Romance in Spania

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Fetelor imi pare foarte bine ca incepem sa fim mai multe de aici din Spania.

Bien venidas sea todas las chicas,y los chicos claro .
Daca va place muzica flamenco incercati sa gasiti "Ecos del rocio" in eMule sau in Kazaa lite.
Iar daca va place sevillanas si vreti sa dansati veniti in Andalucia.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Buna, Vivian!

Eu nu-s in Spania, dar sper sa ma primiti totusi, pentru ca-s mai mereu acolo cu mintea

Vivian, de cand esti in Madrid?

Pupici

Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Servus fetelor!

Smilla, referitor la pronuntia in portugheza, sa stii ca e redata f fain in cartea de care ti-am zis. Si culmea! O si stii pe tipa care a scris-o

No, ne apucam?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

buna fetelor,
am 2 ani jumate in spania dar..m a imbatranit mult ca sa spun asa..fatzada romanilor de aici.
am incercat sa ajutam multi romni care erau in situatii disperate insa am renuntzat sa ne relationam cu romani ..fugim de cei de aici ca de naiba .stiu ca sunt si exceptii dar stiti voi vb aia.."cand de arzi odata , sufli si in iaurt"!.
clopotel ai sa ti poti depune actele in vedere obtinerii rezidentei sau a permisului de trabajo¿?
se pare ca cel tarziu luna ce vine vor stabili..conditiile...ce tb indeplinite pt ati putea depune dosar.
mie mi a iesit rezidentza cam acum un an, am facut reintregirea familiei si fiind casatorita cu rezident spaniol..mi a dat o dar si atunci au incercat sa mi puna piedici.
ok fetelor , va pupicim dulce.
vivi si burticel 36 sapt si 6 zile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Da, vivi, din pacate si eu am auzit numai povesti urate despre solidaritatea romanilor in Spania. Eu am fost de fiecare data cu burse de studiu si n-am avut treaba cu comunitatea romaneasca, dar unchiul fostului meu prieten avea o firma de constructii unde lucrau multi romani si spunea ca-s seriosi, buni muncitori, invata limba mai repede ca marocanii, dar nu se ajuta deloc intre ei, dimpotriva!

Eu cand ma gandeam sa plec auzisem ca pe la bisericile romanesti de acolo te-ar mai ajuta macar sa-ti gasesti slujba ... altfel e greu.

In alta ordine de idei, Vianne, sa stii ca nu te-am uitat cu portugheza. Azi sper sa trimit muzicile si cartea; sunt de doua zile cu ele in geanta!!! Ma ierti?

Pupici tuturor ... hihi, vivi, burticelul e baietel sau fetita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Da' aura de ce nu ne mai povesteste nimic?

Córdoba, ¿hay alguien ahí? Auraaaa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

hola a todas,
io sunt din nou la munca , in casa nu ma pot conecta pana luni ca abia acum terminam de reformat casa.am cumparat o anul trexcut si acum de cand sunt gravida s au stricat toate asa ca a trebuit sa o refacem din...cap pana in picioare.
burticel este un baietel si se va numi victor, este un bebe caruia taticul lui ia facut deja ia facut planificarea pe urmatorii 200 de ani.
pupi de la vivi si bebe victor 37 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

si eu am aceiasi experienta cu romanii din Spania. am stat doi ani. y hablo castellano si quieres nos conversamos en la idioma de Cervantes? ...

************************
Once a grump, always a grump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

mey de unde aveti tastaturi in Romania cu semne caligrafice spaniolesti...ca acum v-am vazut???

************************
Once a grump, always a grump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

ecantada.spaniola e o limba tare melodioasa, se invatza f repede, io inca MAI AM...LIPSURI LA PARTEA DE GRAMTICA CU..SER SI ESTAR!
AM INCEPUT SA O INVATZ IN MOMENTUL IN CARE AM LUCRAT DIRECT CU SPANIOLI, AM FOST FORTZATA DE IMPREJURARI CA SA ZIC ASA.
PUPI DE LA VIV SI BURTICEL 37 SAPTAMANI.

Mergi la inceput