M-am hotarat.....adoptie(partea a 6-a)

M-am hotarat.....adoptie(partea a 6-a) | Autor: liliana csaki

Link direct la acest mesaj

Ia te uita unde-am ajuns deja!
La treaba fetelor si multa bafta!
Partea a 5-a www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33373" target="_blank">aici

Pozele noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Claudia felicitari din suflet. Sa fiti sanatosi si fericiti.

Fetelor sa stiti ca noi am depus dosarul si deja am intins antenutele sa incepem cautarile. Cand am depus dosarul mi-au spus ca pe 2 noiembrie intram la comisie si pana atunci putem cauta bebelasul...

Parca plutesc nu imi vine sa cred. Avem deja ceva promisiuni sa mergem sa vedem copilasi si se pare ca totul merge bine deocamdata.

Va rog din suflet sa nu va mai descurajati la orice hop ca sigur cineva acolo sus ne iubeste. Sunt sigura ca la primavara ne vom intalni in parc plimbandu-ne piticii.

Sa va spun ce am patit la Medicover, binenteles, cand am cerut eliberarea certificatului medical: am fost la psihiatru si ce credeti: mai ca nu vroia sa semneze pe motiv ca sa nu cumva sa credem ca parintii copilului vor fi obligati fata de noi in vreun fel si ca trebuie sa vedem daca familiile noastre accepta copilul si tot felul de alte aberatii....

Am plecat de acolo cu senzatia ca dr respectiv este mai nebun decat toti pacientii lui la un loc.
Apropo, voua ce v-a scris pe certificatul medical la ex psihiatric?

In fine tineti pumnii stransi ca vineri sunam sa vedem daca putem vedea vreun bebita si fruntea sus sa vad mai mult optimism pe aici. Va multumesc ca v-ati gandit si la mine cu listuta, sunteti tare dragute. Imi pare tare rau ca eu vin foarte tarziu de la serviciu si nu reusesc sa va scriu mai des, dar cand il vom aduce pe bebe acasa vorbim mai mult va promit. Mai avem putin...

Va pup,
Flory - cat de curand mamica....:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Florypop, felicitari pentru depunerea dosarului si mult noroc, sa mearga totul ca pe roate si sa fii cat mai repede mamica.

Cand am fost la psihiatru si noua ne-a zis ca trebuie sa stim la ce ne inhamam, ca mostenirea genetica e foarte importanta, ca suntem tineri, de ce nu mai incercam noi... Cred ca te testeaza in felul asta.
De scris a scris, pe cererea facuta de noi de eliberare a certificatului, fara "buba la cap" (nu mai stiu exact formularea) in momentul examinarii.



Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata, va doresc o zi plina de inpliniri si fericire!
Multumesc din suflet tuturor pentru felicitari si sprijin...mi-au dat lacrimile cand mi-ati spus ca v-ati gandit la mine si ca ati stat cu sufletul la gura sa aflati finalul nostru!! Sotul meu mi-a spus ieri ca totul se datoreaza site-ului http://www.desprecopii.com/forum/default.asp si ca nu stie cum sa multumeasca acestor oameni care l-au creat si implicit voua care intregiti site-ul cu bunatatesi speranta!
Chinul nostru sufletesc nu s-a terminat inca, insa avand-o acasa pe Ioana speram ca va trece mai usor... cea care a nascut-o isi va da consimtamantul in decembrie cand va implini 18 ani ...nu este dispusa sa o creasca ca nu are cu ce....iar prin absurd daca isi va schimba cumva gandul, in instanta nu are nici o sansa ...deoarece nu are nici o conditie minima de trai...nici venit, nci casa!
Incredintarea se face spre plasament si nu spre adoptie...deci pana in ianuarie cand vor expira 30 zile de la semnatura mamei de abandon, copilul va fi in plasament la noi!
In perioada asta eu am dreptul la CIC pana face copilul 2 ani! Se elibereaza o hartie pe care o duc la servici si pe baza careia mi se acorda CIC!

Pe certificatul de la medicul psihiatru ne-a scris: apt pentru adoptie!! Totul a fost mai mult formal, nu inainte de a ne pune si pe noi la curent cu mostenirea genetica ...

Aissa sa inteleg ca aveti in vedere un bebe mic? daca este asa, ma bucur din suflet pentru tine si abia asteptam detalii despre el/ea !
Flory ma bucur ca veti intra asa de repede in comisie si ca aveti unda verde sa cautati bebele! Mult succes si rabdare!

Ioana nasturica si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, prind curaj vazand ca nu sunt singura in aceasta situatie.

Da, am gasit o gagalice mica-mica, abia are 20 de zile. Nu am vrut sa spun prea multe, sa nu patesc ca data trecuta. Am fost si am vazut-o dar nu era doctorita acolo sa vorbesc cu ea si datele pe care le am sunt date doar de asistenta. Vreau sa vorbesc cu un medic sa aflu ce si cum, sa nu am iar surpriza de data trecuta. Problema e ca nu e in Bucuresti si cum eu nu am masina, depind de programul altora care sa ma duca si doctorita este numai pana la ora 13, iar si eu si sotul meu lucram... E fetita, are doar 2,8 kg. A avut la nastere 2,400 si cica din cauza asta a fost la incubator. Mie nu prea mi se pare o greutate mica, eu am avut mai putin si acum sunt cat casa. A fost pe gavaj pana de curand si de putin timp papa la biberon. Nu stiu decat ca a avit APGAR 7 la nastere si 8 la 5 minute. Vreau sa aflu mai multe (inima, plamani, analize...) si din cauza asta ezit sa vb despre ea.
Ma rog, date prea multe nu am. Mama cica nu o vrea, dar pana la ziua 45 mai am de asteptat. In prima faza mi-au spus la DPC ca daca imi place mi-o dau si maine, dar acum gandim si noi si ei ca e mai bine sa stam macar sa avem consimtamantul. Apoi sa intru in plasament. Cu putin noroc am putea intra totusi anul asta in incredintare, presupunand ca pe 15 noiembrie vine sa semneze si apoi sa prindem o comisie pana in sarbatori.
Mai ramane si sa imi aprobe sect.5, "care este", plasamentul, pentru ca asa cum am mai spus, de la prima discutie mi-au zis ca ei nu accepta... Vom vedea. Gagalicea mai mica decat un polonic ne asteapta.

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Doamne-ajuta!, Aissa, sa fie bine de data asta! Nu doar bine, minunat!! Mi se pare insa ca astia de la sect 5 sunt cam inconsecventi: cum adica "daca iti place ti-o dam imediat" si, apoi, "noi nu suntem de acord cu plasamentul"?? Sau a fost invers
Claudia, iti tin punmii sa treci usor peste perioada asta de asteptare, e destul de lunga, dar cred ca daca vei avea fetita acasa nu vei avea prea mult sa te gandesti la asta! Sper sa reusesti sa-ti gasesti timp sa ne povestesti si noua cat de fericiti sunteti!
Flori, va fi bine! Esti o luptatoare si vei avea ce-ti doresti, n-am nici cea mai mica indoala!!
Uf, Liliana, am pus gresit intrebarea, sunt asa zapacita! Deci:

- incredintarea in vederea adoptiei o da DPC-ul de la domiciliul copilului (cat timp este necesara prezenta noastra acolo? se face comisie sau doar directorul da o decizie? Va vrea sa ne vada si pe noi sau intra doar asistenta sociala?)
- incuviintarea adoptiei o da Judecatoria tot de la domiciliul copilului (OU 25/1997, art 15 (1): "Cauzele privitoare la incuviintarea adoptiei se judeca in prima instanta de tribunalul in a carui raza teritoriala se gaseste domiciliul copilului"). Ce inseamna "in prima instanta"? Adica dupa primul termen putem "stramuta" (parca asa se zice) procesul la Bucuresti?

Bafta multa, tuturor!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Rozi,noi am primit incuviintarea in vederea adoptiei de la dpc-ul de care depindea Anca.Prima a intrat asistenta care se ocupa de Anca avand asupra ei atat dosarul nostru de atestat(in copie) cat si dosarul Ancai.Apoi am fost chemati si noi in fata comisiei care ne-a pus cateva intrebari.Anca nu a trebuit sa fie prezenta,ea a ramas acasa la maternala.In aceeasi seara am putut sa o luam la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Rozi, si la noi a fost la fel ca la Meme. Decizia de incredintare ne-a dat-o comisia de la DPC de care apartinea Otilia. Inainte de a intra in comisie am trecut si pe la directoarea DPC, o vizita neoficiala, dar asa se procedeaza in acel oras.
Cu dosarul de incredintare ne-am prezentat la DPC din orasul nostru si in continuare ei se vor ocupa. La noi deja ne-a facut o prima vizita asistenta sociala si a ramas foarte uimita ca Otilia seamana foarte bine cu mine. .

Va doresc mult noroc !

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, asa cum au spus si fetele inaintea mea, nu e vorba ca cei de la 5 sunt inconsecventi.
Plasamentul mi-l acorda cei de unde e copilul. DAR, si aici nu pricep eu unde se intersecteaza problemele, cei de la 5 mi-au zis ca ei nu accepta cu plasament. Exprimarea doamnei asistente de la 5 a fost ceva de genul: "ei (cei de unde gasesc eu copilul) se grabesc sa mute domiciliul la sect.5 si noi nu acceptam". Pe cuvant daca stiu cum e, nu am rabdare sa tocesc legea, sper sa fie bine asa cum e, mai ales ca doamna directoare de unde am gasit fetita pare destul de implicata si m-a asigurat ca va fi bine. Am speranta ca de data asta vom reusi. Ramane sa aflu si eu starea de sanatate a micutei si ce o fi mai departe om vedea...

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

dragelor,
eu am fost plecata in delegatie saptamana asta si abia acum am reusit sa va citesc. oricum, tot timpul m-am gandit la voi si la ce-ati mai facut. Aissa, mult noroc cu fetita, poate da D-zeu si totul va fi OK. Claudia, felicitari si voua. carmen, intentia ta mi se pare frumoasa, si subscriu la ea. Eu nu merg la biserica decat foarte rar, dar de rugat ma rog in legea mea (uneori mai mult "conversez", dar o sa-i povestesc de-acum inainte si de ce va doare pe voi, nu numai de ce ma doare pe mine). Cu plecarile mele nu am reusit sa ne sincronizam cu vizita si nici saptamana aviatoare nu stiu cum va fi, pt ca iar voi fi plecata. Sper ca la tura asta de plecat sa fac un pas si in directia copilutzului, in sensul ca vreau sa ma intalnesc cu directorul unui DPC din tara, sa vedem ce as rezolva (asa, ca problema de principiu) si daca m-ar putea ajuta. Cam astea-s noutatile, mi-a fost dor de voi, va tin pumnii pt saptamana urmatoare.
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

In sfarsit libera....astazi sunt acasa si dorm tata ziua....si cand nu dorm stau cu voi...unde sunteti? Dragele mele deja antenutele mele au avut efect, am primit ceva raspunsuri si de luni ne orientam incotro mergem sa vedem copilasii.

Voi ce mai faceti? Cele care sunteti deja mamici cum e? Va descurcati? Haideti fetelor optimism ca mai avem si noi putin si devenim toate mamici.

Va pupicesc pe toate,
Flory

Mergi la inceput