Despre gradinarit (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Leah

Vreau si eu o Craciunita!!! De unde o cumpar? Sau aveti vreuna din voi vreun puiut de dat si va faceti mila de mine?!!

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)





Ti-as trimite eu o floare intreaga dar nu pot, din pacate.
Oricum fa investigatii cine are, si in primarava doar sa pui unul in pamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Donia

Multumesc, Petra, mi-a venit inima la loc. Pamantul nu mai e umed acum, am facut instructaj si cu sotul, sa nu mai udam planta atat de des. Acum imi dau seama ca poate a mucegait pamantul si pentru ca planta e intr-un ghiveci fara scurgere, deci excesul de apa nu s-a putut scurge. Dar de acum o sa fim atenti la apa, ca ghiveciul e tare frumos, nu l-as schimb decat daca tu imi spui ca e vital.
Si da, m-am uitat pe internet la poze dupa ce ai scris tu, de Poinssetia e vorba. Pana ii invat numele mai dureaza putin, de abia m-am obisnuit cu Dracena.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)



Daca vrei neaparat sa pastrezi ghiveciul , poti muta floarea intr-un ghiveci obisnuit ceva mai mic, dar cu orificiu de scurgere al apei, iar acest ghiveci il pui in acesta care nu are scurgere si este mult mai ornamental.
Dar pana ce faci asta(daca o sa faci) sa ai grija cu udatul . O uzi doar cand pamantul este uscat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

A propos de craciunitze, am avut una cumparata acum un an, s-a mentinut foarte frumoasa pana asta vara, apoi a ramas doar cu frunze verzi si de vreo doua luni am mutat-o intr-o camera mai intunecoasa, asa cum scria pe undeva. In loc sa inceapa sa-i apara frunzulitze rosii, ea s-a uscat de tot, deci am pierdut-o definitiv.
Anul acesta as vrea sa-mi cumpar alta, ca tare mult imi plac, dar nu stiu unde am gresit?

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 7 luni) si Ramona (2 ani jumate)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Petra, cred ca ar fi bine sa-i schimb ghiveciul, o pun intr-un ghiveci de plastic cu scurgere, pe care il voi pune in cel frumos.
Parca as pune si alt pamant, sa scap de sporii de mucegai, poti sa imi dai niste sfaturi cu pamantul?

Laura, am avut si eu in Romania craciunita, am tinut-o la loc mai intunecos, dar nu mi-a facut flori deloc (vreun an si ceva), in plus parea plapanda, stravezie... nici nu stiu cum sa spun. Asa ca am mutat-o la lumina si i-a mers mult mai bine, a si facut flori destul de repede.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Laura T

A propos de craciunitze, .........

Anul acesta as vrea sa-mi cumpar alta, ca tare mult imi plac, dar nu stiu unde am gresit?

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 7 luni) si Ramona (2 ani jumate)
poze_cu_fetele_mele



Laura draga,

La Poinsetia i se mai zice si floarea Craciunului, dar nuste acelasi lucru cu Craciunita.
Poinsetia este floarea aia care are doar capetele rosii, si frunzele verzi arata ca niste frunze obisnuite. Poinsetia cu adevarat se tine o perioada la intuneric, dar trebuie lasata sa-si faca viata, sa lastareasca din nou(dupa ce pierde florile rosii), sa creasca frumos apoi cam cu 2 luni inaine de CRaciun se pune peste ea o punga neagra de plastic, sau se tine la intuneric, pentru a i se inrosi capetele. Este nitel cam greu de realizat asta acasa, pentru ca ii trebuie anumite conditii de umiditate si temperatura.
Craciunita este floarea care infloreste inaintea craciunului si este din familia cactusilor. Nu este cu spini si nu prea arata a cactus, dar are frunzele carnoase, iar in varfurl lor apar mugurii de floare care este foarte frumoasa. Sunt Craciunite de diferite culori.
Oricum la ambele planta le place lumina deci nu le condamnati la locuri si camere mai intunecose, cu lumina difuza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Donia

Petra, cred ca ar fi bine sa-i schimb ghiveciul, o pun intr-un ghiveci de plastic cu scurgere, pe care il voi pune in cel frumos.
Parca as pune si alt pamant, sa scap de sporii de mucegai, poti sa imi dai niste sfaturi cu pamantul?


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)



Este bine daca te-ai hotarat sa schimbi pamantul. Oricum cumpara o punga de pamant bun, schimba vasul si pamantul florii , dar ai grija tot nu o uda execesiv, la fel o uzi doar cand este uscat pamantul.
Operatiunea de schimbare a vasului te ajuta in cazul in care o uzi prea tare sa nu fie planta in pericol, iar schimbatul pamantului o faci pentru inlaturarea mucegaiului . Este posibil sa apara din nou pe suprafata pamantului pete albicioase, dar alea nu sunt decat calcarul din apa.
Cand schimbi pamantul, nu curata radacina plantei foarte tare, pentru a nu o supara prea tare. Chiar daca i se mai lasa frunzele in primele zile, isi v-a reveni daca conditiile pe care le are ii sunt prielnice!
Succes si fara apa in exces!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Si la noi in casa spui ca-i sera si permanent este cel putin o floare inflorita.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by paula2003

Si la noi in casa spui ca-i sera si permanent este cel putin o floare inflorita.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/



Daca vorbesti de poinsetia, nu pot decat sa te felicit si sa o pastrezi sanatoasa.
Am si eu o prietena careia i-a rezistat poinsetia si mai are cate o floare rosiatica in capatul funzelor. Ca in orice , exista si exceptii! Norocul tau esta ca acum nu mai trebuie sa-ti cumperi alta.
succes si viata cat mai lunga plantutei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Petra, cea pe care am avut-o era Poinsetia. Se pare ca am gresit ca am luat-o de la fereastra. Poate renastea (facea frunze rosii). Voi incerca anul acesta sa iau alta, poate o sa am mai mult noroc...

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 7 luni) si Ramona (2 ani jumate)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Petra, iti multumesc mult!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput