Detoxifierea organismului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Inteleg, ocecbine, ca ai incercat cura respectiva de dezintoxicare, altfel nu vad de ce esti asa categoric impotriva ei. Eu zic ca uitam niste parametri esentiali ai vietii moderne, nu ca organismul n-ar avea mecanismul lui natural de dezintoxicare, dar sa nu uitam ca boala vremurilor moderne este obezitatea si stresul. Needless to say cate deriva de aici, ca eu sunt exemplu viu al cauzei a doua. Am citit foarte mult a propos de clisma si cred ca sunt bine documenata ca sa spun ca facuta dupa un plan bine stabilit si daca nu suferi de boli ale colonului nu are decat efecte benefice. A propos de flora intestinului gros, stiati ca pe peretii colonului se pot gasi gasi depuneri de toxine de ani intregi? Ca sa nu mai vorbim ce poti evacua in urma unei clisme viermi intestinali cu care ai coabitat (nu neaparat fericit) mult si bine fara sa stii. Eu am sa incerc cura de dezintoxicare fiindca ma simt greoaie si pentru ca vreau sa ma simt mai bine). Clisme am mai facut dar de nevoie, in spital fiind, insa m-am simti mi usoaram mai, cum sa va spun, mai bine realmeente.
Va pup, mai scrieti.

scarmanus


Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Despre clisme nu ma pronunt.

Cum sa spui ca voma e terapeutica? In afara de faptul ca-ti nenoroceste gatul, iti sctrica si dintii. Ce o fi asa terapeutic in a-ti termina dintii?

Cel mai sigur ar fi sa se pronunte un doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy Trixy spune:

Buna fetelor!
Intr-adevar clismele repetate si facute la intamplare pot distruge flora din intestin. Eu am facut o perioada clisme, cand practicam yoga, dar cel mult o data pe saptamana, in asociere cu o zi de post negru. Pot sa va dau mai multe detalii despre metoda folosita pentru a nu produce un disconfort prea mare organismului.
Acum fac clisma numai daca am vreo petrecere super speciala la care trebuie sa arat ireprosabil, si unde imi arat o bucatica de abdomen
Kiss!!!

Roxana & Bianca micuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

Medicul meu de familie din Romania recomanda calduros clisma, dar nu mai mult de 7-10 zile, de 2 ori pe an, de preferat primavara si toamana. Iar in perioada de clisma ar fi foarte indicat sa nu maninci nimic preparat termic, sa incepi cu 1-3 zile de post negru si sa bei minim 2 l de apa pe zi. Tot ea spunea ca pentru un om sanatos, o clisma la 10 zile este foarte binevenita.

Eu am urmat sfaturile mele si pot sa va spun ca dupa 10 zile de clisma, nu numai ca m-am simtit mult mai bine, dar aratam mult mai bine, tenul meu efectiv a inflorit.

Dar iti trebuie ambitie, pentru ca nu e o procedura placuta si nici foarte la indemina. Eu stiu ca am facut clismele cu un amestec de ceai pentru clisma, preparat la laboratoarele Favisan din Lugoj.

Mult succes!


Mergi la inceput