ABUZUL DOMESTIC

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Ce pacat ca nu ai profitat de situatie cand ai fost in Romania sa ramai aici! Nu mai poti repeta figura? Poate ca doar te sperie ca vrea sa-ti ia copilul, daca ramai in Romania poate nu va face nimic. Nu mi se pare, din ce descrii tu, ca tine in mod deosebit la copil... Cred ca-i va fi lene sa faca ceva. In schimb, in Belgia esti, din pacate, pe teren periculos...

Intre timp, pana iei o hotarare, ar fi bine, in masura posibilului:
- sa chemi Politia imediat daca se mai lasa cu "violenta"
- daca ai urme vizibile, sa-ti iei certificate medico-legale (Doina nu avea, dar faptul ca a chemat Politia i-a fost de folos)
- daca aveti vecini sau prieteni, cheama-i pe la voi, daca ti-i poti atrage de partea ta ca martori intr-un proces de divort (sa vada ca sotul nu concepe sa se ocupe nici pentru un minut de copilul a carui custodie o ravneste).

Fetele care au trecut prin asa ceva te pot ajuta mai mult! Cine stie unde este arhivat subiectul vechi al Doinei? Ar avea fata cate ceva de invatat de pe acolo. Parca Doina a scris si pe aici cate ceva.

si sa ne tii la curent! Poate ar fi bine sa deschizi un subiect separat! Ai sanse mai mari sa fie citit de mai multa lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Aluna,uite aici subiectul Doinei http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=14522

Sper sa te poata ajuta cu ceva !
Curaj

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Pentru moment sint super sresata si deprimata de nu mai stiu de mine!Sigur ca m-as intorce si miine acasa daca nu as fii speriata e atitea reportaje cu copii rapiti de mame si unde tati obtin custodia si vin sa-i ia apoi din srainatate!!(am vazut destule pe posturile franceze)Mi-ar trebui avizul unui avocat aici si chiar unuia din Romania ca sa fiu linistita.

Ma intreba cineva de statutul meu aici.acum astept cetatenia,fetita mea e nascuta aici dar cred ca are si cetatenie romana dupa certificatul de nastere romanesc,cred!!Sotul meu e nascut aici.

De gasit de lucru nu este usor,daca nu ai o diploma obtinuta aici,eu fiind la tara e si mai greu ca ar trebui sa ma deplasez intr-un oras,nu am masina si nici autobuze nu prea sint!!
Sotul meu pretinde ca iubeste fetita dar nu se ocupa de ea ca sa nu se ataseze prea rau stiind ca intr-o zi am sa plec!!
Copilului ce-i drept nu-i lipsese nimic.Doar ca tatal ei este el insusi un copil si unul egoist peste masura ce nu are timp decit de "jucariile" lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Scuza-ti rectific "sint atitea reportaje",graba mare !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

aluna, citeste aici:
http://www.affection.org/mariage/LAHAYEapres199212.html
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Merci Chatonel,am citit dar din cite am inteles eu nu am prea mari sanse....poate daca as aduna ceva dovezi cum ca ma abuzeaza dar e greu,sau declaratii scrise ale unor martori...de unde

va sarut Aluna si Bulina ei,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Doina,
Esti o femie foarte puternica si inteleapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Bravo, Doina . Ma bucur sa "aud" ca-ti merge mai bine, atit din spusele tale, cit si din tonul mesajului.
Si mie imi merge mai bine.

Multumesc aura 1974

Aluna, imi pare rau sa aud prin ce treci. Cred ca Roxy Trixy si Doina au exprimat extrem de bine ceea ce voiam sa-ti spun si eu.

Ai grija de tine si nu permite nimanui sa se poarte urit cu tine. Nimeni nu merita vorbe grele. Dar uite-te si in tine si vezi daca nu exista ceva probleme si acolo. Documenteaza-te inainte de a face un pas decisiv.

Speram sa uzim de bine.
Bic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy Trixy spune:

"Iti pot spune cum am contribuit eu la esecul relatiei mele: am devenit indiferenta, cumplit de obosita, se adunasera prea multe pe capul meu, sa emigrezi nu e usor, socul cultural m-a cam dat gata, insingurarea, avam un servici care-mi placea, acum sunt spalatoreasa sefa, fara banii mei de buzunar, fara familie, etc, toate astea m-au facut sa devin... o mica scorpie cred... rezultatul se vede. De cind imi asum responsabilitatea ... parca e mai bine... nu stiu pt cit timp... Daca esti acasa in Ro, cind casnicia tanu mai merge, iti iei catrafusele si te duci la mama. Aici inghit in sec si vad cum pot face ca sa-i fie bine fetei mele. Nu o pot privi pe fata mea in ochi si sa-i spun ca am privat-o de prezenta tatalui ei pt ca...
"

Trebuie sa va spun ca ma regasesc in vorbele Doinei, iar acum, dupa un an de la despartirea propriu-zisa de sotul meu imi dau seama ca si eu am gresit, si nu am luptat indeajuns pentru relatia mea!
Mi-am schimbat mult parerea despre el pentru ca a demonstrat ca isi iubeste fetita enorm, tot timpul asta a venit de 4 ori pe saptamana la ea si a facut in asa fel incat sa nu ii lipseasca absolut nimic!
Fetelor, am hotarat sa ii mai dau o sansa pentru ca stiu ca i se cuvine , dar in egala masura, i se cuvine copilului meu o sansa sa aibe o familie!... Si oricum, tot timpul acesta el nu a incetat sa incerce sa ne impacam, sa demonstreze ca s-a schimbat, s-a maturizat!
Oricum, sincer, era absolut necesar sa il dau cu de pamant, sa vada ca de fapt nu sunt la mana lui, nu sunt proprietatea lui! Si sa il vedeti ce ma pretuieste acum...

Fetelor, sfatul meu este sa fiti tari si sa stiti sa luptati, sa nu va dati batute, pentru ca viata nu este niciodata usoara, iar oamenii nu sunt niciodata asa cum ne-am dori noi!

Succes!

http://community.webshots.com/user/roxytrixy
Roxana & Bianca micuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Bravo fetele, imi place de voi pentru ca sinteti optimiste!! Sigur ca e mult mai complicat sa desfaci o casatorie atunci cind sint copii la mijloc si va spun din proprie experienta ca un copil din parinti divortati e un copil fragil, care se invinovateste pe sine de esecul parintilor.



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput