"Copil violent !!???" (..doar la gradinita)

"Copil violent !!???" (..doar la gradinita) | Autor: Sobo

Link direct la acest mesaj

Am pus subiectul si la psihologia copilului insa ma streseaza asa tare problema incat il pun si aici in ideea de a primi sfaturi cat mai urgent.

Am inceput gradinita de 2 saptamani. Prima zi fara plans. A doua zi fara plans dimineata cu plans la pranz(se pare ca un copil l-a lovit-asa am aflat de la el), a treia zi Dragos incerca sa ne muste, lucru de care l-am dezvatat rapid. Acum am ajuns la stadiul de plans dimineata, insa la 3 cand merg sa-l iau se joaca frumos.
Am zis OK, copilul se adapteaza.
Ieri cand ma duc sa-l iau, copilul incepe sa planga (cand ma vede) si era zgariat sub un ochisor si pe nas(am aflat ulterior de la el ca il zgariase un baiat "cu degetelul-nu cu jucaria", fapt ce nu a fost infirmat nici de educatoare).
Educatoarea ma ia in primire (probabil ca o explicatie la zgarietura) ca Dragos este obraznic , ca loveste copii, ca le ia jucariile, ca in general el incepe conflictele si ca sa luam masuri.
Nu vreau sa discut atitudinea educatoarei. Problema mea este urmatoarea: acasa nu avem probleme cu Dragos, colaboram frumos, in general cand se intalneste cu copii nu e violent.(chiar imi era ciuda ca e prea pasnic)
Nu stiu ce sa cred si ce atitudine sa am fata de el.
Am discutat cu el acasa si i-am zis sa nu dea in copii, si daca dau copii in el sa-i spuna educatoarei, ca ea e un fel de mamica acolo. Cum pot sa aflu care este adevarul si ce sa-i mai spun. Nu vreau nici sa devina un papa lapte in care toti sa dea si el sa nu riposteze insa nu inteleg de cand a devenit el "batausul grupei". El acum are 2 ani si 9 luni, majoritatea copiilor de gradinita sunt mai mari.
In general el nu povesteste foarte inteligibil, informatia o aflu de obicei fractionata si niciodata nu sunt convinsa ca este corect "puzle-ul" povestii.
Multumesc mult pentru orice sfat!




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miki8 spune:

Draga mea cred ca exagerezi. Un copil violent nu face ce spui tu. El este totusi foarte mic si la virsta asta agresivitatea este modul lor de comunicare.Educatoarea este cam timpita si cam comoda.Copilul meu avea 2 ani zi zece luni cind a mers la gradinita intr-o grupa in care cel mai mare copil avea 6 ani jumate. Si el proceda la fel, mai tragea o palma, mai tragea fetitele de par, mai tragea o dunga pe foiaia unuia care se pregatea de scoala si facea bastonase si alte alea. Cind ma duceam seara sa-l iau veneau la mine vreo 5 - 6 copii si spuneau pe rind , doamna mie mi-a tras un pumn, mie mi-a rupt foaia, pe mine m-a scuipat, etc. Muream de jena in sinea mea, uneori acesti copii erau la imbracat cu parintii lor gindeste-te ce era in sufletul meu. I-am explicat in fata lor ca nu e bine ce face cu un calm jucat ca-n filme, acasa ii mai explicam o data seara cind eram momemntul nostru de comunicare cel mai intim, dimineata ii reaminteam iar si tot asa, pina cind, incet, incet a vazut ca poate comunica cu copii si altfel, ca nu i se intimpla nimic rau si gata acum nu mai avem nici o problema. Tot in acea perioada, la culcare, de fapt la trezire, s-a trezit o data mai devreme si s-a gindit el sa-i bage un deget in ochi vecinului lui de pat ca sa-l trezesca. Iti dai seama ce a urmat. Ala plingea ca s-a speriat, el plingea ca plingea ala. Educatoarele insa nu mi-au zis niciodata nimic. Deci eu zic sa fii calma, sa-i explici si lui si educatoarei si se va drege totul. Nu te ingrijora, este normal. E foarte mic.

Cu bine

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Subscriu la ce a spus Miki .
Vlad a facat luna asta 3 ani...si este exact in aceleasi tipare...dar nu mai rau ca altii....si nici mai bun...

si el mai trage cate una, si el isi mai ia cate una, mai impinge...si tot asa...dar astia sunt copii..mai ales ca nu sunt marisori...

te pup si stai linistita...



Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by Miki8

...Educatoarea este cam timpita si cam comoda...
Miki




De acord! Normal, ea trebuie sa stea intre copii si sa atenueze eventualele conflicte. Mai ales daca vede ca e mic copilul si inca nu s-a adaptat noului mediu.
Sobo, tu stai mereu de vorba cu puiul tau si pune cap la cap totul, apoi ii explici ce e bine si ce nu. O sa vezi ca se va rezolva totul.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Initial creeata de Sobo


Ieri cand ma duc sa-l iau, copilul incepe sa planga (cand ma vede) si era zgariat sub un ochisor si pe nas(am aflat ulterior de la el ca il zgariase un baiat "cu degetelul-nu cu jucaria", fapt ce nu a fost infirmat nici de educatoare).
Educatoarea ma ia in primire (probabil ca o explicatie la zgarietura) ca Dragos este obraznic , ca loveste copii, ca le ia jucariile, ca in general el incepe conflictele si ca sa luam masuri.
Nu vreau sa discut atitudinea educatoarei.


Sobo si Dragos

"Copiii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." Nicolae Iorga




Dupa parerea mea, atitudinea educatoarei este foarte importanta. Ea este cea care ii supravegheaza si ii educa pe copiii si ma tem ca tocmai ea face niste greseli si unele poate chiar grave. Sa fie din comoditate, ignoranta sau lipsa de tact? De exemplu, discutia cu tine despre comportamentul lui Dragos presupun ca n-a avut loc intre patru ochi ci de fata cu copilul (eventual si cu ceilalti copii). Prea s-a grabit sa-l considere capul rautatilor ca si cum toti ceilalti ar fi niste sfintisori! ADaca a auzit, copilul n-o sa se simta prea in largul lui acolo. Prea s-a grabit d-na sa sara in capul tau cu reprosuri. Daca nu e in stare sa aplaneze conflictele dintre copii astfel incat sa nu se ajunga la lovituri si zgarieturi, poate ar trebui sa cauti o alta gradinita cu o educatoare mai priceputa. Dar, mai intai merita sa incerci sa rezolvi problema la fata locului. Incearca sa-l faci pe copilul tau (stiu ca e inca mic, dar, totusi) sa-ti dea mai multe detalii despre cele intamplate in realitate. Si inca ceva - copilasii n-ar trebui sa vina cu unghiile taiate la gradinita? Asa n-ar mai putea sa se zgarie.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Este normal ca pustii sa incerce inca din prima zi sa stabileasca ierarhii. Probabil ca fiind mai mititel, ceilalti sa fi vrut sa se impune de la inceput. Altfel nu prea este logic ca pustiul sa se simta bine la inceput, si apoi din ce in ce mai putin bine...
La fel de bine am auzit un tatic care isi invata copilul "sa nu cumva sa vina batut de la gradinita, ci sa ii bata el pe baieti, si pe fete sa le pupe pe toate"!!!! Si tineti cont ca respectivul este un pusti de patru ani jumate, care n-a mai fost la gradinita, si pe care parintii intentionau sa-l dea la o grupa de copii mai mici ca el, pentru ca e "incepator"!
Nu e normal asa ceva! Deci cine stie ce a fost invatat "oponentul" pustiului tau...
Este si greseala educatoarei, pe de alta parte au si ele dreptate, ca sunt multi copii si putine educatoare BUNE. Care sunt mai bune se satura repede si se fac secretare
Eu zic sa urmaresti cu rabdare ce se intampla, iar parerea mea, daca pustiul e la primele zile, educatoarea il poate si confunda! Incearca sa afli de la pusti adevarul.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Copilul meu este cu 4 luni mai mic decat al tau, si se comporta la fel ca si Dragos, la fel ca toti copii de varsta lor: daca ceva nu le convine, devin agresivi. Uneori isi imparte jucariile, alteori nu, coopereaza mai mult cu cei mai mari decat el si mai putin (chiar deloc) cu cei mai mici. La agresivitate (impinsaturi, tipete sau respingeri de orice fel) raspunde cu agresivitate sau se pune pe plans... Nici nu stiu ce e mai bine. Si eu ii vorbesc continuu despre privilegiul de a se juca cu alti copii si despre cat de important este ca toti sa se simta bine impreuna.
Probabil s-a apropiat prea mult de un copil mai mare care n-a vrut sa se joace cu el, s-au suparat reciproc si s-au certat putin. Eu nu cred ca e grav. Important e sa pastrezi comunicarea cu Dragos, chiar si asa, in franturi de cuvinte, sa-i explici cu ce a gresit - si el si colegul lui - si poate chiar sa-i impaci personal, sau sa-i ceri educatoarei sa faca acest lucru.
Nu e normal sa se intoarca acasa zgariat pe fata! Cred ca ofensiva e cea mai buna defensiva si educatoarea a sarit cu reprosuri tocmai pentru ca simtea nevoia sa dea o explicatie pentru zgarieturi, cum ai spus si tu...
In plus, la sfarsitul programului, cand probabil e terminata de oboseala si nervoasa, cu toti copii de fata, nu e un moment pentru caracterizat orice copil din gradinita. S-o rogi sa-ti comunice personal evolutia lui Dragos, eventual dimineatza, in 2-3 minute...
Nu te lasa stresata de stresul altora.:) Cu siguranta educatoarea a avut o zi grea si a rabufnit pe primul parinte iesit in cale... Sper ca atitudinea ei sa se schimbe si sa-l ajute pe Dragos sa se adapteze cat mai bine la gradinita. Din pacate de ea depinde totul, daca nu stie sa faca fata "violentei" unui copil de 3 ani probabil si-a gresit vocatia. Pastreaza-ti calmul cu ea si roag-o sa te ajute cu Dragos...accentueaza-i importanta in educatia lui Dragos, ( eu i-a sublinia ironic etimologia cuvantului "educatoare" ...) si poate poate
ceva se va schimba.
Nu sunt psiholog dar cred ca Dragos n-are nici o problema, stai linistita. E normal sa se intample asa ceva, inarmeaza-te cu calm si cu multa rabdare.

Mult succes si nu-ti mai face griji,

Florina & Tudor (2 ani si 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Hai sa va mai povestesc ceva! Dragos are de fapt doua educatoare, in schimburi.
Cea cu care am vorbit miercuri dupamasa a venit ieri de dimineata pana dupamasa asa ca nu am putut afla si parerea celeilalte (care intre noi fiind vorba este o educatoare nemaipomenita - si datorita ei l-am inscris pe Dragos in aceasta grupa).
Asa ca ieri dimineata macinata de problema o opresc iar pe tipa (prima educatoare) pe strada (eram doar noi doua) si-mi spune aceleasi povesti (acum nu mai era obosita dupa o zi de munca) si anume:

- Nu sta frumos pe scaunel cand stau toti copii
- Nu-si ridica singur chiloteii cand merge la baie (ii da jos insa si se cere la baie)
- Ia jucariile copiilor
- Loveste copii cu jucariile (intentionat zice ea)
- El (si numai el) incepe conflictele
- Pana adoarme se zvarcoleste in patut incat ii e teama ca o sa cada
- Baga mana in mancare (uneori chiar mai mananca cu mana)

Si cred ca am enumerat tot ce a spus.Insa aveai senzatia ca mai are ceva de spus.

Dupamasa cand l-am luat, iar aceleasi texte. Cand am zis ca eu i-am explicat copilului ce si cum si o sa-i mai explic si ca ar fi bine sa colaboram, ea facea o mutra la mine...
In final vazand asemenea mutra si vazand ca parca ar mai vrea sa spuna ceva dar se abtine o intreb: "In concluzie, din experienta dumneavoastra cu atatia copii, este un comportament iesit din comun pentru varsta asta sau este un comportament specific varstei ( 2 ani si 9 luni )" Ia imi tranteste un " Este iesit din comun. Nu m-am mai intalnit cu asa ceva" de am crezut ca lesin.
Am inceput sa ma gandesc ca gresesc eu, ca poate ar fi bine sa apelez la un psiholog sa evalueze copilul.
Acasa ne-am jucat de-a gradinita.
Eu, Dragos si un ursulet, aveam fiecare jucarii si nu l-am lasat sa ia din jucariile ursuletului sau ale mele, desi intentionat am pus in fata ursului jucarii destul de tentante si cu care nu se mai jucase de mult. A incercat sa ia jucariile, nu l-am lasat( un simplu "nu e voie sunt ale copilului", si a renuntat).
Nu va spun ca nici nu dormise la pranz asa ca era chiar mai agitat ca de obicei.
Oricum nu am observat nimic deviat in comportamentul lui (de parca nu stiam deja). Este cuminte si colaboreaza frumos la joaca. Nu zic ca nu are si el personalitatea lui, nu este un copil dinala moale si foarte comod, insa de aici pana la "comportament anormal".

Astazi de dimineata am vorbit cu cealalata educatoare, a pus problema cu totul altfel.A zis ca sunt progrese, copilul s-a adaptat foarte bine, ca este intradevar mai zburdalnic, un fel de "iedul mai mare" dar nu este nimic anormal, ca este intredevar si mai micut decat ceilalti si ca ar fi bine sa colaboram pentru a-l forma. (asa da!, asa se discuta!)

In scimb ce ma bucura este ca Dragos astazi, in sfarsit, nu a mai plans dimineta la gradinita. Iar acum doua zile mi-a spus o poezie invatata acolo.

Sper sa fie bine, insa va spun sincer ca imi este mie scarba sa merg la gradinita cand trebuie sa dau ochii cu tanti, dapoi copilul saracul, ce pretentii mai ai?

Sper sa se comporte bine cu el macar, ca pe mine ma lamurit ce bun psiholog e. Daca nu stie sa vorbeasca cu un om matur, cu un copil nici nu mai ai pretentii.

Imi pare rau ca m-am intins atat, insa nici nu am dormit noaptea de stres. Eu imi cunosc copilul si stiu ca nu are probleme, (uneori imi parea rau ca este prea cuminte) insa ma gandesc ca o sa-l persecute tanti ca nu-i place mutra lui sau a mea, ca nici nu stiu ce sa mai cred.

Multumesc mult pentru sustinere!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Draga Sobo,
In primul rind educatoarea greseste fiindca nu reuseste sa faca diferenta intre copilul tau care are 2 ani si 9 luni si ceilalti.
Citeva luni in plus isi spun cuvintul si cred ca ea are pretentii mult prea mari de la un omulet asa de mic.
Ar trebui sa ai o discutie serioasa cu ea si sa-ti expui punctul de vedere si in paralel sa vezi ce spune si cealalta educatoare.
Educatoarea lui Mihnea niciodata nu a spus ceva rau de vreun copil,ba chiar a incercat tot timpul sa-si explice comportamentul lor,si are doar 25 de ani.
Te rog sa te linistesti,pentru ca Dragos este un copil normal pentru virsta lui si nu obraznic din cale-afara.Si dupa cum ti-am spus zingura solutie este discutia serioasa cu doamna si daca se poate si impreuna cu cealalta educatoare.
Aveti grija de voi,
Pupicei,Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Sobo, clar educatoare aia si-a gresit vocatia! Si cate mai sunt ca ea, din pacate! Poti incerca cu diplomatie s-o abordezi. Daca nu tine, mai poti face ceva: mergi la un psiholog, cu copilul. Dupa terminarea sedintei, il rogi sa-ti puna concluziile lui pe o hartie. Cu aceasta hartie, te duci la educatoarea respectiva si la directoarea gradinitei si le demonstrezi cat de "competenta" este "educatoarea". Dar asta e cu dublu tais, ori directoarea o mustruluieste si educatoarea incepe sa se poarte cum trebuie, ori o da afara, pe motiv de incompetenta, ori o va lasa pe post, iar individa iti va teroriza copilul...Sper sa rezolvati diplomatic. Bafta multa!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea76 spune:

Draga Sobo,
Si eu am trecut prin ce spui tu, numai ca eu aveam probleme cam cu ambele educatoare. Iar pe langa ce spui tu, pe al meu il gaseam in fiecare zi ud si ele imi ziceau senine ca l-au scapat la apa, dar el era din cap pana in picioare fleasca, plus ca nu doarme la pranz si nu-i lasa nici pe ceilalti copii sa doarma.
Am inghitit o data, de doua ori si m-am dus la directoare si i-am spus toata tarasenia si s-a luat de ele, de fata cu mine, si s-a mai imbunatatit situatia vreo doua zile. Dupa aceea, iar era ud, iar ziceau ca nu se inteleg cu el si eu iar m-am dus la directoare si am facut scandal si mai mare.
Nu stiu ce le-a zis ea, dar din ziua aceea pe David nu-l mai gasesc ud, chiar mi-au zis ca e mult mai cuminte .
Asa ca, pe langa faptul ca nu au nici un fel de notiuni de psihologie si pedagogie, mai sunt si comode, vrand probabil ca toti copiii sa fie niste marionete pe care sa le dirijeze cum vor ele.
Eu zic sa nu te lasi si incearca ce am facut si eu, n-are ce strica.
Bafta multa!

Andreea & David (07.07.2001)

Mergi la inceput