Prietenii omului (3)

Prietenii omului (3) | Autor: Reliana

Link direct la acest mesaj

Continuarea:))))

It is better to have loved and lost than never to have loved at all!
http://www.yamafoto.com/?ref=12560

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, hai ca am revenit si noi. Oreo e un cumintel.
Acum o saptamana i-am cumparat un pat nou, mare, frumos, bleomarin. L-am pus in cusca lui (care e mare si sta deschisa tot timpul), cand era mic ii placea sa fie "crate" sa aibe el cuibul lui unde se simte in siguranta. Se duce singur in cusca cand nu e bagat in seama. Asa ca i-am pus perna in cusca lui, iar pisicile au crezut ca e pentru ele. Asa ca se baga toti 3 si stau pe perna si dorm dusi. Sambata aveam o programare la cosmetica, si cand sa plec, Oreo imbratisat cu pisicutele dormea pe perna. L-am lasat acolo, in loc sa-l scot in curte cum fac de obicei cand plec de acasa.
Si uite asa am trecut intr-o noua etapa a relatiei noastre. Am toata increderea in Oreo, care e un caine cuminte acuma, si stiu ca daca il las in casa nu-mi face o boacana.
Sambata dimineata cand am fost cu Oreo la dog park, a venit un rottwheiler si m-a marcat. Un pic, pe pantalonii de trening. Sa mor, nu alta. Imi venea sa-i succesc gatul la bivolul ala de caine. Am plecat urgent din parc. Acum ma chinuie o intrebare -de ce m-a marcat si ce a avut cu mine???? Auzi sa ridice animalul piciorul. Porc de caiine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Sanca, cineva imi spunea ca daca un ciine te marcheaza, e semn de mare pretuire!!! :-))) Acuma nici io nu-s prea convinsa de lucrul asta dar stiu ca Ilie a avut doua tentative (dintre care una reusita ) de a marca stapinii unor colegi de joaca (la cea de-a doua-esuata, a trebuit sa intervin).
Dragul de Oreo :-) Si cum Sanca, intra el singur in cusca lui??? Ba il mai si urmeza prietenii!!!

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

lilanda,

cred ca chestia cu marcatul trebuie sa aibe o legatura cu "podoabele dintre picioare" Daca nu ma insel Ilie al tau nu e castrat, si nici animalul din parc care m-a marcat nu era castrat. Asa ca mi-am invatat lectia, sa ma uit la toti cainii care trec prin spatele meu. . . .
A venit toamna in San Diego si a inceput sa ploua. Asta inseamna, ca nu o sa mai mergem asa de des in parcul de caini ca e noroi si ne facem ca purceii. Probabil vom incepe plimbarile in lesa. Nu stiu de ce imi fac atatea probleme, ca daca ploua astazi asta nu inseamna ca nu va fii un week end insorit.
Da, lui Oreo i-am cumparat ditamai cusca cand era puiut, ca asa am citit ca le place sa fie inchisi intr-un loc de siguranta ca strabunicii lor - lupii in pestera. Cusca nu prea merge cu decorul casei, si speram ca in cateva luni sa scap de ea. Nu prea mi-a mers planul, pentru ca mai nou si pisicile o folosesc ca cel mai comfortabil pat din casa.
Scumpa de Sasha toarce mai tare decat poate sa miaune....

pupici la patrupezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

bine v-am gasit la runda 3 ...

Dolly este bine ... umflatura ei trece prin tot felul de stadii ... acum e moale dar tot mare ... saptamana viitoare mergem iar la doctor si abia atunci o sa vad cum e defapt ...

Animalutele mele sunt bine in general ... aseara Ariss facea niste tumbe prin casa de ziceai ca da spectacol ... l-am prins si l-am smotocit un picut ... ii place enorm sa se joace de-a fata ascunselea ...

... eu una nu-i dau voie in bucatarie ... si de dimineata soacra'mea imi povestea ce mult ii place lui Ariss sa se joace cu tuciul de mamaliga cand e plin cu apa ... ii da cate o labuta ... tuciul se balangane si cade putina apa ... si tot asa ...

... deci Ariss in timpul zilei e foarte ocupat ... are treaba ... face mamaliga ...







" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Aseara m-am speriat crunt, mitzul meu era super-agitat, voia sa iasa noaptea afara (noi nu prea vrem sa-l lasam afara noaptea, cel putin pina nu e castrat), drept pentru care facea ture si miorlaieli prin casa; Apoi a inceput sa zgîrie canapeaua, eu ma uitam o la el, cind paf! o gheara in ochi, am avit noroc, mai avea 2 mm si-mi scotea ochiul, asa a nimerit pleopapa de dedesubt...Credeti ca e normal asa ceva? Sint tare speriata...
Oricum, cred ca simbata mergem la nenea doctorul, sa ne scape de podoabe.
Pupici de la noi, la mamici si la patrupede!

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

emosion - salut ... imi pare rau de ce ti s-a intamplat ... esti Ok ? poate a vrut sa se joace cu tine si din greseala te-a zgariat ... eu ca sa evit astfel de probleme ii tai unghiutele ...



" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Hallo fetelor,
Catelusa mea are 8 luni si a fost deja in calduri dar am observat o umflatura in jurul unei mamele, sa fie oare lactatie falsa? Ma gandesc ca e prea mica.
Nu prea imi vine sa merg la doctori pe aici ca mi-am cam pierdut increderea in ei si in Ro nu stiu cand mai ajung, va pup
Vio

http://community.webshots.com/user/famhoff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Buna dimineatza fetelor! La Iasi e o zi superba cu un soare indraznet, numai buna de iesit la plimbare. Cred ca asta o sa si fac, dar cu bebe, nu cu Tazi.
Lilanda, a fost durere Ilie cu frunzele, cat ti-a luat sa le strangi?
Danna, citind ce face Azara, mi-am amintit de Tazi la 5, 6 luni, cum ne-a ros cablu de la mouse, o pereche de cizme abia cumparate, picioarele de la pat...Oricum, amintirile astea "frumoase" sunt destul de vii, caci ieri a ros iar o bucata de mocheta , pe care a vomat-o mai apoi. Nu stiu de ce face el trebusoara asta.
Sanca, lui Oreo cumintzelu', tre' sa fie nostim cu pisicile in cusca.
Maruta, imi pare rau pt. Dolly, mititica de ea. Bine ca Ariss e vioi si face mamaliga
Emoison, bine ca ai scapat teafara...


Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

mey, atzi vazutara topicul despre caini de la generale???? zii parol, tzatzo, sa ma-ngropi... cu ce dau astia pe bietzii catzei....da' nu te potzi baga acolo cu "impresii"
va rog sa cititzi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

quote:
Originally posted by nepotzica

mey, atzi vazutara topicul despre caini de la generale???? zii parol, tzatzo, sa ma-ngropi... cu ce dau astia pe bietzii catzei....da' nu te potzi baga acolo cu "impresii"
va rog sa cititzi...



... eu una sunt un specimen mai rar ... iubesc toate animalele nu doar pe ale mele ... cand merg pe strada si daca am ceva de mancare ... ajung s-o dau la toti cainii pe strada ... ma opresc si ii maingai pe toti, le spun o vorba buna ... asa sunt eu ...

... aveam o parere foarte buna de relatia mea cu cateii vagabonzi necunoscuti ... pana cand m-au atacat vreo 3 de caini (la cateva blocuri de mine) si am fost pusa intr-o situatie foarte grea pentru mine ... ca sa scap a trebuit sa dau cu pietre si cu piciorul ... mi s-a rupt sufletul ... dar cateii aceia nu stiau de frica ... intai am vorbit frumos si m-am oprit pe loc fara sa ma agit, fara sa ridic mainile ... degeaba latrau furios si inaintau din toate partile ... pe urma m-am facut ca iau o piarta de jos ca sa-i zgornesc ... NIMIC ... si cand am vazut ca se ingroasa gluma ... am pus mana pe pietre si am inceput sa dau cu picioarele ... norocul meu a fost ca au aparut niste barbati ... ca altfel ieseam capsata rau de tot ...

... pana la urma tot eu ma rugam de acei oameni sa-i lase in pace ... or fi zis oamenii aia ca sunt nebuna ...

... asa ca cu parere de rau ... trebuie sa spun ca anumiti caini nu ar trebui sa fie pe strazi ... nu vreau sa dau o solutie ... din pacate foarte putini sunt adoptati ... dar credeti-ma, daca mie, un om caruia nu-i e frica de caini ... imi inghetase inima in acele momente ... da'poi daca eram vre'una mai slaba de inger .... sau mai rau ... daca era un copil ???

In nici un caz nu as apela la "soricioaica" ... cred ca Slajke avea chef de "discutii" ... pentru ca nu cred ca ar lasa'o inima sa faca asa ceva .... dar nici pe strada nu i-as mai lasa ...

Din pacate nu toti oamenii iubesc animalele ... si cei mai multi exagereaza ... la mine la bloc am caini foarte blanzi care latra de bucurie cand ma vad ... daca se nimereste vreo mamica mai isterica pe langa mine ... iese circ ... dar nici eu nu ma las mai prejos si ii spun vreo doua ... nici nu-si da seama ca de fapt copilului ii e frica de reactia ei si nu de caine ... dar asta-i poveste veche ...



" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput