Cum trebuie sa fie o bona ?

Cum trebuie sa fie o bona ? | Autor: Monika

Link direct la acest mesaj


Ce calitati trebuie sa aiba o bona foarte buna ?
Cine imi poate spune, din experienta ?
Care defecte trebuie evitate cu orice pret ?
Cum iti dai seama daca e o bona buna pentru bebelusul tau ?
Ati testat vreo bona in vreun fel inainte de a o angaja?

Pe ce criterii sint selectionate cele de la agentii?




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Sa auda si sa vada bine, sa fie curata, sanatoasa, sa mai fi crescut copii si in primul shin primu rand sa ii placa copiii! Asta e parerea mea! (si asha e bona lu Alex) :))))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Sa nu fie bolnava.A mea este pensionata de boala si la inceput mi-a spus ca nu are nimic dar acum o luna a avut accident vasculat chiar la noi acasa si Simona se uita ingrozita la ea.Vreau sa o schimb!
Nu trebuie sa fie prea tanara pt ca cele tinere te fura!Mie mi-a furat lucruri de ale fetei o alta care bineinteles am dat-o afara.
Sa -i placa bb si sa vorbeasca cu el.Dna pe care o am e un fel de menajera pt ca eu stau acasa cu bb si numai cand ies pt o ora ramane in grija ei.Ii plac copii si tot timpul vorbeste cu Simona numai ca e bolnava...

Gabi si Simonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina spune:

parerea mea, din experiente anterioare:
-e bine sa fie in jur de 45 de ani, daca se poate, uratica (glumeam); iarasi e bine sa aiba copii mari si o situatie familiala necomplicata, care sa-i permita sa stea pana tarziu, sa vina o smabata, sa te insoteasca la un sfarsit de saptamana undeva afara din bucuresti, etc
-sanatoasa (eu le-am pus sa-si faca o serie de analize medicale, platite de mine, la recomandarea pediatrului); prima zi la mine in casa a fost cand a venit cu analizele
-evident, sa aiba rabdare cu copiii. nu este relevanta experienta ei proprie (nu ai cum sa-i verifici modul cum si-a educat copiii), ci mai degraba experienta ca baby-sitter
-agentiile de plasare se lauda ca le verifica prin teste psihologice si interviuri cu un psiholog si cazierele
-nu in ultimul rand, pretentiile materiale si ce este dispusa sa faca pentru banii respectivi.
-sa fie o persoana mai simpla, cu bun simt, care sa nu vina doar din disperare de bani.
eu: prima bona, am prins-o ca ma fura. a doua, excelenta de altfel, la 41 de ani a avut ambitia laudabila de a da la facultate (de asta spuneam de persoana mai simpla; pe aceasta bona am simtit-o de la inceput ca visul ei nu fusese sa fie bona, indiferent cat de greu ii era material). asa incat, dupa cateva luni, m-a lasat cu ochii in soarele toamnei si cu alexandru plangand dupa ea. actuala, adica a treia, am gasit-o prin agentie. am spus ce vreau, ei au venit cu doua variante. am ales-o pe dna maria pentru ca o incanta ideea de a iesi din bucuresti. este la noi de 4 luni aproape si suntem multumiti de ea. daca se va dovedi ca va fi serioasa, cum pare, se apropie de idealul de bona asa cum il vad eu: 43 de ani, pensionata medical in urma unei probleme la gat (deci nu este interesata de carte de munca), fosta muncitoare (adica se exclude cazul celei de-a doua), divortata de 10 ani (fara sot care sa nu o inteleaga), cu doi copii de 18 si 23 de ani (apti sa ramana singuri o seara sau sa-si faca mancare), cu rabdare fata de copii (ma depaseste uneori si pe mine), extrem de harnicuta si cu multa atentie la detalii. n-or fi invatat copiii mei prea multe poezii de cand sunt cu ea, dar sunt curati, hraniti, jucati, plimbati, iar casa - luna. sa dea Dumnezeu sa nu am vreo surpriza neplacuta de la ea!

Mergi la inceput