In ce banca stam?

In ce banca stam? | Autor: bia

Link direct la acest mesaj

Bianca a inceput scoala,clasa I.Ea poarta ochelari,insa fiind inalta,a fost asezata in ultima banca.Intr-una din zilele trecute mi-a spus ca nu a vazut bine la tabla;i-am spus d-nei invatatoare,iar ea mi-a raspuns ca este prea inalta si nu are ce sa faca.Ieri vorbind cu alte mamici de la alte scoli,mi-au spus ca la ei,copii care poarta ochelari sunt asezati in primele banci,indiferent cat sunt de inalti copii.La voi,cum se procedeaza?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Copilul ar putea fi pus pe una din laturi, atunci nu ar mai impidica vederea celorlati chiar daca ar sta mai in fata.Spre exemplu rindul de la geam, locul inspre geam. Cum de obicei tabla e la mijlocul peretelui din fata, copii de pe rindurile din margine nu se uita direct in fata, ci cu un unghi. Precis exista posibilitatea sa fie pusa mai in fata, fara sa deranjeze.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Bia, eu sunt curioasa de ceva: daca poarta ochelari, acestia sunt pentru a vedea bine, nu?
Adica fara ochelari, inteleg sa nu vada bine, dar ochelarii sunt pentru a corecta vederea, asa ca nu ar trebui sa fie probleme. Poate nu banca e problema, ci dioptriile. In fine, ar putea fi pusa, asa cum a spus si aschiuta, la geam sau la usa.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Da,o sa vad si eu cum stau lucrurile,de fapt;pe 9 octombrie avem programare la un consult la oftalmologie.Problema pentru care Bianca poarta ochelari,nu este ca ea nu ar vedea bine,ci pentru a corecta un strabism,care de fapt chiar s-a corectat,insa medicul ei ne-a spus sa poarte ochelarii cand scrie si se uita la tv.pentru ca daca oboseste ochiul,deviatia poate recidiva.Nu are dioptrii mari,la ochiul sanatos are sticla,doar la cel cu probleme,are 0.25,insa are un cilindru care-i corecteaza pozitia ochilui.Mai vedem,o sa tin cont de sfatul Aschiutei si am sa-i spun invatatoarei.Multumesc pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Fara sa-i spun nimic d-nei invatatoare,ieri a mutat-o pe Bianca in banca a doua,randul de la geam,inspre geam,chiar asa cum sugerase Aschiuta.Pana la urma s-a rezolvat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadine2004 spune:

Parerea mea este ca nu e bine sa stea pe lateral pt ca ea se va uita tot timpul spre dreapta sau stanga si atunci efortul este mai mare pt ochisori! Cred ca medicul a trebui sa-ti spuna unde e mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

bia, 0,25 nu este o dioptrie "serioasa".. subscriu ideeii ca nu pozitia in banca este problema ci, poate o eventuala modificare a dioptriilor.. iar daca acestea sint cu + iar nu afecteaza vederea la distanta
pentru Thea spre exemplu, care are -2,50 si respectiv -4,25, deci miopie forte, o pozitie mai in spatele clasei ar dezavantaja o net...



http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez
"Sunt doua feluri de a-ti trai viata...
Unul - de a crede ca nu exista miracole
Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Si baietelul meu cel mare poarta ochelari..sau mai bine zis purta.Anul asta(cl a 2a)..inv l-a asezat in ultima banca.Am fost sapt trecuta la doc si i-a dat recomandare scrisa:"banca 1-2-3"
Nu conteaza cat de mare e dioptria..daca ochiul "se chinuie" sa vada..asta il oboseste..si atunci trebuie sa stea in primele banci!

Corina mamika de 2 baietzi

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Maine avem programare la control si o sa vad care e problema de fapt.Inca copii sunt mutati in fiecare saptamana,chiar acum cateva zile Bianca a fost mutata din banca a 2 a ,in a 3 a,randul de la geam.Am sa intreb doctora daca este indicata o anumita pozitie in banca si am sa va spun luni.Multumesc pentru sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Sambata am fost cu Bianca la medic;nu este nici o problema cu ochisorii ei,chiar mi-a spus ca are o vedere foarte buna si nu are nici o restrictie privind asezatul in banca,deci poate fi asezata si in ultima banca;m-am linistit deci,Tora-Bianca are + 0.25,iar doctora mi-a spus sa poarte ochelarii doar cand scrie sau citeste,in rest fara,iar asta pentru protectia ochiului,sa nu oboseasca prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Bia..ma bucur ca fetita ta nu are nimik..mai bine asa..ca tare rau mai e sa ai probleme cu vederea!!
Un an scolar plin de succese va doresc!

Corina mamika de 2 baietzi

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput