La cati ani la scoala

La cati ani la scoala | Autor: grati.ela

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 5ani si 4 luni, dar intentionam sa o dam la scoala anul viitor. Desi este sociabila, interesata,educatoarea ne-a spus ca e bine sa o dam la 7 ani. Motivul evocat: majoritatea copiilor din clasa intai au varsta de 7-8 ani. Ozi este bine dezvoltata -chiar prea bine - si ne este teama sa nu para magar intre oi si sa sufere daca intarziem asa de mult cu scoala.Eu nu stiu ce se intampla azi, dar eu am inceput scoala la 6 ani si trei luni, habar nu aveam sa scriu, sa citesc sau sa socotesc, dar nu mi s-a parut ca sunt dezavantajata fata de cei de 7 ani. Va pup! Gratiela, mamica Ozanei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pusa spune:

Buna Gratiela,
Aceeasi problema am avut-o si noi. Am consultat un psiholog care ne-a recomandat, la fel ca si educatoarea, sa o dam la scoala doar peste doi ani.
Chiar daca este dezvoltata fizic foarte bine, psihic inca nu. Asta mai ales acum, cand in clasa intai fac chestii care le faceam noi in a doua. Din grupa pregatitoare ei practic stiu sa scrie, sa numere si chiar sa socoteasca (simplu).
Am vorbit si cu o invatatoare foarte buna (iubeste la nebunie copiii) care ne-a spus simplu: "Cine le da inapoi un an de copilarie ?"...
Consulta si tu un psiholog, eventual.

Pupici,
Pusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Fiul meu s-a nascut in ianuarie. In septembrie avea 6 ani si 8 luni. L-am dat la scoala desi acum regret. Altfel trebuia sa mearga la scoala la 7 ani si 8 luni.
Stia de toate la varsta aceea dar...a intrat in clasa cu copii toti peste 7 ani. Cu timpul s-a dovedit ca ei se maturizau mai repede. El era cel mai mic din clasa si avea mereu gandul la joaca. Acum este in cl a VIIIa . A ramas , spre fericirea filozofilor, un copil .Colegii lui sau fetele??!! sunt mai maturi...judeca altfel ...
Nu stiu nici azi daca am facut bine sau nu.

Mergi la inceput