invata sa-ti controlezi hormonii!

invata sa-ti controlezi hormonii! | Autor: andrruzza

Link direct la acest mesaj

Ai cumva, o data pe luna, senzatia ca nu mai stii ce simti? Ca ti-ai pierdut echilibrul, calmul, rabdarea, tenul luminos si centrimetrii scazuti de pe coapse in celelate 3 saptamani? Ghidul de mai jos te va ajuta sa controlezi fluctuatia lunara a hormonilor si, astfel, sa iti controlezi mai bine viata.
de Irina Markovits

Saptamana 1 (saptamana urmatoare ciclului menstrual)
Actiunile hormonilor Nivelul de estrogen este in crestere iarasi, pentru ca s-a incheiat ciclul menstrual.
Ce simti?
Te simti plina de incredere, de energie, calma, pregatita sa depasesti orice obstacol.
E momentul sa…
Sa infrunti lumea. Sa incepi orice proiect nou. Sa ceri o marire de salariu. Sa te gandesti la viitorul tau.
Ce ti-ar spune doctorul…
Sa manaci multe legume cu frunze verzi, sa te infrupti cu un gratar pentru ca sa iti refaci rezervele de fier (ai pierdut cca 13 mg in saptamana anterioara).
Daca simti un
oarecare dezechilibru….
S-ar putea sa te fi inhamat la prea multe lucruri deodata, vei avea probleme de concentrare. Incearca sa iei nux vomica (un tratament homeopatic), te va pune pe picioare.
Controleaza hormonii… Vizualizeaza-te ca fiind o persoana puternica si plina de energie (Madonna ar fi un exemplu). Trateaza situatiile asa cum ar face ea - vei vedea ca ceilalti se vor comporta altfel in prezenta ta. Dezvata-te de orice obiceiuri proaste, este saptamana in care ai multa vointa.


Saptamana 2 (perioada apropiata ovulatiei) Actiunile hormonilor Estrogenul atinge nivelul maxim; nivelul de progesteron este in crestere; nivelul hormonilor luteinizici creste (se elibereaza ovulul nefecundat)
Ce simti?
Sexy, senzuala, nesatioasa.
E momentul sa…
Sa ceri si sa daruiesti dragoste si tandrete. Sa te bucuri de partide de sex. Esti extrem de atragatoare pentru sexul opus.
Ce ti-ar spune doctorul…
Sa fii foarte atenta in privinta metodelor contraceptive, pentru ca este perioada cea mai fertila a lunii.
Daca simti un oarecare dezechilibru….
Remediul homeopatic lachesis este bun atunci cand simti ca horomonii au luat-o razna, ca esti prea vorbareata si prea "frivola"
Controleaza hormonii… Flirteaza- cu oricine. Fa complimente femeilor, dar si barbatilor. Eliberand energie pozitiva te vei simti mai bine, iar cei din jur vor raspunde la fel - astfel vei castiga afectiunea lor si vei proiecta o imagine pozitiva , lucru bun pentru respectul tau de sine.


Saptamana 3 (SPM Sindromul Pre-Menstrual)
Actiunile hormonilor
Nivelul de estrogen scade foarte mult; nivelul de progesteron continua sa creasca, apoi scade treptat.
Ce simti?
In pragul crizei de nervi, iritabila, umflata, balonata.
E momentul sa…
Sa fii buna cu tine insati - intinde-te pe canapea cu o carte buna, o patura groasa, o cana de cacao fierbinte si o buiota.
Ce ti-ar spune doctorul…
Sa eviti cafeina - nu va face decat sa inrautateasca lucrurile. Cauta la Plafar "agnus castus" - diminueaza multe dintre simpromele SPM. Fa sport.
Daca simti un oarecare dezechilibru….
Incearca sepia, un alt tratament homeopatic, pentru momentele in care simti ca esti deprimata si iritabila.
Controleaza hormonii… Pune la punct o petrecere pentru fete - in oras sau la tine acasa. vei vorbi cu alte femei si te vei simti mai bine. Ia tablete de calciu si magneziu (in proportie de 2:1), uneori diminueaza simptomele de SPM.


Saptamana 4 (ciclul menstrual)
Actiunile hormonilor
Nivelul tuturor hotmonilor este scazut.
Ce simti?
Obosita, vrei sa stai in casa la caldura.
E momentul sa…
Sa te odihnesti pentru ca sa iti reincarci organismul. Sa eviti sa te cantaresti - e prea deprimant!
Ce ti-ar spune doctorul…
Daca ai dureri, ia o pastila de Ibuprofen. Mananca alimente bogate in fier, bea cel putin un pahar de suc de portocale pe zi (ajuta la absorbtia de fier). Bea multa apa ca sa reduci simptomele de meteorism/ balonare).
Daca simti un oarecare dezechilibru….
Daca vrei doar sa te cuibaresti sub patura si sa fii lasata in pace, ia natrum muriaticum - te va ajuta sa tolerezi prezenta altor persoane in propriul spatiu.
Controleaza hormonii… Fa cateva exercitii fizice, ca sa diminueaza crampele. Joaca-te de-a gospodina: e momentul sa coci prajituri si sa te bucuri de timpul petrecut acasa



Noroc tzie, mie...tuturor!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

MULTUMESC ANDRRUZZA!!!!!!!!!!
CHIAR DE ASTA AVEAM NEVOIE ACUM........DAR SUNT LA FEL CA ACUM 5 MIN.....TOT UN NIMENI ...O DECAZUTA...MORAL ,FIZIC, PSIHIC.....POATE DACA-L MAI CITESC....SAU IMI MAI AUD "PRIETENI"...
NOROCUL MEU...CA DOARME RAZVAN....
GABY SI RAZVAN
(UITE CA POT SA MAI SEMNEZ!!!!!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Super subektu Andrruzza!!!
De unde faceti mai rost de astfel de dokomentatzii ca lumea?!?!?
Ca sunt f bune de bagat la creierash!
De ex io am tot incercat sa aflu de la diferite persoane cum fluctueaza nebunii ajtia de hormoni pe parcursul lunii, si , uite, din mesajul tau am inteles.
10x
Mai baga dastea!!!

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

danat,
pai de pe net majoritate:)
toata ziua stau si caut, citesc..si ce mi se pare mai interesant si cred ca v-ar interesa si pe voi, postez si aici:)
sper sa va fie de ajutor.
mie uneori imi sunt.

Noroc tzie, mie...tuturor!!

Mergi la inceput