"Scoala romaneasca" la Viena

"Scoala romaneasca" la Viena | Autor: mixandra

Link direct la acest mesaj

CURSURI DE LIMBA ROMANA LA VIENA

Dragi parinti!

Probabil multi dintre dumneavoastra v-ati pus intrebarea cum ar fi daca copiii dumneavoastra ar avea posibilitatea sa foloseasca si sa scrie corect limba materna ( limba romana ).
Aceeasi problema ne-a preocupat si pe noi, de aceea, ne-am decis, in colaborare cu Centrul Cultural Roman - in care am gasit un sprijin deosebit - sa initiem un proiect in aceasta directie.
In salile puse la dispozitie cu mare generozitate de catre conducerea Centrului Cultural Roman, copiii vor avea posibilitatea sa ia contact cu limba si cultura romana.
Daca am reusit sa va trezim interesul, in ideea realizarii unei „scoli in limba romana”, va invitam la o intalnire MARTI – 19 sau MIERCURI – 20 octombrie 2004, intre orele: 16-18, la Centrul Cultural Roman, 1040 - Viena, Argentinierstrasse nr. 39.
Pentru inceput, o contributie financiara nu este necesara, insa costurile eventualelor materiale scolare ( carti, caiete, etc. ) vor fi suportate de catre parinti.
Ne-am bucura de o prezenta cat mai numeroasa si va asteptam cu drag in noua noastra „scoala romaneasca” din Viena !

Vasilea Mihali (tel. 0676 960 0 157,e-mail:a9706141@unet.univie.ac.at)
Beatrice Nicolescu (tel.0699 126 64 241)


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Frumos

'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'

www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html" target="_blank"> Botez

Primele luni
Album2
Scumpetel

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viktoria spune:

O idee foarte frumoasa. Pe mine m-ar interesa asa ceva , pt. fetita mea care merge deja la scoala insa din pacate locuim la 40 de km de Viena.
Draga Babee ce mai faci si ce mai face scumpetea de Philip? iti duc lipsa la "Fete din Austria". Multa sanatate si poate pe curind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mixandra spune:

Viktoria,

Tinand cont ca aceasta intalnire va avea loc doar o data pe saptamana, poate reusiti sa faceti un efort sa veniti de la 40 de kilometri distanta. Parerea mea este ca merita. Este foarte important, ca in paralel cu limba germana, copii nostri sa invete sa scrie corect si limba romana. Desigur ca si parintii acasa ii pot ajuta pe copii sa scrie si sa citesca in limba romana, insa intr-un grup de copii care vorbesc romaneste,care vor canta cantece romanesti si poate, in viitor, vor dansa dansuri populare romanesti - deci o atmosfera intr-adevar romaneasca - le va fi mult mai usor si vor fi mult mai motivati sa invete.
Eu iti multumesc pentru aprecierea ideii si cine stie, poate ne vom intalni la Centrul Cultural Roman.

Numai bine,
Mixandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mixandra spune:

AU INCEPUT CURSURILE DE LIMBA ROMANA PENTRU COPIII DIN VIENA

Dragi parinti !

Probabil multi dintre dumneavoastra v-ati pus intrebarea cum ar fi daca copiii dumneavoastra ar avea posibilitatea sa foloseasca si sa scrie corect limba materna ( limba romana ).
Aceeasi problema ne-a preocupat si pe noi, si iata ca, am reusit, in colaborare cu Centrul Cultural Roman - in care am gasit un sprijin deosebit - sa ne organizam si sa cream cadrul necesar pentru ca copiii din Viena sa aiba posibilitatea sa ia contact cu limba si cultura romana.
Am inceput de curand – in data de 27 octombrie - cursurile micii noastre scoli, unde copiii, in varsta de 5-14 ani, au inceput, in paralel cu scoala pe care o frecventeaza, sa invete si limba romana, in salile puse la dispozitie de catre Conducerea Centrului Cultural Roman.
Daca am reusit sa va trezim interesul, si doriti sa oferiti copiilor dumneavoastra posibilitatea de-a invata corect limba romana, va invităm sa ne vizitati la Centrul Cultural Roman, Viena – 1040, Argentinierstrasse nr. 39, unde va stam la dispozitie in fiecare zi de miercuri ( cu exceptia sarbatorilor legale ), intre orele 16.30-19.00, sa ne contactati la telefoanele de mai jos sau sa ne scrieti un e-mail.
Pentru inceput, o contributie financiara nu este necesara, insa costurile eventualelor materiale scolare ( carti, caiete, etc. ) vor fi suportate de catre parinti.
Ne-am bucura de o prezenta cat mai numeroasa si va asteptam cu drag în noua noastra „scoala romaneasca” din Viena !

Vasilea MIHALI
(tel.0676/ 960 0 157,
e-mail:a9706141@unet.univie.ac.at)

Beatrice NICOLESCU
(tel.0699/ 126 64 241)

Mergi la inceput