Jurnalul unui copil nenascut

Jurnalul unui copil nenascut | Autor: sandra20

Link direct la acest mesaj

5 octombrie :

De astazi incepe viata mea. Parintii mei nu stiu inca acest lucru, sunt mai micuta decat semintele unui mar, dar totusi traiesc. Voi fi o fetita cu parul blond si cu ochi albastri. In mine sunt deja inscrise trasaturile de mai tarziu, chiar si faptul ca o sa-mi placa florile.



9 octombrie :

Sunt unii care spun ca nu sunt o persoana reala, ca doar mama mea exista. Dar sunt o persoana reala, asa cum o firimitura de paine este tot paine. Eu si mamica suntem doua persoane reale.



23 octombrie:

Astazi am deschis pentru prima oara gurita. Ei bine, cam peste un an pe fata mea se va asterne zambetul. Si mai tarziu voi putea sa vorbesc ESi stiu ca primul meu cuvant va fi: MAMA.



25 octombrie:

Inima a inceput sa bata de astazi. Pana la sfarsitul vietii, in orice clipa se va auzi usor ritmul ei. Dupa multi ani ea va obosi, se va opri si voi muri.



2 noiembrie:

Cresc in fiecare zi cate putin. Manutele si piciorusele mele au inceput sa se contureze. Dar va trebui sa astept mult timp pana cand ma vor ajuta sa ajung in bratele mamei, pana cand voi putea sa vin cu buchetelul de flori in manute sa-l imbratisez pe tata.



12 noiembrie:

La maini au inceput sa-mi apara degetele grasute. Sunt grozav de caraghioase asa mici ! O s-o trag pe mama de par cu ele !



20 noiembrie:

De-abia astazi medicul i-a spus mamei ca va avea un copil. Ce fericita trebuie sa fie ! Te bucuri, mamico ?



25 noiembrie:

Cred ca mama si tata imi cauta acum un nume. Dar ei nici macar nu stiu ca sunt fetita. As vrea sa ma cheme Maria. Sunt deja maricica acum.



10 decembrie:

Mi-au aparut primele firisoare de par, moi si aurii. Ma intreb ce fel de par are mamica mea.



13 decembrie:

Vad ! Este totul intunecat in jurul meu, dar cand mama ma va aduce pe lume vor fi numai raze de soare si flori, dar mai mult decat orice, as vrea s-o vad pe mamica ECum arati, mamico ?



24 decembrie:

Oare mamica aude soapta inimii mele ? Unii copii se nasc putin bolnavi. Dar inimioara mea este puternica si sanatoasa. Bate mereu: tam-tam, tam-tam. O sa ai o fetita sanatoasa, mamico !



28 decembrie: Astazi parintii mei m-au ucis






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

N-am inteles prea bine.Este o spovedanie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

UNEORI,asta e trista realitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

gandurile si sperantele unui copil din burtica
.....!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Dragutz, dar finalul e trist. Ce-ar fi sa completam povestea cu celelalte 6 luni de sarcina, si sa-i dam un final fericit?

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra20 spune:

thalia,nu e spovedanie...

ioana,buna idee,hai sa facem...incepi tu?....
cine mai vine cu idei???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelp spune:

25 decembrie.

din burtica mamei se aud colinde...ce frumos o sa fie cand va veni si pentru mine la anul Mos Craciun
...si miroase si a cozonaci,si uite mami imi da si mie acum sa mananc o felie...
Mami! Tati! ma auziti! Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Am simtit ca mor cand am citit ultima fraza . Eu speram un final fericit...

Hai sa continuam povestea frumos, va rog!!!!

31 decembrie: primul meu revelion cu mami si tati. Deocamdata din burtica, dar de la anul o sa fiu si eu afara. La multi ani, mami si tati! Stiu ca eu nu am voie inca sampanie, dar beti un pic si pentru mine!

Dana si Stefania (27.06.2003)
-----------------------------------------------------
"Life has more imagination than we carry in our dreams".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

1 ianuarie: Hic! Cred ca mami mi-a luat in serios sfatul cu sampania...dar ce bine ma simt si sint tare vesel ca incepe un nou an! Ce liniste e! Somn usor, mami!



"Odata ce ai incercat zborul, vei pasi pentru totdeauna pe pamant cu ochii ridicati spre cer, acolo unde ai fost, si vei dori mereu sa te intorci." Leonardo Da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikomiko spune:

3 ianuarie: trezire brusca si dintr-odata agitatie mare, lume multa si toti grabiti.
Brrr... da' frig e, cred ca si mami ingheata de frig. Si ce bine a fost zilele trecute la liniste si caldurica cu mami si tati...
Ce se intampla?

_
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
www.unet.univie.ac.at/~a0307778

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra20 spune:

15 ianuarie iar asculta mami muzica...si mie imi place sa dansez..dar nu prea am loc aici...cred ca o sa ma fac balerina...


Mergi la inceput