activitati Gradinitza-extraprograma

activitati Gradinitza-extraprograma | Autor: Raluca

Link direct la acest mesaj

Problema ar fi urmatoarea: maine avem sedinta cu parintii si ni s-a cerut sa propunem activitati noi, extracurriculum pentru copii, gen carnaval, serbarile zapezii. Cum nu-mi vine prin cap nici o idee cat de cat interesanta , apelez la imaginatia sau-si experienta voastra de mamici(sau educatori).

Ce programe deosebite se fac prin gradinite, care sa le placa copiilor si sa le arate si fata distractiva a mersului la gradi?

Multumesc!

Raluca mama Ilincai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

Pâna sa ajunga la "serbarile zapezii", poate ar fi o idee buna sa organizeze "serbarile toamnei". Adica, sa mearga intâi in parc si sa adune fiecare frunze cât mai colorate, ghinde, castane, cracute de tot felul, fructe-ciorchini (cum sunt cele de soc sau boz, de exemplu) sau chiar struguri (de acasa!). Cu ele, fiecare copil sa faca un tablouas si sa le expuna pe toate la gradinita.

Nu stiu ce vârsta are copilutul tau, asa ca nu am idee daca ideea este potrivita, dar sper sa te fi ajutat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

La noi la gradi se merge saptamana asta la teatru de papusi. Cred ca nu e o idee rea...


Adriana&Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioconstant spune:

Buna Raluca,
Iti impartasesc si eu din experienta mea ca educatoare la gradinita de stat. Ideea fetelor cu mersul la teatru este buna, insa:
1. Pentru unii parinti poate fi oarecum costisitoare (transport,etc, copiii din grupele mai mici se pot speria,am avut si cazuri de acest gen)
2. Este mult mai distractiv si educativ pentru copii sa organizezi in clasa un teatru de papusi la care copii sa participe activ,sa manuiasca ei insisi papusile, sa le confectioneze chiar si sa faca costume, sub indrumarea educatoarei fireste, caci materiale se gasesc destule in casa fiecaruia fara sa fie nevoie de cheltuieli suplimentare, iar educ. sa adapteze diferite povesti la nivelul lor de varsta.Pentru ei este foarte util si isi dezvolta tehnicile de lucru.
La noi la gradi veneau diferite trupe de teatru si dadeau reprezentatii, insa s-a observat ca unii copii se plictiseau chiar.
Ar mai fi si tehnica de indoire a hartiei "Origami"(sunt carti explicative), pentru copiii din grupele mai mari, cu care copiii au realizat tablouri foarte reusite reprezentand mediile de viata (desertul, mediul marin, campia,etc.)cu care am impodobit peretii gradinitei.
Sau tablouri realizate din colaje cu hartie glasata,creponata sau materiale textile, din imaginatia fiecaruia.
Ideea Aneimaria este foarte buna, mai ales ca ii ajuta la lectiile de cunoasterea mediului, la observari, iar aceste activitati pot constitui un material util pentru verificarea si consolidarea cunostintelor deja dobandite, eventual puncte de plecare pentru alte
teme.
Daca mai am si alte idei iti mai scriu.
Succes la sedinta,


Viorica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Multumesc pentru raspunsuri...Unele din activitatile amintite se practica in gradinita, gen decorarea clasei in ton cu vremea de afara facand uz de ceea ce ofera natura, teatru de papusi,of, greu mai e sa oferi diversitate si atractivitate unor pusti de 3-4 ani.


Raluca mama Ilincai

Mergi la inceput