daca tusim mergem sau nu la gradi?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Eu am mai scris legat de trimisul copiilor la gradi cu diferite boli.
In primul rand este inconstienta si apoi lipsa de respect pt. ceilalti. Cele care-si trimit copii la gradi cu tuse sau febra sau mai stiu eu ce nu se gandesc ca pot imbolnavi restul copiilor???

Voua va convine sa va duceti copii sanatosi si sa -i aduceti bolnavi?
Daca toate am respecta acest principiu (de a duce copii doar sanatosi la gradi) nu am mai avea probleme. Fiecare persoana purtatoare de un microb reprezinta un FOCAR DE INFECTIE.

Eu zic ca in primul rand EDUCATOARELE sunt vinovate pentru ca accepta copii bolnavi. Nici eu nu aveam anul trecut cu cine sa-mi las fata, mai ales ca se imblnavea de 2 ori /luna. Mi-am luat concediu de odihna, medical, fara salar doar sa nu o duc bolnava.Cum o faceam bine la o sapt era inapoi. Toti tuseau si le curgeau mucii.
Acum mi-am luat femeie, o duc la gradi dopar cand e sanatoasa. Aseara i s-a infundat nasul si azi nu am lasat-o la gradi. Si pt. binele ei si pt binele celorlalti copii.


April & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

am citit si am simtit ca explodez daca nu ma bag si eu in discutie.pai ce vina am eu si copilulmeu ca parintii care au copii bolnavi nu au cu cine sa-i lase?!de ce sa se imbolnavesaca copilul meu si sa trag cat am tras cu el din pricina unor parinti inconstienti?si la Cosmin la gradinita sunt mai mult de jumate bolnavi.eu cum tuseste si stranuta nu il duc repede de manuta la gradinita cu tratamenul dupa el si zic gata am scapat.si nu este vina educatoarele.la noi exista o asistenta,ca peste tot,care i filtreaza in fiecare dimineata.si daca indrazneste sa spuna ca nu primeste copilul ca este racit,parintele senin se duce cu tupeu la directoare si tot il primeste pana la urma.sunt multi care nu au pic de bun simt sa stiti.au cu cine sa-l lase dar prefera varianta cu punguta cu medicamente de gat si cu educatoarele.sa nu isi mai bata capul acasa.sunt si unii care nu au pe nimeni,dat sa fim serioasi.ce mama o lasa sufletul sa-si stie copilul bolnav la gradinita si sa stea linisttita la birou?!
spune-ti ce vreti aruncati cu pietre,dar intai de toate ne gandim la sanatate copilului.


Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by diana904

Eu nu-i trimit la gradi cind sint bolnavi, in primul rind pentru ca s-ar putea complica la ei cit si pentru a nu imprastia boala in colectivitate. Asa cum nici mie nu-mi convine sa-mi trimit copilul sanatos la gradi si sa-i tuseasca in nas alt copil bolnav, consider o masura de respect ca si ceilalti sa faca la fel.


Diana, sint total de acord cu tine. Si mie mi se pare ca e o chestiune de respect...
Tocmai ce am avut o discutie pe tema asta cu directoarea gradinitei unde merge Ana. Mie mi se pare ca unii parinti nu inteleg acest cerc vicios de care vorbeai (nu aruncati cu rosii va rog!). Stiu ca unii parinti nu au cu cine lasa copilul acasa daca se imbolnaveste, dar nici sa-l trimiti intr-o colectivitate nu cred ca este o solutie. Copii sanatosi se imbolnavesc si ei, intre timp ceilalti se fac bine, dar vine altul cu altceva si tot asa... Cred ca ar trebui gasita o cale de mijloc si anume in cadrul gradinitei/cresei sa existe o grupa separata de copii care reprezinta un potential de imbolnavire pt ceilalti -- de ex. toti copii care iau medicamente la gradinita (deci urmeaza un tratament) sa faca parte din aceasta grupa speciala. Nu cred sa existe probleme de ordin psihologic ("eu de ce nu stau la grupa mea?") pt. o perioada scurta de timp (ca doar nimeni nu-si duce 3 saptamini la rind copilul bolnav la gradi, nu?).
Problema e ca in Ro zilelor noastre ce spun eu aici e utopie. Poate doar gradinitele particulare sa fie receptive...
Concluzia? Dupa o luna de absenta de la gradinita si o saptamina de mers din nou, acum Ana e iar acasa bolnava. Nu vrea sa fiu rea, dar prietena ei cea mai buna tusea de mama focului vineri cind m-am dus s-o iau pe Ana. Si ele se joaca mai tot timpul impreuna...

Carmen
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by mariagi

am citit si am simtit ca explodez daca nu ma bag si eu in discutie.pai ce vina am eu si copilulmeu ca parintii care au copii bolnavi nu au cu cine sa-i lase?!de ce sa se imbolnavesaca copilul meu si sa trag cat am tras cu el din pricina unor parinti inconstienti?
Maria



Exact! Ca bine zici...

Carmen
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Sa-mi fie cu iertare dar eu am un sfat pentru cele care citesc si explodeaza : coborati cu picioarele pe pamant !
Din pacate, nu traim intr-o lume ideala plina de bun simt si de respect. Ba chiar dimpotriva !
Din nou, din pacate, nu cred ca batind obrazul celor de aici veti avea copii feriti de boli. Majoritatea celor de aici sunt de acord ca un copil bolnav/contagios trebuie tinut acasa.
E dreptul vostru sa credeti ca o sa aduceti societatea, in care traim, pe calea cea dreapta, dar asumati-va riscul ca asta sa se intample muuuuuuuuult dupa ce copii nostri vor fi terminat gradinita.
Pana un alta, cu orice risc, va spun cum am procedat noi, in urma discutiilor cu medicii si cu educatorii.
L-am vaccinat antigripal, ii facem tratamente imunostimulatoare si ne rugam sa ne ajute Dumnezeu sa nu se imbolnaveasca rau.
Pana acum pare sa functioneze desi aproape in permanenta ii curge usor nasul sau tuseste nitel. Aproape invariabil in week-end scapa de simptome si de luni o luam de la capat.
Inca o data, va rog sa-mi iertati interventia in forta si va doresc tuturor copii sanatosi si fericiti.

vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

am coborat cu picioarele pe pamant de mult...si nu am facut referire la nimeni care a postat aici.credeam ca suntem destul de maturi ca sa intelegem,se pare ca m-am inselat.si daca cu o floare sau doua nu se face primavara macar putem sa ne straduim sa incercam sa schimbam ceva.si sa-mi fie iertat Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in traista!

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

"am citit si am simtit ca explodez daca nu ma bag si eu in discutie"
Scuza-ma, te rog, dar eu nu mai inteleg la ce faci referire cand spui cele de mai sus.
Eu am crezut ca ai citit ce au scris cei de aici. Probabil m-am inselat.

imaturu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:


Profit de pauza de masa ca sa raspund la subiect.

Ii multumesc lui Tata lu Toma pentru interventie.

quote:
Sa-mi fie cu iertare dar eu am un sfat pentru cele care citesc si explodeaza : coborati cu picioarele pe pamant !
Din pacate, nu traim intr-o lume ideala plina de bun simt si de respect. Ba chiar dimpotriva !
Din nou, din pacate, nu cred ca batind obrazul celor de aici veti avea copii feriti de boli. Majoritatea celor de aici sunt de acord ca un copil bolnav/contagios trebuie tinut acasa.
E dreptul vostru sa credeti ca o sa aduceti societatea, in care traim, pe calea cea dreapta, dar asumati-va riscul ca asta sa se intample muuuuuuuuult dupa ce copii nostri vor fi terminat gradinita.
Pana un alta, cu orice risc, va spun cum am procedat noi, in urma discutiilor cu medicii si cu educatorii.
L-am vaccinat antigripal, ii facem tratamente imunostimulatoare si ne rugam sa ne ajute Dumnezeu sa nu se imbolnaveasca rau.
Pana acum pare sa functioneze desi aproape in permanenta ii curge usor nasul sau tuseste nitel. Aproape invariabil in week-end scapa de simptome si de luni o luam de la capat.
Inca o data, va rog sa-mi iertati interventia in forta si va doresc tuturor copii sanatosi si fericiti.



Da, si eu cred ca un copil bolnav/contagios trebuie tinut acasa. Eu nu am spus ca-mi duc copilul bolnav copt la gradi si am incercat sa va explic care este situatia reala. Copiii (cel putin de la acesta gradi de stat) vin daca tusesc sau le curge nasul, nu vin daca e mai grav, daca au febra. Eu nu am cum sa fac altfel, pentru ca ar insemna sa-l tin mai mereu acasa, pentru ca dupa ce se face bine tinut acasa se imbolnaveste imediat ce se intoarce la gradi de la ceilalti. Si eu nu am cu cine sa-l las tot timpul, cum poate unii dintre voi au. In plus eu nu pot lipsi de la serviciu pentru ca as risca sa raman fara daca abuzez. Firmele private nu tolereaza absente de la serviciu decat rar si cu motive intemeiate. Eu nu cred ca voi putea sa-mi iau nici concediul legal, de medical nici nu incape vorba... Deci ajung la concluzia ca unii traiesc intr-o lume idilica, in care totul e altfel decat ceea ce vad eu in jurul meu.

quote:
Mi-am luat concediu de odihna, medical, fara salar doar sa nu o duc bolnava.



Te felicit draga mamica daca ai putut sa faci asta si nu ti-a spus nimeni nimic la serviciu. Doar ca nu la toata lumea merge asa, fara suparare... Poate ca nu stii cum e in alte parti. Si pana una alta eu sunt baza la banii care intra in casa, sotul avand un serviciu mai prost platit ( el e un artist- nu-l interesaza partea materiala, dar isi face meseria cu pasiune si are talent), drept pentru care nu-mi permit sa risc cu serviciul. Asa ca lucrurile nu sunt asa simple pentru unii dintre noi.

Acum mi-am vaccinat copilul antigripal iar marti mergem la doctor sa ne spuna ce putem face pentru cresterea imunitatii. Si noi patim la fel ca Tata lu Toma.

quote:
Pana acum pare sa functioneze desi aproape in permanenta ii curge usor nasul sau tuseste nitel. Aproape invariabil in week-end scapa de simptome si de luni o luam de la capat.



Asta e realitatea, fie ca ne place fie ca nu.
Nu am vrut sa supar pe nimeni cu acest subiect, ci doar am vrut sa stiu ce se intampla in alte gradinite ca sa stiu ce am de facut. Si acum stiu ca peste tot e la fel. Pana o idee de genul unei grupe separate se va realiza o sa mai curga multa apa pe Dambovita, din pacate. In situatia data eu cred ca am procedat cum am putut mai bine.


Sper ca o sa functioneze masurile pe care mi le-am luat ca sa nu ne mai imbolnavim.
Va doresc sanatate tuturor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

"combat idei nu persoane"parca asa suna si textul unui regulament...
am raspuns numai la subiectul expus si am combatut cu experienta personala ideile.nu traiesc nici eu intr-o lume idilica.dar nu o sa-mi las niciodata copilul pe principiul ca daca nu este contagios merge..e sezonul de raceli si ce mai conteaza una in plus.si nici sa-l indop cu tot felul de medicamente nu vreau.l-am indopat destul din cauza unor inconstienti.nu sunt de acord cu medicii care recomanda imunizarea copilului in acest mod.adica e racit putin sa mearga la gradinita.parerea mea personala!

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Mariagi, regret dar pe mine m-ai pierdut demult.
Nu te mai pot urmari pentru ca, chiar, nu inteleg parabolele tale ...
... nu faci referire la noi ... respecti regulamentul ... etc
Intr-adevar nu esti nevoita sa-mi explici ce vrei sa spui. Atat ma duce capu', atat inteleg.
Eu cred ca mi-am exprimat destul de clar punctul de vedere, il sustin cu tarie va spun, din nou, sanatate si va las.


vlad
ps.Sper, din tot sufletul, sa fie mai simplu sa-l "indop" cu niste vaccinari (Fluarix si Broncho-vaxom) decat sa-i dau la o adica cefalosporine si alte mizilicuri de genul ala.

Mergi la inceput