gradinita sau cresa?

gradinita sau cresa? | Autor: geliza

Link direct la acest mesaj

Pleaca bona si nu stiu ce sa fac...Mara are 2 ani si 8 luni...Unde sa o duc la cresa sau la gradinita?
mentionez ca este trecuta pe lista la cresa, dar am vrut sa mai aman momentul cu inca un an...din pacate bona si-a gasit un serviciu cu carte de munca si eu nu stiu ce sa fac...as da-o la cresa/camin fiindca invata mai multe acolo.
Sfatuiti-ma, va rog...
Va multumesc

Eliza si Mara (24.01.2002)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Depinde de ce cresa si ce gradinita ai in vedere. Mara este destul de mare ca sa faca fata la gradinita, dar cred ca ar trebui sa alegi dupa ce ai vizitat ambele locuri, ai vazut conditiile si ai vorbit cu doamnele de acolo. Care e mai aproape de casa? La cresa avantajul este ca sint mai putini copii/adult fata de o gradinita de stat, dar la o gradinita buna cred ca are mai multe de invatat. Si, oricum, peste 4 luni (cind implineste 3 ani) probabil ca va trebui sa mearga la gradi, nu?
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

O mai primesc la gradinita daca nu ai inscris-o din timp? Si eu cred ca e suficient de mare pentru gradinita dar tu stii cel mai bine daca e pregatita. Cred ca sunt sanse mai mari sa-i placa la gradinita, unde sunt copii de varsta ei sau mai mari, decat la cresa unde sunt copii mai mici (majoritatea).
Fiul meu e cu putin mai mic decat fiica ta si am observat ca la varsta asta (dar cred ca intotdeauna a fost asa) cauta compania copiilor mai mari si nu se joaca cu cei mai mici.
Sa ne spui ce-ai hotarat, si mult succes, stiu ca e o hotarare importanta si destul de greu de luat. O alta alternativa, zic eu, ar fi sa gasesti alta bona pana toamna viitoare...
Eu aman sa-l dau undeva tocmai pentru ca mi se pare prea mic pentru gradinita si prea mare pentru cresa. Nu vreau sa-l dau undeva si apoi sa-l mut, e dificil si-asa.

Numai bine!

Florina & Tudor (2 ani si 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nuuu, la cresa sunt copii pana pe la 4 ani. Si sunt putini copii sub 2 ani, pentru ca in general mamicile stau in concediu. Silvia la 2 ani si 7 luni tocmai a trecut la grupa mijlocie la cresa. Asta pentru ca la unele gradinite fac mofturi sa-i primeasca la 3 anisori si pentru ca la cresa "se umbla mai mult dupa fundul lor". Sunt ajutati la masa, la imbracat-dezbracat, pusi de n ori pe zi la olita si intrebati daca nu vor (pentru cei care sunt in perioada obisnuirii cu olita). Canta, danseaza, spun poezii (in cor), fac exercitii de gimnastica si sunt lasati si sa se joace liber destul de mult.

Am mai spus-o: omul sfinteste locul. Adica personalul. Trebuie vazut si interesat despre gradinita/cresa cu pricina.

Si Silvia a ajuns la cresa cand bona a zis ca nu mai poate ca are tensiune, colesterol, aia, aia. Si ca e obositor pentru ea.

La gradi de stat prin mai se fac inscrierile pentru anul urmator. In primavara era o agitatie pe forum la acest subiect...

Vezi ca odata intrat in colectivitate incep bolile, racelile frecvente.

Faceti cea mai buna alegere. Cu drag, Lavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

va multumesc...pentru inceput o sa o duc la cresa...pentru ca acolo sunt mai multe ingrijitoare pe langa ei...la gradinita o pot duce dupa ce se acomodeaza ca nu e nici o problema...avem "pile" si ne primeste
o sa va tin la curent cu acomodarea

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Geliza,

si noi dupa indelungi dezbateri si cautari am zis ca tot cresa ramane valabila pentru Alexandru care are acum 2 ani si 5 luni.IN primul rand eu nu am vrut sa se considere in inferioritate la gradinita unde in grupa mica sunt si copii de 4 ani care sigur vorbesc mult mai bine decat el, pot fi mult mai atenti si se pot concentra altfel decat el la micile lectii de care ar avea parte el acolo.In plus el inca nu stie deloc sa manuiasca creionul cum trebuie si nu am vrut sa rade vreun copilas de el.Aici insa activitatile sunt mult mai bine alese ca pentru varsta lui: scris dar asa cum pot ei si li se arata cm sa tina un creion,dansat si cantat si binenteles sunt invatati sa se joace impreuna .Iar un aspect care cred ca nu este de neglijat este numarul mai mic de copii in grupa la 2 persoane care-i supravegheaza si ii ajuta in permanenta.
Succes si adaptare usoara!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

revin cu ultimele noutati... Pe Mara am dus-o la gradinitza...am avut-o atuul ca acolo matusa sotului meu este administratora si o poate vizita din cand in cand, eu o pot suna direct in birou si in plus le cunoaste pe toate doamnele. Nu este cea mai mica din grupa...sunt si copii de 2 ani fix...Mi-a placut mai mult aici: au mocheta cu masinute, perdele cu desene, dulapuri moderne cu jucarii...singurul inconvenient e patul ca e din acela pliant, nu e patut...sper sa se obisnuiasca

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput