calitati si defecte bona

calitati si defecte bona | Autor: AdrianaH

Link direct la acest mesaj

Avand in vedere ca sunt in cautari de bona, as vrea sa stiu care ar fi intrebarile pe care ar trebui sa i le pun la asa zisul interviu. Ce aspecte foarte importante (sau mai putin importante) ar trebui avute in vedere? Nu ca si-ar recunoaste toate defectele dar macar sa fiu eu cu constiinta impacata ca am intrebat-o de toate. Daca ar trebui sa vina cu analize, care ar fi cele mai semnificative si de ce ar trebui sa ma feresc?

Astept sfaturile si parerile voastre,
Adriana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Eu nu i-am pus nici o intrebare. Doar am urmarit-o.
In primul rand s-a descaltat la usa, apoi s-a dus si s-a spalat pe maini, si apoi, pe mine nu m-a prea bagat in seama, ci a inceput sa se joace cu Eliza. Nu a fost o chestie regizata. E adevarat insa ca un astfel de comportament se poate regiza. Eu sunt de parere ca hainele de pe un om, mainile si parul spun foarte mult despre persoana respectiva. Apoi vocea, tonul, gesturile.
In rest, depinde ce te astepti tu de la ea. Insa eu, pentru a nu avea nici un fel de discutii, ii pregatesc si mancarea si hainutele de casa si de afara. In felul asta eviti sa faca experimente culinare cu copilul tau, precum si infofolirea daca tu ai obisnuit copilul mai dezbracat si invers.
Cat despre ingrijire, mi-au fost suficiente doua zile sa vad ca Eliza este si spalata si hranita.
Eu nu cred in chestia cu intrebarile.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Noi am dat un adevarat show pe la agentiile pe unde am fost...
Hai sa-ti divulg citeva din intrebarile puse de mine la interviu (aveam un set intreg):
1. De ce ati parasit ultimul loc de munca. (varianta de raspuns pentru cele cu recomandari proaste sau fara experienta: a plecat familia in Canada, Cipru, etc). Intrebare suplimentara: vecinii familiei pot da recomandari despre dvs. ? O blocam. Care vecini?
2. Ce veti face cu copilul toata ziua? (vezi ce program e in capul ei. Pe acela il va respecta, oricite asigurari ti-ar face ca se va tine de ce-i spui tu...)
3. Cita aspirina se da unui copil de 2 ani (raspuns corect: DELOC. Variante de raspuns primite de mine: va sun pe dvs. - aproape corect, dar si "o jumatate de pastila la 4 ore")
4. Ce defecte aveti? (aici chiar le verifici sinceritatea, parerea despre sine, sunt unele care se supraapreciaza si acelea chiar nu accepta sa primeasca "ordine")
5. de ce ati ales sa faceti acest lucru? (raspuns aproape universal "la virsta mea, ce sa mai fac?" Le-am rejectat. Asteptam sa spuna si ca "imi plac copii, ma pricep, bla, bla...". Mi-e mila, dar nu sunt Ana Copos...)
6. Ce alte venituri aveti? (eu am preferat cele care au si o pensie, medicala (luata cu spaga la comisie) sau de vechime, nu de alta, dar cum creste intretinerea, cresc si pretentiile lor...)
7. Cind v-ati masurat ultima oara tensiunea arteriala, ce valori avea? (la dosar au adeverinta medicala, "apt ptr. serviciu", data de medicul de familie, fara nici un control...)
8. Ce telenovele va plac? (intreaba asa, en passant, cind se mai incalzeste atmosfera, o sa ai mari surprize. Daca mi-au dat nume de seriale, le-am uitat, nu platesc bona sa se uite la televizor!)

SFAT: Intreaba ce-ti trece prin minte. Fa-ti un set de intrebari de acasa. Nu-ti fie teama ca o intrebare sau alta ar putea deranja. In fond, mai bine stabilesti din start regulile, decit sa fii tu deranjata pe traseu... Si, foarte important: daca "cel mic" e mare, mergi cu el la interviu si urmareste-i reactia. Daca respinge din start persoana, e mai greu sa o accepte pe traseu. Noi am vazut vreo 15 virtuale bone si doar de 2-3 s-a lipit cel mic...

SUCCES!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna fetelor! Am si eu o intrebare: cu cat platiti bonele? Zic si eu asa, ca trebuie ca retributia sa fie substantiala ca sa suporte un asemenea interviu. Mi se pare total lipsit de eleganta si sincer, prea putin relevant. Nu am avut bone ci doar menajere dar prima intrevedere a fost intotdeauna deschisa dar purtata cu mai multa diplomatie. Exista si acea perioada de proba care poate fi chiar de 3 zile dar in prezenta voastra. Cu discretie va puteti da seama daca este persoana potrivita. Personal nu m-as angaja la cel care ma face sa ma simt argat. Pupici! Gratiela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy Trixy spune:

Hey!
Eu cred ca cel mai important e sa stii de undeva persoana pe care urmeaza sa o bagi in casa ta, sa iti fie recomandata de catre cineva de incredere, pentru ca in caz de ceva, Doamne fereste.... sa stii cam cu cine ai de-a face.
Eu nu cred intr-un interviu propriu-zis, cred mai mult intr-o perioada de proba, e important sa vezi cum reactioneaza si micutul tau in prezenta persoanei respective.
Un om poate sa zica vrute si nevrute, inclusiv ca nu deschide televizorul ever, cand de fapt rupe telenovelele.... asa incat....
Si mare grija, cauta o femeie simpla si modesta, eu am avut o experinta cam neplacuta cu o "doamna" care m-a lasat cand aveam mai mare nevoie

Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu i-am spus la inceput ce atributii are, apoi am stat cu ea 2 saptamani.
In timpul asta am vazut cu se comporta cu copilul... Nu am impus un program fix.. pentru ca si ea este om si uneori poate o doare capul sau este obosita... daca vrea se joaca cu el bine.. daca nu nu... Eu sunt multumita ca il scoate afara.
Medicamente nu i-a dat niciodata fara sa stiu eu. Mereu ii las lista cu medicamente... cat cum ce .... nimic din proprie initiativa.
La inceput ii lua bomboane, dar nu i-am dat bani in plus asa ca am descurajat astfel de initiative. Atunci cand mi-a recomandat ceva uneori chiar am facut cum a zis ea. Mai ales ca sunt 2 ani de cand sta cu Adi si il cunoaste.
Am zis eu sa nu-i puna fular la gura nu i-a pus. Am zis eu ca este suficienta seapca asa a facut.
Important este sa fie cineva care nu fura si cu care poti colabora. Adica sa poti fi contra ei si sa faca cum spui tu chiar daca ea considera ca era mai bine altfel. Sa poti sa o atentionezi si sa sti ca nu se supara.
Nu pot spune ca este inebunita dupa Adi sau el dupa ea, dar tin unul la altul si s-au obisnuit amandoi.
Bine ar fi daca o convingi sa faca analize. Mie una mi-a fost jena... ca asa sunt eu... dar sunt utile...
In schimb i-am cumparat vaccin antigripal si i l-am dat... Nu stiu daca l-a facut, dar nici nu a racit.
Este de recomandat o bona prin agentie, dar este mai scump... Poate iti recomanda cineva una si este acelasi lucru.
Este bine sa sti unde sta... si perfect daca sta foarte aproape de tine. Au fost cazuri (2-3 ori) cand nu s-a trezit si atunci am sunat-o si a venit repede. Ca sa nu mai vorbesc iarna... este mult mai usor sa vina daca sta aproape.
Defecte! Au fost momente cand nu a stiut sa faca fata situatiei... Adi avea probleme cu un baietel in parc, iar ea nu se descurca... pana la urma i-am spus sa schimbe parcul.... am mai vorbit si cu Adi... lucrurile s-au rezolvat de la sine cand Adi a inceput gradinita.
Calitati! Daca este o femeie vrednica iti mai face si treaba prin casa. Nu i-am cerut asta, dar a inceput singura sa mai calce din rufe... sa aspire .... mai ales cand a fost nevoita sa stea in casa datorita timpului sau unei raceli.
Pana la urma depinde mult de noroc si de flerul tau de a vedea omul din ea.
Succes!

Mergi la inceput