M-am hotarat... adoptie(partea a 5-a)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Bine v-am regasit.

Am incercat si am reusit pentru ceva timp sa nu mai intru pe forum deoarece imi facea, am crezut eu, rau. Azi, dupa o discutie....am ajuns la concluzia ca vorbind cu voi imi va fi mai bine.

Acum sa va spun cum stam: maine mergem sa facem certificatele medicale si marti vom depune dosarul. Intre timp vom cauta un sufletel si sper ca totul sa mearga bine. Am sa citesc tot ce a-ti scris pana acum. Se pare ca subiectul deschis de mine a reunit multe fete si deja suntem o gasca mare...
Fruntea sus fetelor si fiti mandre de voi. Este extraordinar ceea ce faceti.

Va pup,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Bine ai revenit Florypop!

Chiar ma gandeam unde esti si ce mai faci..

Succes cu dosarul si stai pe langa noi sa ne incurajezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Florypop,

chiar daca aceasta revenire se pare ca este in urma unui eveniment care te-a marcat si a reusit sa te smulga o perioada dintre noi, sper sa fi trecut macar peste etapa de soc si sa te regasesti printre noi.Vom fi aici si te vom ajuta daca crezi ca poti accepta o mana de ajutor din partea noastra.Asteptam vestile de cum decurge dosarul.

Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata, va urez o saptamana plina de impliniri si vesti cat mai bune!!!
Aissa, ce mai zici? care este decizia voastra???
Flory, bine ai revenit si iti doresc asteptare usoara si sa gasesti bebele care te asteapta sa-i fii mamica!
Rozi, cautari usoare si sa ne dai vestea cat mai repede!

Eu am o saptamana stresanta...asteptam sa o gaseasca pe "mama" Ioanei sa vedem daca vrea sa semneze de buna voie sau daca ajungem in instanta!!! Nu vreau sa stiti sau sa simtiti starile de groaza prin care trecem noi in zilele astea, insa ceva in interior imi sufla ca va fi bine!!! Ioana este copilul la care am visat mult timp, simtim ca este a noastra....fiecare zi aduce in suflet bucurie ca o vedem si ca o tinem in brate...desigur ne doare ca inca nu o putem lua acasa...insa speram ca Dumnezeu sa nu se joace cu noi si sa ne rapeasca sufletelul mic pe care tot El l-a scos in calea noastra!
Sa aveti parte numai de lucruri bune!

Ioana nasturica si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Doamne, Claudia, ce emotii trebuie sa ai!! Iti tin pumnii stransi, stransi, mai ales ca nu e greu sa ma pun si eu in situatia ta ca sa te pot intelege!!
Doamne-ajuta sa reusiti cat mai usor cu putinta!!

La mine este putin mai complicat cu cautarile, nu pot da telefon de la birou ca s-a intors sefu' din vacanta si e pe-aproape, colegi la fel... Nu pot vorbi liber la telefon. Vad eu, voi folosi la maxim pauza de pranz, sper sa plece toti la masa

Pupici!!!!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HAPPY GIRL spune:

Buna, fetelor!
N-am mai avut timp de scris pentru ca ne-am ocupat de dosar. Dar de citit am citit tot. Imi pare rau sa aud ca apar din ce in ce mai multe probleme desi toate erati destul de optimiste. Si eu care credeam ca numai in Constanta se poate intampla asa ceva! Noi suntem din ce in ce mai enervati de indolenta unora! Am insistat sa o adoptam pe Alexandra si stiti ce ni s-a spus? Ca de ce ne cramponam de ea? Noi am botezat-o, am vizitat-o saptamanal si am hotarat sa o luam de acolo si ele ne spun ca mai sunt si alti copii. Desigur, trebuie sa stai la coada cateva luni! Noi am crezut, pentru ca asa ni s-a spus, ca mama ei nu isi da consimtamantul dar ni s-a precizat, ulterior, clar: " Noi trebuie sa integram copilul in familie, pentru ca ii este cel mai bine langa mama naturala!". Am simtit ca mor! Care familie ? Care mama ? Cea care a abandonat-o in spital, nu a fost in stare sa-i dea un nume, sa o vada macar o data in 7 luni, mama care bea mai tot timpul, care nu are servici, care mai are copii abandonati? Nu mi-a venit sa cred! Suntem inebuniti dupa ea si nu o putem lua acasa, de ce?!
Asa ca , te inteleg Claudia. Stiu prin ce treci. Sper ca vei obtine usor semnatura mamei. Iti tin pumnii!
La noi urmeaza procedurile de rigoare: joi vine asistenta, apoi ne va vedea psihologul etc. Voi cum ati procedat cu asistenta? Ca am inteles ca ea ne va sustine dosarul.
Bafta multa celor cu probleme! Sa speram ca va fi bine si vom avea gagalicile alaturi de noi in cel mai scurt timp!

TYOUBSCALX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Multumesc de sprijin moral...e intr-adevar foarte greu!
Happy draga imi pare rau de ce ti se intampla si tie...au o inima de caine, imi pare rau ca am ajuns sa spun asta...dar este inadmisibil ca niste oameni platiti din banii nostri sa se comporte asa cu altii care vor sa faca un bine!! Nici nu vreau sa ma gandesc de cate ori ne-au zis si noua sa mergem sa vedem alt copil...sunt pur si simplu ingrozitori de cata indolenta shade in mintile alea!!! Exact de cramponare am auzit si noi....ca de ce nu mai vedem altii...ca ei nu ne dau sperante deloc ...ca insistam cam prosteste pe un singur copil... ...iti vine sa urli...tu simti ca asta este copilul tau, ca el se uita in ochii tai si iti zice mama si tata si indirect "salveaza-ma" ...nici nu voi mai vrea sa-i vad vreodata in ochi pe acesti demoni cu chip de om!!! Si au un dar de a lungi totul parca psihicul meu este la cheremul lor!!
Imi cer scuze de cuvintele grele si urate aduse unor oameni care nu isi merita deloc acest statut!
Nu renuntati la ce v-ati propus...noi suntem dispusi sa ajungem si in instanta ...nu se poate ca acest copil sa nu aiba sansa unei vieti decente langa niste oameni care simt ca-l pot iubi mai mult decat orice!!!
Sunt cumplit de trista si ma gandesc la ziua cand va voi anunta cu fericire ca SUNT FERICITA SI IMPLINITA!!! Asa vreau sa aud si de la voi toate intr-un anume moment!
Trebuie sa fim alaturi una de alta...asa vom trece mai bine peste tot!!

Ioana nasturica si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Am uitat Happy sa-ti repet ce am mai scris aici pe forum si fetele mi-au cam sarit in cap...privind "mica atentie" data asistentei... parerea mea sincera si plina de experienta...asistenta te poate ajuta mult...ia un buchet frumos de trandafiri si un plic cu o atentie...cam cat crezi tu!!! Sigur va fi mai recunoascatoare si mai atenta!!! Noi suntem pusi in bete cu asistenta din credulitatea mea ca toate lumea e corecta ca mine!!! Noroc ca acum am intrat cu greu si tratam cu sefa asistentei noastre sociala....sper sa iasa ceva de aici!! Sper sa nu fie nevoie sa intram si la directoarea DPC-ului...la care o sa apelam in ultima instanta printr-o cunostinta comuna!!! Relatiile fac totul in tara asta!! Din pacate pentru unii ca noi!

Ioana nasturica si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, iti tin pumnii pentru ca azi sa o gaseasca pe mama Ioanei si sa terminati cat mai repede, macar faza asta.

Asa cum cred ca s-a vazut deja, sunt total dezamagita de acest sistem in care nu poti reusi sa faci un lucru bun fara sa dai "dreptul". Degeaba se supara unii daca vorbim despre atentiile care trebuie date, dar asta e cruda realitate. Daca nu dai ti se pun piedici de tot felul. Ce ma enerveaza cel mai tare ca macar nu spun pe fata: "uite, avem ce vrei tu, sau te putem ajuta si noi, dar te costa...atat". Macar daca stiu ce trebuie de la inceput nu ma mai complic sa pierd si timp sa imi fac si nervi, sperante aiurea.

Asa cum stii tu, noi 2 am avut o scurta conversatie pe PM in care iti ceream un sfat. Am facut atunci asa cum credeai si tu ca e bine, si mie mi se parea corect, dar se vede treaba ca era nesemnificativ. Deci trebuie mai mult...
Asta este tara in care traim. Trebuie sa ne adaptam daca vrem sa reusim. Sa nu se supere nimeni din cei ce citesc, in caz ca mai sunt si oameni cinstiti, dar am aflat din 3 surse (deci e verificat, exact ca in presa) ca ce vrem noi costa. Nu stiu sume, dar stiu ca florile sau cafeaua sau bombonelele sunt depasite.... As vrea sa cred ca gresesc, as vrea sa mi se dovedeasca (,) ca ma insel, dar ma tem ca nu prea...

Poze cu noi

Cristina, dezamagita rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Din pacate peste tot se merge cu spaga adica atentii cat mai grase, sa imi spuna mie aici cine nu a dat macar ceva pentru adoptie, asta daca nu a avut o cunostinta foarte aproapiata acolo care i-a ajutat fara obligatii...

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput