Despre gradinarit (7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna,

mie imi plac plantele mai... copacei.
Sotul si fiul meu au acvariu cu plante naturale (si cu pesti )- care plante cresc ... "ca din apa" pentru ca au ei nu stiu ce ingrasamant special de plante de acvariu ( de la Sera) asa ca la doua saptamani imi dau si mie niste apa din acvariu pe care o pun la plantele mele (din ghivece) si le place tare...

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

Buna!Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat din experienta voastra:as vrea sa stiu care din plantele urmatoare se pot ierna intr-un balcon inchis(nu cu termopan)in care am iernat anii trecuti muscatele zonale.Plantele sunt:aloe,sygnonyum,begonii fara bulb,telegraf,colocasia,trandafir pitic si japonez,muscate curgatoare,cu frunze crete si cu frunze cu alb si verde(nu fac flori),vita de camera,voalul miresei,haemantus,lamai,portocal,craciunel,cactusi,cercelusi,kalanchoe,violete,dracaena,crin,urzicute,pilea,leandru,gloxinie,iedera.In mod deosebit as vrea sa stiu cum se ierneaza urzicutele,muscatele curgatoare,trandafirii pitici,cercelusi si muscata cu 2 culori la frunze,deoarece nu am mai avut astfel de plante.Mentionez ca alternativa la balcon nu am decat dormitorul pt iernatul florilor,dar acolo e cald si cam putina lumina.ORICE SFAT DESPRE IERNAT E BINEVENIT,PT CA TREBUIE SA LE IERNEZ CAT DE CURAND.Multumiri anticipate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

Fetelor,unde sunteti???A venit frigul si trebuie sa bag florile in casa.Nu ma ajutati si pe mine cu un sfat???CE FLORI DIN CELE ENUMERATE IERNEAZA IN BALCON?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Dev

Buna!Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat din experienta voastra:as vrea sa stiu care din plantele urmatoare se pot ierna intr-un balcon inchis(nu cu termopan)in care am iernat anii trecuti muscatele zonale.Plantele sunt:aloe,sygnonyum,begonii fara bulb,telegraf,colocasia,trandafir pitic si japonez,muscate curgatoare,cu frunze crete si cu frunze cu alb si verde(nu fac flori),vita de camera,voalul miresei,haemantus,lamai,portocal,craciunel,cactusi,cercelusi,kalanchoe,violete,dracaena,crin,urzicute,pilea,leandru,gloxinie,iedera.In mod deosebit as vrea sa stiu cum se ierneaza urzicutele,muscatele curgatoare,trandafirii pitici,cercelusi si muscata cu 2 culori la frunze,deoarece nu am mai avut astfel de plante.Mentionez ca alternativa la balcon nu am decat dormitorul pt iernatul florilor,dar acolo e cald si cam putina lumina.ORICE SFAT DESPRE IERNAT E BINEVENIT,PT CA TREBUIE SA LE IERNEZ CAT DE CURAND.Multumiri anticipate tuturor

Ana




Ana draga,
Dupa mine, cam toata florile tale trebuie bgate in casa cel putin pe perioada iernii, adica a ingheturilor. Muscatele zonale, adica cere obisnuite, rezista in balcoanele inchise , pe timpul iernii, pentru ca lor le place chiar vremea mai racoroasa.In restul florilor, (dracena, violete ,cactusi, trandafiri japonezi,gloxinie, si toate florile tale ) cred ca trebuie iernate in casa totusi.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

quote:
Originally posted by petra

quote:
Originally posted by Dev

Buna!Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat din experienta voastra:as vrea sa stiu care din plantele urmatoare se pot ierna intr-un balcon inchis(nu cu termopan)in care am iernat anii trecuti muscatele zonale.Plantele sunt:aloe,sygnonyum,begonii fara bulb,telegraf,colocasia,trandafir pitic si japonez,muscate curgatoare,cu frunze crete si cu frunze cu alb si verde(nu fac flori),vita de camera,voalul miresei,haemantus,lamai,portocal,craciunel,cactusi,cercelusi,kalanchoe,violete,dracaena,crin,urzicute,pilea,leandru,gloxinie,iedera.In mod deosebit as vrea sa stiu cum se ierneaza urzicutele,muscatele curgatoare,trandafirii pitici,cercelusi si muscata cu 2 culori la frunze,deoarece nu am mai avut astfel de plante.Mentionez ca alternativa la balcon nu am decat dormitorul pt iernatul florilor,dar acolo e cald si cam putina lumina.ORICE SFAT DESPRE IERNAT E BINEVENIT,PT CA TREBUIE SA LE IERNEZ CAT DE CURAND.Multumiri anticipate tuturor






draga,
Dupa mine, cam toata florile tale trebuie bgate in casa cel putin pe perioada iernii, adica a ingheturilor. Muscatele zonale, adica cere obisnuite, rezista in balcoanele inchise , pe timpul iernii, pentru ca lor le place chiar vremea mai racoroasa.In restul florilor, (dracena, violete ,cactusi, trandafiri japonezi,gloxinie, si toate florile tale ) cred ca trebuie iernate in casa totusi.
Succes!

La toti numai bine!


Multumesc pt raspuns!Le voi ierna aproape pe toate in casa,chiar daca sunt mai inghesuite saracele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellasarmisegetusa spune:

Fetelor, dragelor, frumoaselor, am fost sfatuita sa ma mut cu intrebarile aici din alt "subdirectory", caci nu mai stiam unde vazusem ceva despre plante, cu scuzele de rigoare catre administrator/moderator..

Merci mult tuturor celor ce mi-au raspuns pe "Plante de apartament, Femina", din suflet multumesc! Ce promptitudine! Sunt surprinsa, dar in sensul cel mai placut.

Pentru ca voiam tare mult sa stiu cum se ingrijesc plantele de apartament. Pe unele le aveam deja, altele le-am primit de la cineva care se muta si m-am trezit cu ele la usa. Erau tare frumoase, asa ca doar nu era sa spun nu! Colocazia si muscatele sunt deocamdata ok, dar nu le-am bagat inca in casa.. A venit insa frigul si iata ca nu stiu ce sa fac cu cele care au probleme, eu neavand plante pana anul acesta (stiu ca pare ciudat dar odata ca nu aveam timp, plecand ba in strainatate, etc, si nici nu eram pasionata, dar acum!... si nu avea deci cine se ingriji de ele. Acum insa m-a apucat o pasiune (o sa radeti!) incat nu as vrea sa renunt, desi am vazut ca multe au inceput sa se deterioreze. E vorba de: anthurium "sugar love", betulia (flori roshii), lamai (pom) care are deja lamai verzi in el, ardei luat din piata, care a inceput sa se usuce la 2 zile dupa ce l-am plantat, trandafir japonez, care , cum l-am bagt in casa, ca il plouase torential, ca si pe celelalte din pacate, apoi o planta mare, "urcatoare", cu frunze cerate, carnoase, zici ca e iedera, si una cu tzepi, care cred ca se numeste "coroana lui Hristos" , asa am auzit ca ar fi. Imi plange inima cand le vad, pentru ca se sting vazand cu ochii. Ca noua "gradinareasa" (adica de prin mai anul aceasta) mai am si niste jardiniere cu "sporul casei" si muscate ciclam si petunii, care au inflorit de mai mare dragul toata vara si acum mi-am dat seama ca nu stiu unde sa le pun in casa si pe acestea, poate in pod, ca acum stau la casa, nu mai stau la bloc... Dar e asa o casa cam fara lumina, si nu prea am unde sa pun plantele. (In bucataria cam mica de altfel, am bagat lamaiul, 2 ardei mici si care s-au uscat de tot, 2 pui de violete de Parma, anthurium-ul, un pui de avocado, trandafirul japo, iar pe hol la intrare, unde nu prea e lumina nici caldura, sunt "planta "tzepoasa" si cea "cerata", si 2 leandri..




quote:
Originally posted by Dev

quote:
Originally posted by petra

quote:
Originally posted by Dev

Buna!Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat din experienta voastra:as vrea sa stiu care din plantele urmatoare se pot ierna intr-un balcon inchis(nu cu termopan)in care am iernat anii trecuti muscatele zonale.Plantele sunt:aloe,sygnonyum,begonii fara bulb,telegraf,colocasia,trandafir pitic si japonez,muscate curgatoare,cu frunze crete si cu frunze cu alb si verde(nu fac flori),vita de camera,voalul miresei,haemantus,lamai,portocal,craciunel,cactusi,cercelusi,kalanchoe,violete,dracaena,crin,urzicute,pilea,leandru,gloxinie,iedera.In mod deosebit as vrea sa stiu cum se ierneaza urzicutele,muscatele curgatoare,trandafirii pitici,cercelusi si muscata cu 2 culori la frunze,deoarece nu am mai avut astfel de plante.Mentionez ca alternativa la balcon nu am decat dormitorul pt iernatul florilor,dar acolo e cald si cam putina lumina.ORICE SFAT DESPRE IERNAT E BINEVENIT,PT CA TREBUIE SA LE IERNEZ CAT DE CURAND.Multumiri anticipate tuturor

Ana




Ana draga,
Dupa mine, cam toata florile tale trebuie bgate in casa cel putin pe perioada iernii, adica a ingheturilor. Muscatele zonale, adica cere obisnuite, rezista in balcoanele inchise , pe timpul iernii, pentru ca lor le place chiar vremea mai racoroasa.In restul florilor, (dracena, violete ,cactusi, trandafiri japonezi,gloxinie, si toate florile tale ) cred ca trebuie iernate in casa totusi.
Succes!

La toti numai bine!


Multumesc pt raspuns!Le voi ierna aproape pe toate in casa,chiar daca sunt mai inghesuite saracele!

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Bellasarmisegetusa,

Bine ai venit aici, in locul unde se intalnesc fetele carora le plac plantele si florile.
Observ ca ai o varietate mare de flori, si te ingrijorezi ca au inceput sa se mai usuce sau sa l-i se ingalbeneasca frunzele. In orice caz in primul rand trebui e sa stii ca unor flori nu le prea place sa fie mutate, iar la trecerea florilor de afara in casa. sa stii ca unele pot sa fie suparate un timp, pana se acomodeaza cu noua clima din casa.
Acum este indicat sa le pui ceva ingrasaminte pentru flori, sa se uzi mai bine daca in casa este mai cald si bineinteles sa le asiguri lumina necesara.
Daca totusi nu reusesti sa le inveselesti, probabil ca au ele ceva ce nu le convine. Poate sa fie pamantul prea ud, sa aiba ceva daunatori, sa fie prea uscate. Trebuie sa le examinezi cu rabdare si apoi sa le ajuti.
Violetelor de pArma sa stii ca le place mai la racoare, udate cam o data pe saptamana, si numai pe pamant, nu peste frunze.
Trandafirul japonez, cere totusi lumina si caldurica, apa(pamantul nu trebuie sa fie uscat niciodata dar nici sa balteasca apa, ci sa fie mereu usor umed.
Nu mai retin ce flori mai ai dar poate mai revii cu intrebari si noutati referitorare la cum le merge plantelor tale.
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

buna fetelor,

citesc de mult timp subiectul vostru si ma incumet si eu sa intru in vorba cu voi. eu gradina nu am inca pt ca abia anul asta m-am mutat la casa si am in jur numai gazon. in primavara e planificata amenajarea gradinii. am in casa o gramada de plante, un ficus de 9 ani (Gigi), doi leandri, violete de parma de toate culorile, o prayer plant , un wax plant etc.

in toamna asta am plantat afara niste tufanele, de mai multe culori, pe o bucata de pamint intre garaj si poteca spre casa (am sa pun o poza in album). am citit ca sint plante perene, ceea ce imi place, pt ca nu vreau sa le mut de acolo. acum a venit inghetul si florile s-au ofilit dar tulpinile sint inca viguroase. intrebarea me e, sa le tai sau sa le las asa sa ninga pe ele si sa le tai in primavara? nu cred sa putrezeasca sub zapada pina in primavara pt ca sint destul de lemnoase, nu sint fragede. am o gramada de carti de gradinarit dar nu scrie nicaieri ce sa fac cu ele. please help!!

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellasarmisegetusa spune:

Multumesc mult de infos, draga Petra.. Asa o sa fac cu violetele, ci cu rose "Japo". Spuneam ca am mai multe plante (si am cumparat si niste bulbi de lalele olandeze azi, si ma gandesc cand s-o opri polaia asta, sa apuc sa plantez pt la primavara, ca sunt lalele lila, inpoza arata chiar deosebit).. Dar hai sa le iau pe rand pe celel cu care ziceam ca am probleme: azi, despre Anthurium "sugar love".. l-a plouat torential, acum l-am bagat in casa de 3-4 zile dar tot "murat" pare, si asta dupa ce mai avusese o perioada tot asa, in care l-am apucat o ploaie rea si ii indepartasem toto ce era atacat, si incepuse sa se intremeze.. dar vremea s-a schimbat si daca soarele acela l-a "vindecat", acum no chance de soare , a venit aproape iarna, asa ca e mohorat si ploios, si anthurium-ul meu e pe moarte.. ce sa-i fac? :(( plus ca nu stiu ce ingrasamant sa le mai pun la plantele astea, ca acum vreo 2 ani am avut o yucca si-o dracena si le-am pus ingrasamant ca tot asa, mureau, si dupa ingrasamant, au murit in doar 2 zile! Si nu pareau sa aiba ceva la radacina.. sau nu stiu eu sa ma uit.. Aproape ca ma gandesc ca n-am noroc la plante ! ;(

quote:
Originally posted by petra

Bellasarmisegetusa,

Bine ai venit aici, in locul unde se intalnesc fetele carora le plac plantele si florile.
Observ ca ai o varietate mare de flori, si te ingrijorezi ca au inceput sa se mai usuce sau sa l-i se ingalbeneasca frunzele. In orice caz in primul rand trebui e sa stii ca unor flori nu le prea place sa fie mutate, iar la trecerea florilor de afara in casa. sa stii ca unele pot sa fie suparate un timp, pana se acomodeaza cu noua clima din casa.
Acum este indicat sa le pui ceva ingrasaminte pentru flori, sa se uzi mai bine daca in casa este mai cald si bineinteles sa le asiguri lumina necesara.
Daca totusi nu reusesti sa le inveselesti, probabil ca au ele ceva ce nu le convine. Poate sa fie pamantul prea ud, sa aiba ceva daunatori, sa fie prea uscate. Trebuie sa le examinezi cu rabdare si apoi sa le ajuti.
Violetelor de pArma sa stii ca le place mai la racoare, udate cam o data pe saptamana, si numai pe pamant, nu peste frunze.
Trandafirul japonez, cere totusi lumina si caldurica, apa(pamantul nu trebuie sa fie uscat niciodata dar nici sa balteasca apa, ci sa fie mereu usor umed.
Nu mai retin ce flori mai ai dar poate mai revii cu intrebari si noutati referitorare la cum le merge plantelor tale.
succes!

La toti numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Lorelai,
Bine ai venit si tu aici, in clubul gradinareselor.
Despre tufanele, iti spun sigur ca sunt perene. sunt foarte rezistente, asa incat le ve-i avea cu siguranta si in anii viitori. Oricum, daca zici ca s-au uscat florile, dar tulpinile au ramas verzi inca, inseamna ca planta traieste. Indeprteaza florile uscate si daca tultipile au crescut prea mari poti sa le tai un pic. daca nu sunt foarte inalte, lasa-le asa pana la primul ingheta mai zdravan si atunci cand sunt inghetate le poti taia la 4 -5 degete inaltine de la pamant, daca nu nu este nici un bai, o se indepartezi tulpinile uscate in primavara. si eu in toamna aceasta mi-am plantat niste tufanele dintr-un ghiveci dupa ce au facut reprezentatie frumoasa prin fata casei, tocmai cu speranta de al le avea si la anul, si am gasit eticheta avuta in vas, unde zicea ca in perioada cresterii nu trebuie lasate sa creasca mai mult de 10 -15 cm, trebuind taiate varfurile sistematic pana in luna iulie, dupa care se lasa sa infloreasca. In acest fel cred ca -si pastreaza inaltimea lor pitica care o au atat de cochet in vase cand le cumparam. Am ajuns la conluzia asta dupa ce am plantat in primavara o tufanica mica si draguta si dupa ce i s-au uscat florile vechi a inceput a creste ca nebuna in sus de a trebuit sa-i pun bat sa o sprijin. Florile au inflorit la fel, dar inaltimea plantei a fost mult, mult mai mare. Asa ca o sa incerc acest "tip" la primavara pe una din tufanelele mele.
Succes si tie, mult noroc in casa noua, si la primavara o gradina asa cum iti doresti tu.
PS. Daca ziceai ca nu gasesti nimic in cartile tale, iata ca ti-am oferit eu un capitol. Scuze pentru ca am scris asa de mult.

Mergi la inceput