M-am hotarat... adoptie(partea a 5-a)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna tuturor,

sincer regret si sunt cu sufletul alaturi de toate fetele care vad ca au probleme mai mici sau mai mari din cauza birocratiei sau a altor cauze dar nu vad de ce trebuie neaparat sa se creada ca totul merge cu bani multi intr-un proces de adoptie.Oare voi care intampinati probleme ati incercat sa mergeti intr-o audienta la Directorul Protectie Copilului de care apartineti.De ce va cramponati in simple explicatii pe care le dau diversi angajati de care aveti parte.Sincer si noi am mai avut probleme dar am cautat mereu un sprijin legal si ne-am sustinut punctul de vedere si a fost totul in regula .Singura noastra spaga a fost de fapt in ziua cand l-am adus pe Alexandru acasa si mai erau 2 zile pana la sarvatorile de iarna si am dat asistentei care se ocupa de dosar un parfum.Asta a fost tot si totusi a mers asa.Piedici au fost dar mereu am cautat cadrul legal si am mers mereu in audiente pana am reusit sa terminam favorabil tot.

EU VA TIN PUMNII SI VA DORESC SA DEVENITI CAT MAI REPEDE MAMICI FERICITE dar raman adepta sitemului fara spaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Despre socul acestei "descoperiri" scriam si eu, atunci cand eram suparata ...

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

in suceava este un baietel de o luna jumatate care poate fi adoptat; ah, si o fetita de un an si jumatate; daca va intereseaza, trimiteti-mi un pm si va dau toate detaliile pe care le stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by irina_ina2000

Oare voi care intampinati probleme ati incercat sa mergeti intr-o audienta la Directorul Protectie Copilului de care apartineti.De ce va cramponati in simple explicatii pe care le dau diversi angajati de care aveti parte.


Draga mea, exact directorul DPC ne-a refuzat dreptul de a vedea rezultatele evaluarii psihologice... Ti se pare exagerata cererea noastra? Adica un lucru asa de banal... N-am cerut nici o favoare deosebita...
In alta parte, daca nu am dat nimic, mi-au aratat un copil tigan, prematur, cred ca bolnavior, in locul copilului despre care stiam sigur ca e abandonat... M-am simtit umilita... Ulterior am aflat "pe acela il adopta o cunostinta a mea"!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Mi-am mai spus punctul de vedere pe aceasta tema a spagilor,v-am povestit si din experienta mea,daca vreti sa credeti bine,daca nu nu am cum sa va conving altfel.Nimeni nu mi-a cerut nimic direct si nimeni nu m-a "servit" ca urmare a darurilor facute.Daca m-am intors la anumite persoane cu "o floare" in mana ,am facut-o pentru ca asa am simtit eu ca trebuie sa ma port cu niste oameni care s-au purtat frumos cu mine.Sunt convinsa ca in orice padure sunt si "uscaturi",dar as fi foarte curioasa sa stiu cum au dedus anumite fete ca problema nu le-a fost rezolvata din cauza ca "atentiile" lor nu au fost la nivelul astepatarilor.Li s-a pretins ceva pe fata?Chiar refuzam sa recunoastem ca poate,intr-o oarecare masura ,este si vina noastra atunci cand nu ne "ies ploile"?
Veti crede ca vorbesc cu atata usurinta pentru ca m-am vazut deja "cu sacii in caruta". Nu uitati insa ca am trecut si eu prin zbuciumul vostru de acum,ca am intampinat si eu tot felul de piedici.Au fost nopti nedormite,au fost telefoane peste telefoane,au fost momente de deznadejde,au fost si unele compromisuri.Am stiut insa ca nimic nu este usor in viata si am considerat ca merita sa lupt din rasputeri pentru a-mi vedea visul cu ochii si de-a o aduce pe Anca acasa.
Va doresc sa aveti puterea de a trece peste orice obstacol si de a deveni cat mai curand mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Fetelor, poate ar fi bine sa lasam deoparte aceasta tema a spagii. N-as vrea sa stricam atmosfera din cauza asta.

Va pe toate!!!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Rozi,ce bine graiesti!Hai sa vorbim despre sentimente,despre nerabdarea si infrigurarea asteptarii,la mijloc este o cauza mult mai nobila.Mi se pare deplasat sa transformam acest subiect intr-unul in care nu facem decat sa acuzam un sistem,care mai "gafaie" si el din cand in cand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Felicitari fetelor,

chiar daca luptam poate cu un sistem greoi, nedrept cateodata cred ca telul nostru aici este sa gasim solutii la nedreptati si sa mergem mai departe si pe cat posibil sa ne bucuram impreuna.E frumos ce s-a infiripat aici si merita dus mai departe.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Sunt de acord cu voi sa lasam deoparte aceasta tema chiar daca avem sau nu indoieli asupra unora sau altora din cei cu care am intrat in contact.
Sper din tot sufletul ca la urmatoarea postare Claudia sa ne spuna vestea cea mare, ca au gasit-o pe mama si a dat consimtamantul.
Claudia, daca azi isi da mama acest consimtamant, trebuie oricum sa mai astepti cele 30 de zile pana sa o iei pe Ioana acasa sau cum e?
Cine stie sa imi spuna cum e pana la urma, daca putem adica lua copilul si mai repede acasa, pe riscul nostru de a sta cu frica acele zile (45+30)?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Aissa,ce mai faceti ? V-ati lamurit cu in legatura cu copilul pe care l-ati vizitat ? Sper ca dezamagirea pe care v-au provocat-o cei de la DPC sa nu va faca sa renuntati la adoptia unui bebe .Va doresc numai bine!

nc

Mergi la inceput