"Scoala romanesca" la Viena

"Scoala romanesca" la Viena | Autor: mixandra

Link direct la acest mesaj

AU INCEPUT CURSURILE DE LIMBA ROMANA PENTRU COPIII DIN VIENA

Dragi parinti !

Probabil multi dintre dumneavoastra v-ati pus intrebarea cum ar fi daca copiii dumneavoastra ar avea posibilitatea sa foloseasca si sa scrie corect limba materna ( limba romana ).
Aceeasi problema ne-a preocupat si pe noi, si iata ca, am reusit, in colaborare cu Centrul Cultural Roman - in care am gasit un sprijin deosebit - sa ne organizam si sa cream cadrul necesar pentru ca copiii din Viena sa aiba posibilitatea sa ia contact cu limba si cultura romana.
Am inceput de curand – in data de 27 octombrie - cursurile micii noastre scoli, unde copiii, in varsta de 5-14 ani, au inceput, in paralel cu scoala pe care o frecventeaza, sa invete si limba romana, in salile puse la dispozitie de catre Conducerea Centrului Cultural Roman.
Daca am reusit sa va trezim interesul, si doriti sa oferiti copiilor dumneavoastra posibilitatea de-a invata corect limba romana, va invităm sa ne vizitati la Centrul Cultural Roman, Viena – 1040, Argentinierstrasse nr. 39, unde va stam la dispozitie in fiecare zi de miercuri ( cu exceptia sarbatorilor legale ), intre orele 16.30-19.00, sa ne contactati la telefoanele de mai jos sau sa ne scrieti un e-mail.
Pentru inceput, o contributie financiara nu este necesara, insa costurile eventualelor materiale scolare ( carti, caiete, etc. ) vor fi suportate de catre parinti.
Ne-am bucura de o prezenta cat mai numeroasa si va asteptam cu drag în noua noastra „scoala romaneasca” din Viena !

Vasilea MIHALI
(tel.0676/ 960 0 0 157,
e-mail:a9706141@unet.univie.ac.at)

Beatrice NICOLESCU
(tel.0699/ 126 64 241)