"Crezul" pe de rost?

"Crezul" pe de rost? | Autor: dede

Link direct la acest mesaj

Imi puteti spune cati dintre voi ati fost in situatia de a invata/de a cere nasilor sa invete "Crezul" pe de rost, pentru un botez?
Multumesc,
D.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

dane, am fost si eu nasica de baietel si vreau sa-ti spun ca nu l-am putut invata, l-am repetet pur si simplu dupa preot.
asa a facut si nasa copiilor mei......

bafta

andreea si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Noi il stiam dinainte.
Daca nu-l poti invata, il citesti dupa carte (ti-o da preotul) sau repeti dupa el .


Adriana mamica lui www.earpower.com/bebe" target="_blank">Codrin(19 aprilie 2002) si a www.earpower.com/bebe/olguta" target="_blank">Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

quote:
Originally posted by adriana


Daca nu-l poti invata, il citesti dupa carte (ti-o da preotul) sau repeti dupa el .




Si daca ti s-a precizat ca "e conditie obligatorie"???
Multumesc de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Daca nu poti sa-l inveti macar incearca. 2-3 fraze tot iti raman in cap si da bine ca nu se stie peste ce popa dai. Noi am fost nasi de 2 ori si a 2-a oara a fost fetita. La biserica ne-am trezit ca trebuia sa tina fetita si sa spuna crezul nasul (adica barbati-miu) care bineninteles ca nu stia nici ce-i aia. I-a facu popa o papara/morala de se uita toata biserica la el. Pana la urma l-a repetat dupa popa cu apele curgandu-i pe frunte, cu copilul in brate... vai mama lui .
Nu degeaba se spune ca te razbuna providenta

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:
Originally posted by dede


Si daca ti s-a precizat ca "e conditie obligatorie"???
Multumesc de raspunsuri.



Schimbi biserica! Sau preotul! Este obligatoriu ca nasul sa spuna Crezul.Nu sa-l spuna pe de rost!Mi se pare exagerata pretentia preotului respectiv!
Uite ce spune Catehismul referitor la aceasta:
"dovada credintei crestine se arata prin rostirea Crezului de catre nasi sau de catre preot impreuna cu nasii"
Deci nici vorba de stiut pe de rost!Ba chiar zice ca nasii pot spune crezul impreuna cu preotul.

Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Buna!
Crezul se citeste de pe carte sau il repeti dupa preot, nu trebuie sa te oblige sa-l inveti. Daca nu vrea sa te lase sa-l citesti de pe cartea lui fa-ti si tu o copiuta mica si citeste de pe biletelul tau!
Te pup! Si sa sa va traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Sa-mi fie cu iertare dar chiar nu mi se pare un efort deosebit daca inveti Crezul. Aici e textul:

CREZUL

Cred într-unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamântului, vazutelor tuturor si nevazutelor.

Si într-unul Domn Iisus Hristor, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai înainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, Nascut, nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.

Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mîntuire S-a pogorît din ceruri si S-a întrupat de la Duhul Sfînt din Maria fecioara si s-a facut om.

Si S-a rastignit pentru noi în zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a îngropat.

Si a înviat a treia zi, dupa Scripturi.

Si S-a înaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

Si iarasi sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui împaratie nu va avea sfîrsit.

Si întru Duhul Sfînt, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, cel ce împreuna cu Tatal si cu Fiul este închinat si slavit, Care a grait prin prooroci.

Într-una sfânta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.

Marturisesc un Botez, întru iertarea pacatelor.

Astept învierea mortilor.

Si viata veacului ce va sa vie.

Amin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Multumesc din nou pentru raspunsuri.

Biserica nu o sa o schimb, pentru ca acolo l-am botezat si pe Raducu si ne-a placut. Parintele nu era acolo, asa ca aceasta cerere am primit-o de la alti doi preoti, pe care nu-i mai vazusem. O discutie rationala pe aceasta tema a fost imposibila cu dansii. Nu vreau sa intru in detalii, pentru ca este un subiect delicat si care starneste controverse de fiecare data.
Apropo de efort, tin minte ca am invatat "Luceafarul" din placere, dar n-am putut suferi chimia, unde eram obligat sa retin cateva formule.
D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Daca v-a placut parintele care l-a botezat pe Raducu, puteti sa-l rugati sa oficieze el botezul si acum.Nu cred sa va refuze.
Sa aveti parte de o sluja de botez frumoasa si petrecere reusita!

Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Draga dede,

Exista preoti care pretind ca atunci cand te duci sa botezi un copil trebuie sa stii Crezul.
Parerea mea este ca in calitate de nasi putem sa-l citim o data de doua ori inainte de a merge la biserica, iar acolo sa il citim din carte sau sa il spunem cu preotul. In fine, daca sunt mai multe botezuri in aceeasi zi, vor trebui sa spuna toti nasii, deci oricum se va spune dupa cel care citeste sau dupa preot.

Petrecere frumoasa,
Boga

PS Luna trecuta am fost la o slujba de duminica in biserica catolica in Italia. Toata lumea stia Tatal Nostru, Crezul, o gramada de alte rugaciuni si chiar cantece religioase. Mie personal mi s-a parut prea mult, totusi se stie ce putere a avut si inca are biserica in aceasta tara.

Mergi la inceput