Bebelusi de martie-aprilie 2004 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Multumim tuturor pentru urari,sinteti niste dulci!
Nu-mi vine sa cred ca au trecut deja 6 luni,e incredibil ce repede trece timpul..parca ieri eram cu o gigilice mica si firava ,pe care o tineam numai cu o mina pe piept!Acum ducem lupte grecoromane
Claudico,lasa bre ca daca ne baga la azil,noi stim ce vrem acolo,beutura si tigari
Mickyy,si eu am mai nou probleme cu trrezitul noaptea,desi pina acum imi dormea atza 8-9 ore!
Lavi,ce noroc ca ai totusi bunici aproape,ce mi-as dori si eu asta!
Spic de griu,ce as vrea si eu sa ma plimb prin Montmartre!!
Nedda,chiar asa,de ce 5 ace mai?Pupici Larei,cred ca a fost greu sa o vezi cum se chinuie mititica!
Katalina,ai terminat cu rufele?Eu spal incontinuu,si parca degeaba,tot e cosul plin de rufe!
Puckule,felicitari pnetru dintisori!
ruprich,ma bucur ca ai revenit printre noi!

Elena si pisicutza Amelie
poze Amelie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Puiul meu doarme, si am intrat putin sa vad ce mai faceti.Zice bine cuscra, "ispita" nu te lasa, mai ales ca calc.meu e in camera de zi si e deschis aproape non stop, deci ...sunt cu ochii pe voi!
Nu mi-a rezolvat problema cu YM(mi se intrerupea conexiunea),am si antivirusi si nimic.Nu-i nimic, barbatu-miu se bucura ca ma culc mai devreme.
La Focsani e soare,dar frig, voi ati scos bb-ii afara ?Noi am iesit cu port bebe-ul,si a fost bine, daca nu-l scot o zi, nici nu poate dormi noaptea linistit.Si mai scot si eu nasul "in lume". Fetelor, cum e la serviciu? munka,nu? Vedetzi, eu stau calare pe net, si profit ca am baiat cuminte, ca la serviciu nici gind sa mai am timp de asa ceva.

Lavi-cuscra, am inteles io dup-aici ca esti brasoveanca?!Asa-i? Iubesc Brasovul de mica.De doua ori pe an, cind mergem la Sinaia(pt.refacere psihica), obligatoriu trecem si prin Brasov si Piata Sfatului.Sa-ti arat niste poze de vara trecuta! Vom deschide o sucursala si acolo, deci il voi vizita mai des.
Hanna cea cu ochi albastri s-a mai trezit azi-noapte?Posibil sa-i apara vreun dintzisor? Trebuie sa faci si un baietzel(se semene cu tine).Pupici voua.
P.S.Cind venitzi in Ro?

Luminitza, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji ca n-a crescut David in lungime!Va creste,stai linistita!
Deci socrii se simt bine, le gatesti bine, ii plimbi prin tot Parisul, bravo voua,va invidiem.

Mickyyy, din cite am citit, cind esti insarcinata si mai alaptezi, se schimba gustul laptelui, si Malina il refuza.Si oricum sa tii o sarcina si sa mai si alaptezi ,te epuizeaza la maxim.Dar daca Malina NU mai vrea n-ai ce-i face, nu e vina ta.(hai ca iar mi-am dat cu parerea).
Si pina la urma cum e cu sarcina?

Stephanie, felicitari pt. dintzisori!!!
Deci, americancelor, a fost ziua Recunostintei..., d-aia nu mai apareti p-aci, mincati curcani de zor acolo,... ia aruncati si-ncoace unu'(da' nu de-la din plastic,d-alu' Busch).Daca nu, las' ca scoatem noi porcu' nostru romanesc de Craciun, si va facem in ciuda.,na

Daniela, pupici pt. Lara, e manechin, ce sa mai'.Da' n-am inteles, i-a facut cinci intepaturi?Deodata???? Nu se putea altfel?

Cred ca mi s-a trezit flacaul, revin pe seara!Pupici

Cuscra, succes la ora de innot.Ce bine-o mai fi!



Catalina,
mamica lui ROBERT si CATALIN
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ematutui spune:

Am revenit cu amanunte despre noi.
V-am spus ca sunt foaret ocupata si de scris nu prea am timp de aceea am ezitat mult sa ma insciu . De citit va citesc de cand s-a postat subiectul cu mamici de martie-aprilie 2003. Timp nu am pentru ca serviciul imi ocupa o mare parte din el.Am inceput serviciul cand George avea 3 luni si o saptamana. El sta cu buni dar cand vine mami acasa este jale, numai brate si alintare de ajungem seara chiauni. George mananca formula nu san deoarece l-am nascut prin cezariana datorita unei tensiuni induse de sarcina declansata in ultima luna de sarcina, laptele a venit greu, el vroia sa manance mult si uite asa am avut sanii facuti franjuri si un inceput de mastita. Are alimentatie diversificata,programul lui de masa este :
- noaptea o masa de lapte 165 ml
- ora 9 200ml lapte cu cereale Hero
- ora 13 piure de legume cu carnita sau ousor mai nou si lapte daca doreste, dar in ultimul timp nu prea
- ora 17 piure de fructe imbogatit cu cereale sau branza calcica
- ora 21 200 ml lapte cu cereale.
Fac tot felul de combinatii dar uneori mananca bine alteori nu.
In rest George este foarte activ chiar uneori exagerat incat ma duce la disperare, probabil si din cauza oboselii. Nu vrea sa stea in fundulet ci direct in picioare. Mai nou tati i-a cumparat un premergator care seamana mai mult cu o masinuta si este foarte incantat sa se joace cu butoanele si soneriile, seamana mai mult cu un activity center si se face si balansoar. Totusi se plictiseste foarte repede si vrea la mami in brate.
Ela la mare este foarte frumos in orice anotimp dar nimic nu se compara cu o zi frumoasa de toamna sau de primavara.
Micky daca vrei sa stii eu am luat ampicilina cand am avut probleme cu sanii, dupa nastere, si puteam sa alaptez deci din punctul asta de vedere nu cred ca este o problema, dar tu stii mai bine. Eu oricum te sfatuiesc mai degraba sa pastrezi sarcina pentru ca un avort este groaznic, am pierdut o sarcina inaintea lui George si stiu cum este, te goleste sufleteste si trupeste.
Prin discutiile voastre ati reusit de multe ori sa-mi indepartati anumite temeri asa ca bine ca existati. Chiar daca voi raspunde mai rar sa stiti ca eu sunt mereu pe forum cu voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

ema, bine-ai revenit! Speram sa-ti faci mai mult timp si sa postezi mai des .

Katalina, n-am ajuns la doctor...abia spre sfarsitul saptamanii...seara asta n-am cum, maine am programare la dentist, asa ca de joi incolo, functie si de cum reusesc sa-mi fac programare la cabinet pentru consulatie. Oricum, bebe n-a mai "miscat", asa ca mai mult ca sigur m-am inselat.

Merci de sfaturi, vad ca povestea cu medicamentele nu-i chiar asa de periculoasa pentru bebe cum ma speriasem eu. Oricum, indiferent de motive, cred ca nimeni pe forumul asta nu mi-ar spune vreodata "avorteaza" , de fapt nici eu n-as spune asta cuiva, chiar daca sunt fete care au facut chiuretaje si care vor mai face in continuare.

Mai nou am trecut de stadiul de cititor pasiv...si am devenit mamica "postatoare" la cele din mai-iunie 2005 . Tare mi-e ca istoria se va repeta, chiar daca n-am mai redeschis nici o discutie legata de pastrarea lu' bebe cu tati.

Gata...am fugit la munci....mai vorbim.

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Lavi,esti brasoveaca tu?si sotul meu e tot din Brasov,poate ne vedem in concedii prin Piata Sfatului!

Elena si pisicutza Amelie
poze Amelie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Salutare mamici si bebelushi !
Eu am fost f ocupata cu munca dupa ce ne-am intors din concediu. Exact peste o luna imi sustin public doctoratul, si ma simt mult mai relaxata dupa ce ieri mi-a fost acceptata teza.

Eduard este bine-sanatos, desi acu vre-o trei saptamani racisem amandoi si lui i-a trecut mai greu. Nu mai stiu cat cantareste acum , cred ca vre-o 8 Kg. De o luna am inceput diversificarea si acum papa cam 200g de piure de legume cu carnitza, ceva fructe cu cereale si cereale cu lapte. Plus laptic de la mine - si cate un biberon de lapte praf uneori, desi se pare ca Nan2 nu prea ii place la fel de mult ca nan1. Suntem si noi in clubul iepurasilor cu doi dintisori.
pagina cu poze este la : http://photos.yahoo.com/eduard_apr2004 , dar tre sa recunosc ca peste vara nu prea am avut timp sa punem poze noi.

Mai e vre-un bebelush care nu papa nici iaurt nici branza de vaci ? in cartile mele spune ca nu e nevoie de chestiile astea pana la un an, laptele ar fi suficient.

La multi ani , Amelie !

Monica si Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alona spune:

Salutare mamici!

In sfirsit am internet, de fapt am de 2 zile , dar fiind weekend lung nu am avut acces la calculator, sotul s-a instalat comod in scaun si s-a pus pe treaba. Inca nu am apucat sa citesc tot ce ati scris ca e cam mult, ati umplut 2 capitole de cind nu am mai dat pe-aici.
Deci: ne-am mutat, ne-am aranjat, dar mie nu imi place aici de nici o culoare, sper sa ma obisnuiesc cit de repede ca altfel o iau razna.Vlad e la scoala ,el zice ca ii place dar ii e dor de prietenii lui de la vechea scoala, insa e copil si se acomodeaza repede in locuri noi, nu ca mama-sa.
La multi ani! tuturor sarbatoritilor pe care i-am ratat zilele astea.
Amelie!Sa cresti mare , cuminte si frumoasa si sa ai parte numai de bucurii alaturi de parintii tai.

Despre Thea nu am nimic nou, e la fel de miriita noaptea si inca nu si-a facut aparitia nici un dintisor .A, da e ceva nou:a zis mama (doar o data), in rest toata ziua zice dada, baba, vava si alte combinatii.Gata, ca prea m-am lungit, mai scriu.
Pupici la bebici si mamici.

Anca, mamica de Vlad(17.10.1997) si Thea(29.03.2004)
http://photos.yahoo.com/alina_stoica
"O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

La multi ani Amelie! Sa-ti bucuri parintii cu realizarile tale si sa fii sanatoasa.
Azi am reusit sa ies din casa. la noi, in constanta erau de dimineata 6 grade. Parca a venit iarna. Dar o zi insorita. Am trecut prein frig si vant si am mers la servici cu Alexandru unde a fost tare admirat. Colegele nu-l mai vazusera din aug. Apoi ne-am dus in oras sa cheltuim bani. I-am adaugat inca o caciulita lui Alex la colectie, din alea grose, de iarna. Am ajuns acasa franti de oboseala si infometati. A mancat 150 ml piure cu carnita si 100 ml de laptic.
laviB, sotul meu e plecat de acasa cand alex avea 3 sapt, asa ca.... Imi plang de mila, dar recuperam noi in curand.
Mobriq si Alona ce bb frumusei foc. Sa va traiasca.

alex si mama - 26 apr 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Ne-am trezit si noi! Intai eu. Ieri s-a trezit Lara prima dar azi vad ca e mai obosita. Probabil ca tot de la vaccin i se trage.
Fetelor care m-ati intrebat de ce au intepat-o pe Lara de 5 ori va raspund acum. Aici de la inceput i-au facut fiecare vaccin cu o seringa diferita. Acum ar fi trebuit sa fie doar 4 dar s-a adaugat un vaccin anti-gripal care cica se recomanda in perioada asta cu predispozitie la gripa. Nu stiu de ce nu le pun pe toate intr-o seringa dar dupa cat lichid am vazut in fiecare cred ca ar trebui sa fie o seringa foarte mare. Oricum, Larei i-a trecut. Mie mi s-a rupt inima cand a plans dar ce bine a fost s-o iau in brate si s-o linistesc.
Acum sa va zic alta: aseara mi s-a parut ca facuse putina febra si am incercat sa-i dau Tylenol (doctorita mi-a zis ca daca face putina febra e de la vaccinul antigripal ca la celelalte e deja la a 3-a doza si nu mai sunt urmari). Ei si asa greata si-a facut de la Tylenol, desi n-am apucat sa-i dau prea mult, incat a vomitat tot ce mancase. Tare rau m-am speriat!! Mi-au tremurat mainile si picioarele o jumatate de ora dupa ce trecuse incidentul. Acum ma tot intreb daca nu cumva s-a stricat Tylenolul in sticluta si d'aia sa i se fi facut ei greata. Gustul este intr-adevar aproape amar de dulce si are ceva gretzos in el dar nu stiu daca se poate altera chiar asa.
In fine, Lara e vesela si vioaie ca intotdeauna si cred ca o sa cumparam alt Tylenol sa avem in casa.:)


Daniela si papusa Lara - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

MOBRIQ, bine ai revenit! Succes la sustinerea tezei! Si eu il am pe sotul meu in aceleasi "focuri"!

KATA, chiar ca e manechin fiica-mea dar tot neamul lui tati e de oameni inalti si eu sper sa le semene. Eu n-am decat 1.67 sau cam asa ceva si mi-am dorit mereu sa fi fost mai inalta.
Lara primeste complimente toata ziua (sigur ca nu legate de inaltime:). Si are si ea ochi albastri (ca mine)! Eu sper sa-i ramana tot asa desi nuanta e mai inchisa decat in cazul meu.
Eh, uite asa incepe cioara sa-si laude puiul si nu se mai opreste!:)) De fapt altceva vrusesem sa zic: ca imi place tare mult numele Catalin. Pe nepotelul meu il cheama Catalin si eu il iubesc la nebunie. Mi-e asa dor de el si de cate ori vorbesti tu de Catalin al tau imi aduc aminte de Catalin al meu.

ALONA, sa va fie de bine in casa noua! S-a acomodat Thea cu noul loc? Si noi ne-am mutat recent si am observat cu cata atentie se uita Lara in jur, sa exploreze.

Ah, mai aveam sa va intreb cate ceva dar ma duc sa ma ocup de Lara. Poate ma lasa la calculator mai tarziu putin. La noi ploua azi si e urat asa ca nu stiu daca iesim undeva. Poate cu masina pe la cumparaturi.


Daniela si papusa Lara - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput