul meu sa gasesc si alti oameni , mult mai simpli dar mult mai intelepti .Si sunt convisa ca Dumnezeu are grija de toti pana la urma .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

chiar m-ai facut curioasa! poti sa-mi spui unde se intampla toate astea? si apropo de posturi, poti crede ca intr-un judet din Romania exista numai 2 persoane care se ocupa de adoptii, din cauza bugetului? se mai pot face reduceri?mama alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Am mai intrat si eu sa va salut....am apucat sa citesc cate pagini ati scris si ma simt prost ca intru atat de rar! Sper sa ma iertati...dar Ioana este o nazdravana care nu ma lasa sa respir nici 5 minute!!! Iar cand gasesc o ora doua de respiro fac cate ceva prin casa...care este intr-un dezastru total! Mai nou a descoperit ca-i plac revistele......sa le faca bucatele mici mici...si sa le imprastie prin casa!!! Mi-am gasit nashul cu Ioana...nu crdeam ca va intra cineva vreodata sa-mi distruga principiile si ...curatenia! Ei aflati ca ea este cea care a reusit sa ma doboare!
A inceput sa mearga si umbla in toata casa... vien la baie dupa mine , vine in bucatarie si se baga peste tot ...inclusiv in galeata de gunoi , vine in pat langa mine si imi baga degetele in ochi, nas, gura si urechi....pe toate le-a explorta...ufff...nimic nu mi-a lasat ascuns!!!
Tot incerc sa-mi gasesc o zi sa postez niste poze.... voi reusi intr-un final insa trebuie sa ma credeti ca viata mea e schimbata 100%!!!

Aissa, Alexandra este o frumoasa...sa dea Dumnezeu sa o luati mai repede acasa sa vezi si tu ce inseamna nopti nedormite, trezit la 6 dimineata ( ca de ...fata nu mai are somn ), schlifoseli la masa si accese de personalitate ale micutei!!!
Rozi, sincer iti inteleg starile pe care le ai...e o schimbare a vietii la 180 grade... am simtit si eu la inceput ca parca nu mais unt eu...eram pe alt plan...casa mea era altceva decat era inainte...timpul meu era cronometrat de altcineva.... insa acest cineva este ...copilul nostru acum si desigur, in pofida celor simtite, ea este viata noastra si centrul universului nostru!!! Se va schimba starea asta.... ai incredere si mergi mai departe...vei invata de toate..
Celor noi venite mult succes si grabiti-va ca se schimba legea!!!
Cristina_l, eu sunt una dintre ammici care am luat-o pe Ioana acasa fara semnatura mamei ...care va fi data in decembrie cand face ea 18 ani...nici o clipa nu m-am gandit sa nu o iau...asta nu inseamna ca nu stau cu frica...insa nici nu puteam sa astept departe de Ioana sa se faca decembrie....cand simti asta...risti fara sa te gandesti!
Voi mai intra cand pot...insa sunt langa voi cu gandul si sufletul si imi cer iertare ca lipsesc atat de mult timp!!!

Ioana nasturica si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, ma bucur mult ca ai mai reusit sa intri si tu. Te inteleg prin ce treci ca eu sunt data peste cap numai cand vine nepotul meu in vizita ca nu stiu ce sa salvez mai repede: tastatura, televizorul, monitorul, oglinda.... toate sunt in pericol subit. Si la mine asta dureaza cateva zeci de minute nu e non stop prezent. Dar oricum, esti recompensata cu zambete si iti trece orice suparare.
Starea mea e nasoala rau de tot. Nu mai am rabdare deloc, vreau sa vina o data ziua aia de marti, sa vad ca a semnat, sa facem si noi cerere. Nu vreau sa o mai las acolo si sper din toata inima sa imi acorde plasamentul. Am inceput sa studiez, citesc diverse carti, doar-doar oi fi si eu cat de cat pregatita. Chiar ma gandeam ca trebuie sa fac liste cu ce am de cumparat, dar pana nu vedem semnatura nu fac nici o miscare. De ar trece mai repede timpul asta...

Alexandra

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Dragelor,

Se pare ca ghinioanele noastre nu au luat sfarsit. Ieri am avut accident de masina dar pana la urma e bine. Vom vinde masina deci vom avea banuti pentru poftele copilasului...:). Mai glumesc sa imi ridic moralul.

In alta ordine de ide astazi merg sa vad fetita. Am niste emotii crunte nici macar nu stiu ce sa ii cumpar ce sa ii spun dar sunt sigura ca ma voi descurca. Sunt convinsa ca acest copil ne va aduce bucuria in casa si toate necazurile se vor sfarsi.


Vad ca activitatea pe aici este in desfasurare ceea ace este foarte bine. Fetelor care sunteti deja mamici mai povestiti cum e ca mai avem si noi putin.

Multa bafta tuturor.
Va pup,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stef spune:

Le salut pe toate mamicile actuale sau viitoare.

Ma numesc Stef si sunt fericita mama adoptiva a unui baietel de 8 luni.
L-am luat acasa de la varsta de 1 luna si pana astazi nu am obtinut certificatul cu numele schimbat. Dar cu el alaturi de noi avem rabdare sa se rezolve toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Flory, succes cu fetita azi, sper sa fie ceea ce cauti. Sa ne scrii dupa intalnire impresiile.
Bine ai venit intre noi Stef, sa iti traiasca baietelul si da-l incolo de certificat. Important e ca il ai langa tine. Numele poti sa il schimbi oricand.

Alexandra

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput