Incredere

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

[quote]Initial creeata de Freia

Am iesit dintr-o relatie in care am pus suflet, pasiune, dragoste si ce e mai importat, am pus tot ce eram in "mana" celui de langa noi, care era "totul". Din aceasta relatie fiecare am pierdut / castigat cate ceva.

Eu, am castigat un copil.
si, am pierdut increderea in cei de langa mine, in majoritatea, in special in oamenii noi care imi ies in cale si indruga verzi si uscate dar habar n-au ce simt, am pierdut dorintza de a ma aventura sa-mi refac viatza alaturi de un alt barbat, am pierdut dorintza de zambi (la inceput, pana m-am dumirit ca nu m-am frant in mii de bucatzele).




Sa incerc sa pledez pentru viitorul luminos care te asteapta.. nu pot fiindca acum esti cu sufletul zdrobit si toate corabiile tale s-au dus la fund.
Si totusi.. a fost o vreme cand si eu imi pierdusem increderea in cel de langa mine desi nu-i daruisem chiar totul si eram doar pe punctul de a o face.. am fost mai norocoasa si m-am ales doar cu un sut in fund deci un pas inainte..
Mi-a trebui o vreme sa ma refac.. nu intru in amanunte si cand eram undeva sub linia de plutire a aparut cineva care a avut rabdare cu mine si m-a invatat sa zambesc si sa-mi recapat increderea in mine, mai intai,pentru ca eu ziceam ca e ceva "wrong" cu mine . Apoi incetul cu incetul mi-am recapatat increderea in barbati, mai bine zis in cel de langa mine care a reusit sa mi-o si pastreze de circa 6 ani si viitorul nostrui este inca luminos.. nu perfect, exista ca deobicei intre doi oameni mici diferende.. insa rezolvabile si nimic care sa rupa increderea pe care o avem.
Poate de asta mi-am permis sa-ti raspund...poti sa incerci sa-mi urmezi sfatul: chiar daca acum nu vezi capatul curcubeului de norii care te inconjoara, incearca sa astupi treptat rana privind in fiecare zi minunea care ti-a fost daruita, chiar si cu pretul pe care l-ai platit.
Daca nu-ti inchizi de tot inima poate ca pe undeva sta ascuns si curcubeul tau.. doar lasa-l sa poata intra in inima ta.
Nu stiu cand, nu sunt vizionara, azi, maine peste un an sau cinci, dar daca pentru mine sau pentru alte fete s-a putut de ce sa nu fie posibil si pentru tine.
Si aici in club cred ca ai destui "umeri" pe care sa te sprijini.. si abia asteptam sa-ti vedem zambetul pentru EL.
Pana atunci zambeste pentru tine si mai ales pentru Alexa, pentru ca ea simte tot ce simti tu.. legatura dintre voi este puternica si nu incerca s-o innegurezi pentru simplul fapt ca aparitia Alexei in viata ta a fost legata de distrugerea relatiei tale cu tatal ei.
Acum inchei urandu-ti sa ai curajul sa privesti viitorul in fata si sa astepti deschisa sa-i primesti darurile care poate candva vor fi placute si pentru tine.
Atat si aici ai un umar de sprijin.
Monica


http://community.webshots.com/user/mdanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amarena spune:

Stiu ca nu intotdeauna copiii reusesc sa umple golul lasat de lipsa celui pe care l-am crezuit jumatatea noastra...dar poate tocmai puii nostri ne pot ajuta sa trecem peste durere, asa cum a spus cineva mai sus...
Eu nu sunt despartita de sotul meu, dar sunt singura, inca de cand eram insarcinata in ultimele luni...
A inceput sa ma neglijeze inca de pe atunci si dupa nasterea copiilor nu m-a ajutat aproape deloc, chiar daca ma vedea ca pic de oboseala, pentur ca ma ocupam singura de casa si de doi bebelusi..
Am avut o incredere oarba in el, dar in decurs de doi ani, cat au copiii, ne-am indepartat foarte mult..Sotul meu este el insusi inca un copil, se comporta ca atare, nu are simtul responsabilitatii, si asta a fost intotdeauan sursa certurilor dintre noi...
Acum ceva timp eu am luat decizia sa-l parasesc...ma durea indiferenta lui, pentru ca doar asta era, indiferenta, nu era agresiv, nimic de genul asta...
Cand am fost acasa, in Romania, in timpul petrecut cu copiii mei aproape ca nu m-am gandit deloc la el...Mi-am concentrat atentia asupra copiilor si a fost un timp extraordinar...
Acum el incearca sa-mi recastige increderea..dar este extrem de greu...Nu pot sa mai cred ceea ce-mi zice...
Chiar daca sunt casatorita, problema este aceeasi...Vreau sa-l cred, vreau sa-l iubesc ca la inceput, dar deocamdata ma lovesc de neincrederea asta...Si ce mult doare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Si eu am trecut printr-o experienta asemanatoare, eram o femeie casatorita insa singura, am ssuferit maltratari etc ,insa totul s-a terminat.

Credeam ca asa era mai bine insa abea aici incepeau problemele, nu mai credeam in nimeni, nu vedeam decit falsedati, vorbe mari si fapte putine, uram barbatii in general, simteam ca ei sint singurii vinovati de ceea ce se intimpla cu noi femeile.
A trecut mult timp fara sa ma gindesc a-mi reface viata,chiar credeam ca e mai bine singura decit rau acompaniata.
In sfirsit l-am cunoscut pe el, pe actualul sot si fara sa vreau am inceput sa cred in el ,era diferit.
Acum sint fericita cred in el si stiu ca e jumatatea mea, ma iubeste ,mi-a dat tot ceea ce-mi lipsea, sintem unghie si carne, nu face nimic fara mine.
Il simt linga mine fizic si sufleteste.
Acum sint o femeie noua, implinita ,fericita si doresc tuturora cel putin sa ajunga la fericirea ce o simt eu.
Va doresc tuturor sa aveti norocul de a uita tot raul ce v-i s-a facut si sa incercati sa traiti din nou alaturi de o persoana ce sa merite iubirea , respectul si increderea voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reliana spune:

Fetelor, si eu trec prin aceeasi experienta ca voi, totul e sa nu disperati, viata are pt fiecare pus de-o parte ceea ce merita, si fiecare din noi ne vom primi jumatatea, atunci cand trebuie.

Daca ar fi sa mai iubesc de-o suta de ori si sa pierd tot as face-o, nu cred ca exista sentiment mai frumos decat sa-ti bata inima tare tare, si sa-ti tremure vocea:)). Si apoi o sa ma intrebati cum pot sa vb asa usor, si-am sa va spun ca nu sunt don juan versiunea feminina, dar asta e menirea noastra, sa invatam sa iubim cu adevarat si sa ii invatam si pe ceilalti sa ne iubeasca la fel sau mai mult decat ii iubim noi!

It is better to have loved and lost than never to have loved at all!
http://www.yamafoto.com/?ref=12560

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Reliana...BRAVO!
Gandesc la fel, te inteleg...iti doresc sa ramai la fel de optimista si sa-ti gasesti "jumatatea"

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lampard spune:

daca treci printr-o experientza nefavorabila totul e sa ai puterea sa nu generalizezi ulterior.....
wpt ca,din pacate de cele mai multe ori asha se intampla....
daca treci printr-o relatzie esuata care lasa sechele adanci,nici makar nu mai potzi purta o discutzie cu vreun membru al sexului opus.....
de aceea ,puternici sunt doar cei ce depasesc situatzia de fatza......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:


Pentru voi, prietenele mele:
Intotdeauna va fi o alta mai frumoasa ca tine.
> Un mai desteapta.
> Cu o casa mai mare.
> Cu o masina mai scumpa.
> Cu copii mai buni la scoala.
> Cu soti ce repara mai multe in casa.
> Asa ca, nu-ti mai bate capul,
> Iubeste-te pe tine, accepta-ti circumstantele.
> Gandeste-te:
> Cea mai frumoasa femeie din lume poate avea o inima impietrita.
> Cea mai apreciata femeie de la serviciu probabil nu poate avea copii.
> Iar cea mai bogata femeie are masina, casa, haine...dar e singura.
> Si vorba spune: "Si unde dragoste nu e, nimic nu e."
> Asa ca, inca o data, iubeste-te. Accepta cine esti.
> Priveste-te in oglinda dimineata cu un zambet si spune:
> "Dumnezeu m-a binecuvantat, asa ca nu-mi permit sa fiu stresata. Si
> m-am saturat sa fiu dezamagita."
> "Invingatorii sunt cei ce fac lucrurile sa se intample.
> Invinsii lasa lucrurile la voia intamplarii."

&Radu BB mic da' voinik
http ://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/l_oredana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

quote:
Originally posted by Lore71


Pentru voi, prietenele mele:
Intotdeauna va fi o alta mai frumoasa ca tine.
> Un mai desteapta.
> Cu o casa mai mare.
> Cu o masina mai scumpa.
> Cu copii mai buni la scoala.
> Cu soti ce repara mai multe in casa.
> Asa ca, nu-ti mai bate capul,
> Iubeste-te pe tine, accepta-ti circumstantele.
> Gandeste-te:
> Cea mai frumoasa femeie din lume poate avea o inima impietrita.
> Cea mai apreciata femeie de la serviciu probabil nu poate avea copii.
> Iar cea mai bogata femeie are masina, casa, haine...dar e singura.
> Si vorba spune: "Si unde dragoste nu e, nimic nu e."
> Asa ca, inca o data, iubeste-te. Accepta cine esti.
> Priveste-te in oglinda dimineata cu un zambet si spune:
> "Dumnezeu m-a binecuvantat, asa ca nu-mi permit sa fiu stresata. Si
> m-am saturat sa fiu dezamagita."
> "Invingatorii sunt cei ce fac lucrurile sa se intample.
> Invinsii lasa lucrurile la voia intamplarii."

loredana &Radu BB mic da' voinik
http ://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/l_oredana/




ai uitat sa precizezi sursa...

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crysa spune:

scriu si eu aici pentru ca in final s-ar putea sa ajung in clubul vostru. si chiar de nu suntem despartiti, nu mai este increderea. increderea oarba care face sa treci mari si tari.

doar timpul va rezolva totul. se spune ca D-zeu nu da mai mult decit poti duce. si se mai spune ca ce nu te omoara te intareste.

asa ca... fiti barbate fetelor
eu cred ca in final noi suntem cele vom cistiga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

eu cred ca deja am castigat ceva noi: niste copii superbi care ne ajuta sa zambim si sa trecem mai usor peste evenimentele urate.



Freia si Alexa

Mergi la inceput